25 minút, ktoré zatočia s prokrastináciou

Mozog sa nerád nudí. Ale namiesto toho, aby sa pustil do odkladanej úlohy, svoju pozornosť presunie na zábavnejšiu aktivitu. Foto: Canva
Prokrastinácia, alebo odkladanie činností, je bežným javom, ktorému čelí väčšina ľudí. Ide o tendenciu oddialiť plnenie povinností a úloh, ktoré sa zdajú náročné, nepríjemné, nudné. Aj keď sa to môže zdať ako bežná časť ľudskej povahy, priveľa prokrastinácie môže viesť k zhoršeniu výkonu a k vzniku stresu. Prekonať nechuť k práci na úlohe môže byť náročné, ale existuje niekoľko spôsobov, ako sa s ňou vysporiadať. Jedným z najúčinnejších prístupov je na určitý čas odstrániť z dosahu všetko, čo nás rozptyľuje.

Sme otvorení rozhovoru.
Potrebujeme však vašu pomoc.

Naším cieľom je urobiť z portálu nm.sk udržateľné médium. Obstáť v súčasnosti na mediálnom trhu však nie je jednoduché. Naše články nie sú uzamknuté. Chceme, aby k nim mal prístup každý, koho zaujmú. 

Vďaka vašim príspevkom budeme môcť naďalej prinášať kvalitné a korektné rozhovory a iný exkluzívny obsah. Ďakujeme!

„Čo môžeš urobiť zajtra, sprav pozajtra“ neplatí, keď je termín už dnes. Ako poraziť prokrastináciu a ešte si tento proces aj užiť?

Na svete neexistuje človek, ktorý by nepoznal prokrastináciu. Odkladanie povinností na neskôr môže mať viacero dôvodov a jednou z hlavných prekážok plnenia úloh je fakt, že človek robí paralelne na viacerých veciach. A tak sa logicky nemôže venovať jednej úlohe, keď pracuje na druhej. Ibaže niektorí ľudia majú s prokrastináciou väčšie skúsenosti, prípadne ťažkosti ju uchopiť. Dôvod je ukrytý priamo v mozgu.

Kuchynský časovač

Keď máme pred sebou úlohu, ktorú by sme radšej nerobili, v mozgu sa nám aktivujú centrá zodpovedné za vnímanie bolesti. A preto je celkom prirodzené, že mozog hľadá spôsob, ako zastaviť negatívnu stimuláciu, pričom presmeruje našu pozornosť na príjemnejšiu aktivitu. V konečnom dôsledku sa cítime lepšie, ale len dočasne. Ťaživá realita nás i tak dobehne.

Bludný kruh nie je až taký začarovaný, ako by sa mohlo zdať. Na základe vedeckých pozorovaní sa zistilo, že len čo človek začne pracovať na veci, do ktorej sa mu priveľmi nechcelo, tento „neurodiskomfort“ zmizne. Ale ako sa prinútiť vôbec do odkladanej záležitosti pustiť? Jednu z možných a nesporne efektívnych odpovedí nám dal začiatkom 80. rokov 20. storočia taliansky študent Francesco Cirillo, ktorý sa nedokázal sústrediť na učenie, a tak mu napadlo, že si ohraničí čas, keď sa bude sústrediť výhradne na štúdium. Z kuchyne si priniesol časovač v podobe paradajky, ktorý spočiatku nastavil na 10 minút. A tak vznikla známa technika Pomodoro, v preklade Paradajka.

Technika Pomodoro patrí k najefektívnejším metódam a jej autor napísal niekoľko kníh a ponúka online kurzy na svojej stránke.
Foto: Canva
Technika Pomodoro patrí k najefektívnejším metódam koncentrácie. Jej autor napísal niekoľko kníh a ponúka online kurzy na svojej stránke. Foto: Canva
Bloky, prestávky a odmeny

Na základe pozorovaní však zistil, že najefektívnejšia je časomiera 25 minút. Pre náš mozog je to ako mentálna posilňovňa, z ktorej poznáme aj počet opakovaní jedného cviku po chvíle oddychu. A tak vždy po bloku sústredenia nasleduje 5-minútová pauza. Po štvrtom bloku by mala prísť prestávka v dĺžke 15 až 30 minút.

Platí však ešte jedno pravidlo, ktoré je kvôli úspešnému porazeniu prokrastinácie kľúčové. Je nutné odstrániť všetko, čo by nás mohlo pri procese prác či učenia rozptyľovať. Napríklad je vhodné nastaviť mobilný telefón na lietadlový režim, vypnúť rádio či televíziu a podobne. Obzvlášť na pracovisku to môže byť komplikované, ale nie je to nemožné. Je dobré si s kolegami dohodnúť znamenie, že keď máte na ušiach slúchadlá, tak sa vás nebudú na nič pýtať a zastavíte sa za nimi neskôr, keď dokončíte svoju úlohu. Mimochodom, lepšie sa vám bude pracovať, keď sa budete koncentrovať na proces a jednotlivé kroky, nie na výsledok. K elegancii tejto funkčnej metódy patrí aj odmena na mieru po každom bloku, či už v podobe kávy, prechádzky či hrania so psom. Každá odmena aktivuje vyplavenie dopamínu a vy sa tak vrátite späť k práci s neočakávane dobrým pocitom. 

Autorka je trénerka pamäti I. stupňa. 

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články