Ak pre množstvo krúžkov nemáte čas na svoje dieťa, znížte ich počet, odporúča psychologička

V rubrike Krása výchovy reagujeme na ďalšiu otázku rodičov. Záujmové krúžky detí sú dôležité pre ich harmonický rozvoj, nemali by však viesť k aktivizmu a príliš zaťažovať deti ani rodičov. Kde je tá správna miera?
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Exkluzívne pre vás, čitateľov nm.sk, odpovedá Ilona Špaňhelová, psychologička a psychoterapeutka z Prahy.

Otázky do rubriky Krása výchovy môžete posielať na adresu: vychova@nm.sk.

Myslím si, že škola aj rodičia kladú na deti od skorého veku veľkú záťaž. V našom okolí väčšina detí chodí už v predškolskom veku na viacero krúžkov. Dlho sme boli s manželom presvedčení, že vlastné deti nebudeme takto viesť. Nakoniec sme tlak okolia neustáli a už v škôlke sme ich zapísali na cudzí jazyk. Od prvej triedy základnej školy sa pridala aj hudobná a tanečná. Keďže obaja pracujeme a bývame vo väčšom meste, deti musíme na niektoré krúžky rozvážať. Domov prichádzame až podvečer, sme v neustálom behu a vlastne sa nevieme dočkať piatku. Občas sa pýtam sama seba, či bolo naše rozhodnutie správne.
Ako nájsť pri výbere krúžkov tú správnu mieru a neviesť deti k prehnanému aktivizmu už odmala? Môžem deťom ešte teraz nejaký krúžok zrušiť (jedna dcéra má 8, druhá 10 rokov)?

Monika

Milá pani Monika,

svoju odpoveď by som rozdelila na tri časti.

Každý deň si nájdite aspoň chvíľu, počas ktorej sa budete môcť spolu s deťmi porozprávať.

Do prvej časti patrí vnímanie spoločného času, vďaka čomu sa bude vzťah medzi vami posilňovať. Preto by som vám odporučila, aby ste si každý deň našli aspoň chvíľu, počas ktorej sa budete môcť spolu s deťmi porozprávať, ako sa máte, čo ste počas dňa prežili a čo vás na ďalší deň čaká. Skúste si urobiť z tohto spoločného stretnutia rituál. Je to príležitosť niesť život spoločne, uvedomovať si ho, vnímať seba i ostatných, nenechať si prekĺznuť veci pomedzi prsty. Pokiaľ viete, že máte na túto spoločnú chvíľu čas aj popri všetkých krúžkoch, spokojne ich deťom ponechajte. Ak však máte dojem, že na to čas nie je, navrhla by som vám, aby ste ich počet znížili.

Záujmové aktivity by sa deťom mali páčiť, mali by vzbudzovať ich záujem.

V ďalšej časti vás chcem pozvať k tomu, aby ste sa zamysleli nad zložením krúžkov svojich detí. Záujmové aktivity by sa im mali páčiť, vzbudzovať ich záujem, mali by môcť vďaka nim rozvíjať svoje schopnosti, vedomosti, jednoducho by ich mali napĺňať. Je veľmi dobré, ak chodia na krúžky aj so svojimi kamarátmi, pretože tak môžu viac a bezprostrednejšie upevňovať priateľstvá. Na niektorých krúžkoch sa deti učia tvoriť a vyrábať. Ak vlastnoručne vyrobené predmety darujú, zároveň sa učia robiť radosť iným.

Naučme sa zastaviť a kultivovať v deťoch aj citovú a sociálnu zrelosť.

V poslednej časti sa chcem zamyslieť nad prehnaným aktivizmom. Stáva sa, že život detí je naplnený aktivitami, vedomosťami, zručnosťami. Neraz mám skúsenosť, že v týchto oblastiach sú deti priam úžasné. Mojím odporúčaním je, aby sme sa s nimi vedeli zastaviť a kultivovať v nich aj citovú a sociálnu zrelosť. Je vhodné nájsť si na to čas. Dieťa by sa malo naučiť rozprávať o svojom vnútre, vcítiť sa do druhého človeka, premýšľať, ako a čím mu pomôcť. Je dôležité viesť ho k tomu, aby bolo vnímavé na potreby blízkych i ľudí vo svojom okolí. Napríklad stará mama očakáva raz za týždeň telefonát, sused so zlomenou nohou azda potrebuje urobiť nákup… Vyberme sa spolu s dieťaťom za ním a zistime, či nepotrebuje aj nejakú inú formu pomoci.

Ak sa ako rodičia zamyslíte nad mojimi úvahami, možno vám pomôžu pri rozhodovaní, či majú vaše deti príliš veľa krúžkov alebo nie. Neraz deti množstvo aktivít nevnímajú ako prehnané. My rodičia im však vytvárame zázemie – vozíme ich autom, čakáme na ne, pripomíname im, či majú všetky pomôcky a tak ďalej.

Foto: Kampus Production / Pexels.com

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články