Výber nm: Švédsky minister školstva chce preskúmať fenomén „cancel culture“ na univerzitách

Prinášame prehľad udalostí, ktoré ukazujú, že dialóg je možné viesť aj v dnešnej polarizovanej dobe.

Sme otvorení rozhovoru.
Potrebujeme však vašu pomoc.

Naším cieľom je urobiť z portálu nm.sk udržateľné médium. Obstáť v súčasnosti na mediálnom trhu však nie je jednoduché. Naše články nie sú uzamknuté. Chceme, aby k nim mal prístup každý, koho zaujmú. 

Vďaka vašim príspevkom budeme môcť naďalej prinášať kvalitné a korektné rozhovory a iný exkluzívny obsah. Ďakujeme!

Nemecko ponúka Poľsku pomoc pri hliadkovaní
Foto: Pixabay

Nemecko ponúklo Poľsku svoje stíhačky na pomoc pri hliadkovaní nad poľským vzdušným priestorom. Uviedol to hovorca nemeckého ministerstva obrany Christian Thiels, informuje portál Teraz.sk na základe správy od agentúry AFP.

Nemecko túto ponuku predostrelo po tom, ako v utorok zasiahla raketa poľnohospodársky objekt v poľskej obci Przewodów, ktorá leží šesť kilometrov od ukrajinských hraníc. Kvôli tomuto nárazu zahynuli podľa poľského ministerstva zahraničných vecí dvaja ľudia.

„V rámci okamžitej reakcie na incidenty v Poľsku ponúkame Varšave na posilnenie hliadkovania nad poľským vzdušným priestorom nemecké stíhačky Eurofighter,“ uviedol Christian Thiels na tlačovej konferencii. Povedal, že ak si Poľsko takúto pomoc želá, Nemecko je pripravené vyslať stíhačky hneď zajtra.

Uviedol, že stíhačky by mohli hliadkovať vo vyhradenej časti poľského vzdušného priestoru, ktorá by bola stanovená po dôkladnej konzultácii s Varšavou. Hovorca takisto povedal, že stíhačky by mohli operovať z nemeckých vojenských základní a nie je nutné ich premiestniť do Poľska.

Christian Thiels dodal, že nemecká ministerka obrany Christine Lambrechtová chce o tejto záležitosti rokovať so šéfom poľského rezortu obrany Mariuszom Blaszczakom.

Belgická ministerka obrany Ludivine Dedonderová uviedla, že podľa predbežne dostupných informácií incident v Przewodówe pravdepodobne zavinili ukrajinské protivzdušné systémy, ktoré boli nasadené na zneškodnenie ruských rakiet.

Švédsky minister školstva chce preskúmať fenomén „cancel culture“ na univerzitách
Foto: Pixabay

Nový švédsky minister školstva Mats Persson uviedol, že jeho rezort sa začne zaoberať fenoménom „cancel culture“ na tamojších univerzitách, informuje denník Štandard.

Cancel culture („kultúra rušenia“) spočíva vo vytvorení spoločenskej atmosféry, v ktorej je možné niekoho vyštvať z univerzity alebo akejkoľvek inej inštitúcie pre jeho názory.

Podľa ministra Perssona táto kultúra „ohrozuje schopnosť jednotlivých výskumníkov robiť hodnotenia na základe vlastných vedomostí a profesionálnych zručností“.

Švédsko podľa neho v súčasnosti podstupuje riziko, že sa jeho univerzity zmenia na miesta, kde nebudú tolerované otvorené diskusie a kritika. Na univerzitách by však diskusie a kritika mali byť samozrejmosťou, pretože cieľom nie je konsenzus, myslí si minister.

„Ďalším rizikom kultúry rušenia je, že výskum politicky kontroverzných tém sa zanedbáva v prospech pohodlnejších oblastí. Kto by chcel skúmať rasizmus alebo sexizmus, ak riskuje obvinenie z toho, že súhlasí s myšlienkami, ktoré študuje? Potrebujeme aj poznatky o predmetoch, ktoré možno vnímať ako citlivé,“ uvádza.

Zatiaľ nie je jasné, akú formu bude mať daný prieskum. Takisto sa nevie, či vláda na jeho základe podnikne nejaké legislatívne opatrenia. Štandard ešte pripomína, že väčšina švédskych univerzít spadá pod štát.

Minister sa vo svojich vyjadreniach opiera aj o otvorený list z roku 2020, v ktorom 150 intelektuálov z celého politického a spoločenského spektra varovalo pred nebezpečenstvom obmedzovania slobody prejavu.

„Redaktori sa prepúšťajú, lebo dopustili zverejnenie kontroverzných textov, knihy sa sťahujú z obehu z dôvodu údajného nedostatku autenticity, novinárom sa zamedzuje písať o určitých témach, profesori sú vyšetrovaní, lebo v triede citovali z literárnych diel, výskumník sa vyhodí, pretože rozširoval recenzovanú akademickú štúdiu, a vedúcich organizácií vypudzujú niekedy len za neobratné chyby,“ píše sa v danom liste.

Podpísali ho ľudia ako napríklad Noam Chomsky, Francis Fukuyama, Fareed Zakaria, Garry Kasparov, Salman Rushdie či Joanne K. Rowlingová a po prvý raz ho zverejnil americký mesačník Harper’s Magazine.

Vo Švédsku sa nedávno dostala k moci pravicovejšia vláda ako doteraz. Sociálnodemokratickú vládu Magdaleny Anderssonovej nahradil blok Švédskych demokratov, Umiernenej strany, Liberálov a Kresťanskodemo­kratickej strany.

EÚ musí byť otvorenejšia k rozšíreniu, myslí si predsedníčka českej Poslaneckej snemovne
Foto: Pixabay

Európska únia musí byť otvorenejšia a aktívnejšia v snahe o rozšírenie spoločenstva, myslí si predsedníčka Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová. Portálu Teraz.sk to povedala po stretnutí s podpredsedom Európskej komisie Marošom Šefčovičom.

Pokiaľ sa Európska únia nebude snažiť, aby sa jej priblížili krajiny západného Balkánu, využije to niekto iný, varuje Pekarová Adamová. „Západné krajiny k tomu rozšíreniu nie sú také otvorené ako napríklad my, ktorí sme pristupovali do EÚ až v posledných rokoch,“ povedala.

Podľa nej k tomu prispievajú aj skeptické postoje obyvateľov západných krajín Európy. „Tento kút Európy im je vzdialenejší, málo o sebe vedia,“ uviedla Pekarová Adamová.

„Myslím, že dnes už ani na západ od nás nikto nepochybuje, že rozšírenie v roku 2004 zmysel malo a obohatilo nielen nás, ale práve aj samotné staré krajiny,“ dodala predsedníčka českej Poslaneckej snemovne.

So Šefčovičom rokovali aj o práci Česka v rámci predsedníctva v Rade EÚ, ktorá sa týka najmä vojny na Ukrajine, energetickej bezpečnosti a cien energií.

„Dotkli sme sa aj európskej strategickej autonómie, čo znamená, aby sme boli viac sebestační v oblasti kľúčových komponentov v priemysle, ale aj surovín a podobne,“ povedala o obsahu stretnutia šéfka dolnej komory Parlamentu ČR.

So Šefčovičom sa podľa jej slov zhodli v tom, že Európa má ešte veľkú časť cesty pred sebou, ale mnoho sa jej už podarilo dosiahnuť.

„V oblasti plynu sa nám podarilo znížiť našu závislosť v rámci EÚ zo 40 percent na 7,5 percenta počas niekoľkých mesiacov. To si myslím, že je impozantný výsledok,“ uzavrela Pekarová Adamová.

Autor
Články autora
Odporúčané
Predošlé
Ďalšie
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články