Výber nm: Predseda KBS Bernard Bober sa ospravedlnil za vzniknuté nedorozumenie

Prinášame prehľad udalostí, ktoré ukazujú, že dialóg je možné viesť aj v dnešnej polarizovanej dobe.

Sme otvorení rozhovoru.
Potrebujeme však vašu pomoc.

Naším cieľom je urobiť z portálu nm.sk udržateľné médium. Obstáť v súčasnosti na mediálnom trhu však nie je jednoduché. Naše články nie sú uzamknuté. Chceme, aby k nim mal prístup každý, koho zaujmú. 

Vďaka vašim príspevkom budeme môcť naďalej prinášať kvalitné a korektné rozhovory a iný exkluzívny obsah. Ďakujeme!

Predseda KBS Bernard Bober sa ospravedlnil za vzniknuté nedorozumenie
Foto: Wikimedia Commons

Predseda Konferencie biskupov Slovenska a košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober sa ospravedlnil za vzniknuté nedorozumenie, ktoré vyšlo z radov biskupov. Jeho vyjadrenie priniesla TK KBS.

Reagoval tak na obežník trnavského arcibiskupa Jána Oroscha, v ktorom písal, že mu prekáža slovné spojenie „nevinné obete“ v súvislosti so streľbou na bratislavskej Zámockej ulici.

Bober sa poďakoval Oroschovi za jeho vyjadrenie ľútosti nad situáciou, ktorá v spoločnosti vyvolala nepokoj. „Ako biskupi, kňazi, zasvätení, ale aj veriaci laici sme povolaní snažiť sa o čo najväčšiu empatiu naplnenú evanjeliovým posolstvom nádeje a milosrdenstva, a to hlavne v okamihu, keď stojíme zoči-voči tragickým udalostiam,“ uviedol Bober.

V takýchto situáciách podľa neho „chceme tíšiť bolesť a upokojovať, nechceme vyhrocovať polemiky ani sa zaoberať podozreniami, pre ktoré niet podkladov“. Na diskusie je potrebné použiť iné fóra a príležitosti na dialóg, teraz je čas „plakať s plačúcimi“.

Znovu vyjadril úprimnú sústrasť rodinám obetí vraždy na Zámockej ulici v Bratislave a znásobuje sľúbené modlitbové memento. „Veriacich prosím o modlitby za pokoj a zmierenie pre všetkých v našej krajine,“ povedal Bober.

Bratislavčania si symbolickým uzavretím hraníc pripomenú obete totality
Foto: Pixabay

V Bratislave sa tento víkend bude konať podujatie Víkend zatvorených hraníc, ktorého cieľom je pripomenúť totalitnú atmosféru na hraniciach a zaspomínať si na obete komunistického režimu v bývalom Československu i železnej opony, ktoré cesta za slobodou stála život, píše portál Teraz.sk.

Počas tohto podujatia sa v bratislavskej Devínskej Novej Vsi po siedmy raz symbolicky zatvoria hranice medzi Slovenskom a Rakúskom na Cyklomoste slobody.

„Unikátnosť bývalej štátnej hranice medzi Slovenskom a Rakúskom podčiarknu aktivity, ktoré prinesú informácie o železnej opone. Tá nebola len deliacou čiarou dvoch kultúr – Východu a Západu, ale aj fyzickou prekážkou slobody,“ pripomenula hovorkyňa Bratislavského samosprávneho kraja Lucia Forman.

Rozličné podujatia sa budú konať na viacerých miestach v Bratislave. V sobotu je naplánovaná prehliadka železnej opony dobovým autobusom, branné cvičenie či workshop o železnej opone pre deti a rodičov. Ľudia budú môcť navštíviť aj výstavu Králové Šumavy či pozrieť si dokumentárny film Môj emigrant.

Nedeľný program pod Cyklomostom slobody bude venovaný 42 obetiam, ktoré boli doposiaľ zdokumentované na slovenskom úseku železnej opony. Študenti konzervatória zahrajú skladby súvisiace s Nežnou revolúciou a návštevníci si budú môcť vyskúšať branné cvičenie, ktoré bolo súčasťou života obyvateľov pred revolúciou. Na konci podujatia sa budú čítať mená obetí a klásť sviece k pamätníku.

„Hlavným hosťom bude Josef Hlavatý z Českej republiky, ktorému sa v roku 1988 podarilo spolu s trojročným synom utiecť cez železnú oponu podomácky vyrobeným rogalom,“ doplnila Lucia Forman.

Organizátori tiež vyhlásia literárnu súťaž pre školy pri príležitosti 55. výročia od invázie okupačných síl Varšavskej zmluvy na územie ČSSR v roku 1968 a 30. výročia vzniku SR v roku 1993.

Podujatie, ktoré je súčasťou Festivalu slobody, organizuje Bratislavský samosprávny kraj v spolupráci s Ústavom pamäti národa, občianskym združením (OZ) V Lepších časoch, mestskou časťou Devínska Nová Ves a Novou Cvernovkou.

V etiópskom Tigraji sa bojujúce strany dohodli na prímerí
Foto: Pixabay

Bojujúce strany v konflikte v zväzovom štáte Tigraj, ktorý je súčasťou Etiópie, sa dohodli na prímerí. Informovala o tom Africká únia (AÚ), ktorá bola sprostredkovateľom mierových rokovaní, píše Konzervatívny denník Postoj.

„Obe strany konfliktu v Etiópii sa oficiálne dohodli na ukončení bojov a tiež na systematickom, usporiadanom, hladkom a koordinovanom odzbrojení,“ uviedol vo vyhlásení nigérijský exprezident Olusegun Obasanjo, ktorý zastupuje AÚ.

Mierové rokovania, ktorých cieľom bolo ukončenie takmer dva roky trvajúceho konfliktu, sa začali v utorok 25. októbra v Pretórii v Juhoafrickej republike.

Konflikt vypukol v severnej časti Etiópie v novembri 2020. Etiópsky premiér Abiy Ahmed sa vtedy rozhodol vojenskou silou zvrhnúť tigrajskú regionálnu vládu. V marci tohto roku bojujúce strany uzavreli prímerie. V auguste sa však začalo bojovať znovu.

Boje v Tigraji a humanitárna kríza, ktorú vyvolali, si už vyžiadali státisíce obetí a ďalšie milióny ľudí museli utiecť zo svojich domovov.

Svetoví lídri blahoželajú Netanjahuovi k volebnému víťazstvu
Foto: Pixabay

Biely dom oznámil, že americký prezident Joe Biden v telefonickom rozhovore zagratuloval Benjaminovi Netanjahuovi k víťazstvu jeho strany Likud v predčasných izraelských parlamentných voľbách a návratu k moci, informuje portál Teraz.sk.

„Prezident s ním dnes hovoril, aby mu zablahoželal k víťazstvu jeho strany,“ oznámila tlačová tajomníčka Bieleho domu Karine Jeanová-Pierrová. Americký prezident podľa jej slov takisto „potvrdil silu bilaterálneho partnerstva a zdôraznil svoju neochvejnú podporu izraelskej bezpečnosti“.

Bývalý izraelský premiér Netanjahu a jeho spojenci dosiahli minulý týždeň vo voľbách jasné víťazstvo, čo bude pravdepodobne viesť k vytvoreniu najpravicovejšej vlády v dejinách Izraela.

Netanjahu vo vyhlásení uviedol, že „spojenectvo medzi Izraelom a USA je silnejšie ako kedykoľvek predtým“. Prezidentovi Bidenovi poďakoval za jeho dlhoročné priateľstvo a oddanosť Izraelu.

„Povedal som mu, že môžeme dosiahnuť ďalšie mierové dohody a zvládnuť hrozbu iránskej agresie,“ spresnil Netanjahu.

Podľa portálu Middle East Monitor Netanjahuovi pogratulovalo viacero svetových lídrov. „Hovoril som s lídrami Maďarska, Grécka, Poľska, Rumunska a Rakúska, ktorí mi zablahoželali k víťazstvu vo voľbách. Spoločne posunieme naše vzťahy k novým horizontom,“ napísal bývalý premiér na sociálnej sieti Twitter.

Medzi lídrami, ktorí blahoželali bývalému izraelskému premiérovi, boli aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a indický premiér Narendra Modi.

„Vždy je dôležité vidieť skutočnú demokraciu v praxi. Ukrajina a Izrael zastávajú spoločné hodnoty a výzvy, ktoré vyžadujú efektívnu spoluprácu,“ napísal na Twitteri ukrajinský prezident podľa portálu i24 News.

Nedávno zvolená talianska premiérka Giorgia Meloniová v súvislosti s voľbami v Izraeli na sociálnej sieti uviedla, že je pripravená „posilniť naše priateľstvo a bilaterálne vzťahy“.

Vyjadril sa aj turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, podľa ktorého je dôležité zachovať vzťahy Turecka s Izraelom bez ohľadu na volebný výsledok.

„Bez ohľadu na výsledok volieb, chceme udržiavať vzťahy s Izraelom na udržateľnom základe, založené na vzájomnom rešpektovaní citlivých záležitostí a spoločných záujmov,“ povedal.

Podľa oficiálnych volebných výsledkov predčasných parlamentných volieb získalo hnutie Likud v 120-člennom Knesete (čo je jednokomorový zákonodarný orgán v Izraeli) 32 mandátov. Centristický blok dočasného premiéra Jaira Lapida získal od voličov 51 mandátov, napriek tomu ide o jasné víťazstvo Netanjahua. Ak sa totiž Netanjahu dohodne na spolupráci s dvomi ortodoxnými stranami a hnutím Náboženský sionizmus, parlament by mohol ovládnuť pravicový blok so 64 poslancami.

V Izraeli sa teraz skončí bezprecedentná patová situácia, počas ktorej v krajine došlo ku piatim voľbám v priebehu necelých štyroch rokov.

Volebná účasť bola na úrovni 71,3 percenta, čo je najviac za posledných 20 rokov.

Autor
Články autora
Odporúčané
Predošlé
Ďalšie
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články