Výber nm: Švédsky minister školstva chce preskúmať fenomén „cancel culture“ na univerzitách

Prinášame prehľad udalostí, ktoré ukazujú, že dialóg je možné viesť aj v dnešnej polarizovanej dobe.

Sme otvorení rozhovoru.
Potrebujeme však vašu pomoc.

Naším cieľom je urobiť z portálu nm.sk udržateľné médium. Obstáť v súčasnosti na mediálnom trhu však nie je jednoduché. Naše články nie sú uzamknuté. Chceme, aby k nim mal prístup každý, koho zaujmú. 

Vďaka vašim príspevkom budeme môcť naďalej prinášať kvalitné a korektné rozhovory a iný exkluzívny obsah. Ďakujeme!

Švédsky minister školstva chce preskúmať fenomén „cancel culture“ na univerzitách
Foto: Pixabay

Nový švédsky minister školstva Mats Persson uviedol, že jeho rezort sa začne zaoberať fenoménom „cancel culture“ na tamojších univerzitách, informuje denník Štandard.

Cancel culture („kultúra rušenia“) spočíva vo vytvorení spoločenskej atmosféry, v ktorej je možné niekoho vyštvať z univerzity alebo akejkoľvek inej inštitúcie pre jeho názory.

Podľa ministra Perssona táto kultúra „ohrozuje schopnosť jednotlivých výskumníkov robiť hodnotenia na základe vlastných vedomostí a profesionálnych zručností“.

Švédsko podľa neho v súčasnosti podstupuje riziko, že sa jeho univerzity zmenia na miesta, kde nebudú tolerované otvorené diskusie a kritika. Na univerzitách by však diskusie a kritika mali byť samozrejmosťou, pretože cieľom nie je konsenzus, myslí si minister.

„Ďalším rizikom kultúry rušenia je, že výskum politicky kontroverzných tém sa zanedbáva v prospech pohodlnejších oblastí. Kto by chcel skúmať rasizmus alebo sexizmus, ak riskuje obvinenie z toho, že súhlasí s myšlienkami, ktoré študuje? Potrebujeme aj poznatky o predmetoch, ktoré možno vnímať ako citlivé,“ uvádza.

Zatiaľ nie je jasné, akú formu bude mať daný prieskum. Takisto sa nevie, či vláda na jeho základe podnikne nejaké legislatívne opatrenia. Štandard ešte pripomína, že väčšina švédskych univerzít spadá pod štát.

Minister sa vo svojich vyjadreniach opiera aj o otvorený list z roku 2020, v ktorom 150 intelektuálov z celého politického a spoločenského spektra varovalo pred nebezpečenstvom obmedzovania slobody prejavu.

„Redaktori sa prepúšťajú, lebo dopustili zverejnenie kontroverzných textov, knihy sa sťahujú z obehu z dôvodu údajného nedostatku autenticity, novinárom sa zamedzuje písať o určitých témach, profesori sú vyšetrovaní, lebo v triede citovali z literárnych diel, výskumník sa vyhodí, pretože rozširoval recenzovanú akademickú štúdiu, a vedúcich organizácií vypudzujú niekedy len za neobratné chyby,“ píše sa v danom liste.

Podpísali ho ľudia ako napríklad Noam Chomsky, Francis Fukuyama, Fareed Zakaria, Garry Kasparov, Salman Rushdie či Joanne K. Rowlingová a po prvý raz ho zverejnil americký mesačník Harper’s Magazine.

Vo Švédsku sa nedávno dostala k moci pravicovejšia vláda ako doteraz. Sociálnodemokratickú vládu Magdaleny Anderssonovej nahradil blok Švédskych demokratov, Umiernenej strany, Liberálov a Kresťanskodemo­kratickej strany.

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články