Výzvou novej evanjelizácie je vteľovať posolstvo evanjelia do dnešného sveta

Jesús Morán. Foto: nm.sk/Adam Rábara
Spoluprezident Hnutia fokoláre Jesús Morán po stretnutiach v Maďarsku pokračoval vo svojej ceste na Slovensku, kde v dňoch 5. – 11. októbra navštívil viaceré komunity.

Sme otvorení rozhovoru.
Potrebujeme však vašu pomoc.

Naším cieľom je urobiť z portálu nm.sk udržateľné médium. Obstáť v súčasnosti na mediálnom trhu však nie je jednoduché. Naše články nie sú uzamknuté. Chceme, aby k nim mal prístup každý, koho zaujmú. 

Vďaka vašim príspevkom budeme môcť naďalej prinášať kvalitné a korektné rozhovory a iný exkluzívny obsah. Ďakujeme!

V sprievode delegátov Hnutia fokoláre a burundského kňaza Innocenta Thibauta Ndoreraha, ktorý je zodpovedný za medzinárodné Centrum pre bohoslovcov, navštívil 5. októbra slovenských seminaristov v Nitre. Inšpiroval ich témou generatívnej pastorácie. Viac o tomto stretnutí si prečítajte tu.

O štyri dni neskôr – 9. októbra – Morána prijal apoštolský nuncius Mons. Nicola Girasoli v sprievode zástupcov Hnutia fokoláre. Hovorili aj o výzvach novej evanjelizácie, ktorá vyžaduje „vteľovať“ posolstvo evanjelia do dnešného sveta.

Prijímať druhého znamená niesť ho vo svojom srdci a tak ho sprevádzať.

Medzitým, v dňoch 6. – 8. októbra, komunitu so 40 asistentmi a animátormi z deviatich krajín, ktorí sa venujú formácii mladých vo veku 18 – 30 rokov, vyzval k dôvere: „Často si myslíme, že nemáme čo dať. Myslíme si, že nemáme talenty, dary, schopnosti. Ale podobenstvo o rybách a chleboch nás povzbudzuje, aby sme dávali aj to, čo si myslíme, že nemáme. Aby sme v dôvere počúvali Boží hlas a objavovali svoje ‚chleby a ryby‘, s ktorými môžeme nasycovať seba aj blížnych vo svojom okolí.“ Podľa Morána prijímať druhého znamená niesť ho vo svojom srdci a tak ho sprevádzať. Odporúčal im, aby boli mladým ľuďom blízko v tom, čo prežívajú a čím si prechádzajú, aby im nechali priestor na otázky a uvedomovali si, že v nich pracuje Boh.

Jesús Morán tiež strávil čas s asi tristočlennou komunitou z Hnutia fokoláre v Záhorskej Bystrici, kde sa stretol aj s učiteľmi a vychovávateľmi Materskej školy bl. Zdenky Schelingovej. S priateľmi absolvoval prehliadku Bratislavy, súkromne navštívil komunitu rehoľných sestier. Poskytol rozhovor viacerým médiám.

Jesús Morán s tímom Vydavateľstva Nové mesto na stretnutí v Bratislave. Foto: nm.sk/Adam Rábara

Na záver svojho pobytu na Slovensku sa stretol s tímom Vydavateľstva Nové mesto a portálu nm.sk, ktoré pracujú v duchu spirituality jednoty Hnutia fokoláre a patria do siete redakcií Città Nuova vo svete. Ako spoluprezident tohto hnutia im poskytol cenné rady pre ich činnosť. Vyzval ich k otvorenosti, dialógu a budovaniu jednoty, ktorá pochádza z kresťanského pohľadu na človeka.

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.