Voľba kardinála Prevosta prekonala všetky predpovede. Nový pontifik nás pozýva, aby sme spoločne kráčali po ceste synodality, ktorú vytýčil pápež František pre Cirkev otvorenú všetkým, pohostinnú, priateľskú, a aby sme liečili rany chudoby, aby sme znovu objavili odzbrojujúcu silu dialógu a stretnutia.
Prekvapenie od Ducha Svätého! Áno, ak mám byť úprimný, presne toto som od konkláve očakával: a tak aj bolo. Prekvapenie, ktoré zanechá vo vašom srdci povestný pokoj, dar zmŕtvychvstalého Ježiša, ktorý pápež Lev prial nielen Ježišovým učeníkom, ale všetkým ľuďom vo svojom intenzívnom a dojímavom prvom pozdrave z balkóna Baziliky svätého Petra. A spolu s pokojom aj radosť a nádej, o ktorých svedčil ten pestrý a slávnostný dav, ktorý zaplnil námestie…
Keď sa Ježišova Cirkev napriek všetkým svojim slabostiam snaží žiť evanjelium, potom prevládne iná logika než tá, s ktorou príliš často nakoniec veci riadime.
Duch Svätý opäť raz narušil predpovede komentátorov a s najväčšou pravdepodobnosťou aj očakávania väčšiny ľudí. Ak sa čo len trochu pozorne a s otvorenou mysľou zahĺbime do toho, čo sa stalo, nemôžeme si nevšimnúť, že keď sa Ježišova Cirkev napriek všetkým svojim slabostiam snaží žiť evanjelium, potom prevládne iná logika než tá, s ktorou príliš často – v rozpore s osudom toho, čo je podľa Božieho plánu plne ľudské – nakoniec veci riadime.
Je to logika, ktorá sa vždy vynára ako nová a prekvapujúca nie z túžby potvrdiť – alebo dokonca vnucovať – vlastný uhol pohľadu, ale z túžby počúvať hlas Ducha tým, že sa navzájom počúvame bez predsudkov, aby sme priniesli tak, ako nám je daný, Ježišov pohľad. Tu a teraz pre nás a pre všetkých.
Zvolenie pápeža Leva XIV. zodpovedá tejto logike. A myslím si, že sa všetci musíme poučiť: nesnažme sa príliš rýchlo posudzovať, čo povie a urobí, neporovnávajme to so svojím vlastným uhlom pohľadu, ale s úprimnosťou a slobodou sa otvorme, aby sme rozpoznali, čo nového pápeža skutočne inšpiruje a vedie. Nechajme sa prekvapiť a dotknime sa svojho vlastného spôsobu vnímania a žitia. Takto sa to dialo už aj s prvými slovami, ktoré Svätý Otec vyslovil po svojom zvolení a v homílii v Sixtínskej kaplnke počas omše s kardinálmi.
Slová, ktoré pramenia zo srdca kresťanskej skúsenosti, ktorá nie je ničím iným ako skúsenosťou Ježiša živého v našej existencii a v dejinách. Na osobnej úrovni (pápež zdôraznil, že chce „zmiznúť“, aby ponechal Bohu všetok priestor pri výkone svojej služby), ale aj na cirkevnej a spoločensko-politickej úrovni. V živote a poslaní Cirkvi – pápež Lev to pripomenul s pokojnou jasnosťou – musíme spoločne kráčať po ceste synodality, ktorú vytýčil pápež František pre Cirkev otvorenú všetkým, pohostinnú a priateľskú. A v spoločenskom a politickom živote, rozorvanom polarizáciou a sužovanom vojnou, musíme hojiť rany chudoby a znovu objavovať odzbrojujúcu silu dialógu a stretnutia. Je to niečo, čo svet očakáva a dokonca si to žiada: túto skutočnosť potvrdil neuveriteľný záujem, s akým sa v posledných dňoch na Cirkev pozerá zo všetkých strán.
Lev XIV. sa Cirkvi a svetu predstavil ako Boží muž, mierny a zároveň neochvejný vo svojej viere a vo viere v pokornú a premieňajúcu silu evanjelia, ktorou je láska: tá láska, ktorá jediná je schopná premôcť všetko. Nie nadarmo – ako sám spomenul – je synom svätého Augustína, učiteľa (a svedka) milosti a lásky. Pápež, ktorý dôveruje Márii, Ježišovej matke aj matke nás všetkých. Mária, ktorá nám aj prostredníctvom pápeža Leva hovorí, hľadiac na Ježiša: „Urobte všetko, čo vám povie.“
Prevzaté z cittanuova.it. Redakčne krátené.