Každoročné skúsenosti s množstvom zvierat, ktoré končia po vianočných sviatkoch v útulkoch či na ulici, podľa Slobody zvierat potvrdzujú, že zviera nie je vhodným darčekom. Kapacity slovenských útulkov sú celoročne naplnené, pretože počty prijatých zvierat sú vyššie ako počty adopcií. „Len útulok Bratislava Polianky prijal od začiatku roka 1769 psov a mačiek (stratené, vyhodené, týrané, premnožené v dôsledku nezvládnutého chovu zo strany majiteľov alebo zámerného množenia), pričom nový domov prostredníctvom domácej alebo zahraničnej adopcie sa podarilo nájsť dosiaľ 997 zvieratám,“ vysvetľuje Sloboda zvierat.
Vianoce sú síce krásne sviatky, ale pre útulky je toto obdobie oveľa náročnejšie. „Musím povedať, že veľa útulkov pred Vianocami úplne zastaví adopcie, aby sa po sviatkoch zvieratká nevrátili späť do útulkov. Zviera nie je darček. Vždy, keď nám nádejný adoptívny rodič povie, že chce zvieratko ako darček, zbystrime pozornosť,“ hovorí Zlatica Szabová, členka OZ Labky v núdzi.
Adopcia živého tvora je zodpovednosť a mala by vychádzať z presvedčenia daného človeka, ale aj rodiny. „Adoptovať zvieratko je záväzok na veľa rokov. Malo by to byť rozhodnutie, ktoré si každý veľmi dobre zváži, a hlavne by to malo byť spoločné rodinné rozhodnutie. Darovať zvieratko niekomu, kto to ani nečaká, je veľmi nezodpovedné,“ vysvetľuje dobrovoľníčka.
Záväzok na dlhé roky
Rovnako o živých darčekoch hovorí aj predsedníčka Slobody zvierat Pavla Dugovičová. Podľa nej je zviera predsa len živý tvor a nedá sa po sviatkoch vymeniť za iný model, ani vrátiť. „Je to záväzok na dlhé roky. Odrádzame najmä od živých prekvapení bez predošlej dohody s obdarovaným,“ hovorí Dugovičová.
Pýtate sa, ako z nevhodného darčeka môžete urobiť ten správny? Určite sa to dá a nemusíte hneď kupovať zviera. Urobte dobrý skutok, môžete pomôcť inak – zimné mesiace sú pre takéto organizácie veľmi náročné, každá pomoc sa zíde. Okrem financií môžete darovať aj potravu pre zvieratá, deky a inú materiálnu pomoc. Ak napríklad po psíkovi veľmi túžite, môžete sa stať dobrovoľníkom v niektorom z najbližších útulkov, kde sa určite potešia pravidelnému venčeniu.
„Zima je pre útulky najťažšie obdobie v roku. Útulky preto uvítajú materiálnu a finančnú pomoc na zakúpenie liečiv, nákup a zateplenie búd či vykurovanie karantény s chorými a starými zvieratami a mláďatami. Ak sú Vianoce sviatkami spolupatričnosti, potom môže byť pomoc útulku tým správnym darčekom. Preto prosíme, spýtajte sa útulku vo svojom okolí, čo potrebujú,“ dodáva Dugovičová.
Nepodporujte množiteľov
Sloboda zvierat tiež upozorňuje na to, že dopyt po živých darčekoch podporuje množiteľov a priekupníkov zvierat a ich nekontrolovaný anonymný predaj cez internet. „Masoví producenti šteniat a mačiat chovajú rodičov aj mláďatá v krutých podmienkach, ktoré nie je možné kontrolovať, pokým štát nezavedie povinnú registráciu chovov spoločenských zvierat a nezačne regulovať ich internetový predaj,“ hovorí Sloboda zvierat, ktorá na to upozorňuje aj v aktuálnej kampani s petíciou za zmenu legislatívy.
Aj preto útulky dlhodobo vyzývajú všetkých serióznych záujemcov o zviera: Nekupuj, adoptuj! Adopcia nielen daruje domov, ale uvoľní miesto v útulku pre ďalšie zviera v núdzi. Alternatívou pre tých, ktorí chcú pomáhať, ale zviera doma mať nemôžu, je virtuálna adopcia. Prostredníctvom projektu Slobody zvierat Miláčik na diaľku pomáhajú darcovia najmä zvieracím pacientom, seniorom a tým, ktorí nemajú šťastie pri hľadaní nového domova a v útulku strávia dlhý čas.
Predtým, ako si zadovážite zviera, položte si niekoľko dôležitých otázok.
- Mám na zviera dostatok času?
Starostlivosť o zviera si vyžaduje veľa času. Rodina si musí vopred ujasniť povinnosti – kto bude venčiť, kŕmiť, brávať zviera k veterinárovi či na cvičisko. Pes a mačka sú spoločenské zvieratá, celodennú samotu znášajú zle a pes okrem spoločnosti človeka potrebuje aj pravidelné venčenie – viackrát denne a za každého počasia.
- Mám na zviera dosť peňazí?
Pri kúpe zvieraťa nestačí zahrnúť vstupné náklady, treba byť pripravený na dlhoročné výdaje na krmivo, výbavu či veterinára, v prípade ochorenia môže ísť o stovky eur mesačne. Veterinárny zákon ukladá majiteľom psov a mačiek viaceré povinnosti – napríklad očkovanie proti besnote, prijatie opatrení proti nežiaducemu rozmnožovaniu (kastrácia) a u psov aj povinné označenie mikročipom.
- Budem sa o zviera starať po celý zvyšok jeho života?
Starostlivosť o zviera je dlhodobý projekt, psy a mačky sa dožívajú aj 15 a viac rokov. Najmä starší ľudia by mali zvážiť, či sa v prípade núdze bude mať o ich zviera kto postarať, a uprednostniť napríklad zvieracieho seniora.
Deti a „živý darček“
Prečo nedarovať zviera deťom? V prvom rade si treba uvedomiť, že je to živý tvor, o ktorého sa treba starať každý deň. Takého psíka treba venčiť za každého počasia, či je vonku príjemne, alebo je sychravo. „Zvieratko ako darček pre dieťa je absolútne nevhodné. Dieťa sa síce zvieratku poteší, ale očakávať, že sa dieťa o zviera postará, je nereálne. Starostlivosť vždy ostane na rodičovi. A preto predtým, ako si zaobstaráte zviera, zvážte, čo ste schopný obetovať. Možno nejaké poškodenie nábytku, mláčky v byte, kým sa psík alebo mačička naučí dodržiavať hygienu, každodenné prechádzky v každom počasí,“ pokračuje Zlatica Szabová z OZ Labky v núdzi.
Podľa nej je dôležité myslieť aj na financie. Niektoré zvieratá môžu vyjsť nemalú sumu na poplatkoch za veterinára. „Zvážte tiež, či máte dostatok prostriedkov na veterinárne ošetrenie. Porozmýšľajte, kam dáte zvieratko, ak pôjdete na dovolenku. Ak si všetky tieto veci zvážite a viete, že to zvládnete, ste vhodný adoptívny rodič. Áno, mať zvieratko znamená veľa starostí, ale psík alebo mačička vám to oplatí celoživotnou láskou,“ uzatvára Szabová.