„Cítil som, že si lásku Boha nemôžem nechať len pre seba. Túžil som po tom, aby aj iní ľudia objavili túto veľkosť Božej lásky, akú Boh dal mne,“ hovorí biskup Milan Lach.
V rozhovore sa dozviete:
– čo je láska a ako si ju dlhodobo uchovať;
– aké podmienky musíme splniť, aby sme žili v skutočnej láske, ktorá presahuje materiálne potreby a túžby;
– ako sa naučiť správne milovať;
– aké dobrodružstvo lásky zažil s Bohom biskup Milan Lach;
– čo odporúča hľadačom pravej, nekonečnej lásky.
Prečítajte si tiež ďalšie rozhovory z tejto série:
1. Arcibiskup Bernard Bober: Boh neodsudzuje ani nekategorizuje. Boh miluje
2. Generálny vikár Peter Šimko: Ak prestaneme tvoriť, mentálne zhrdzavieme
3. Biskup Peter Beňo: Človek nemôže obstáť, ak nie je napojený na nevyčerpateľný zdroj
4. Biskup Jozef Haľko: Veriť v Boha a veriť Bohu je veľký rozdiel
5. Biskup Milan Lach: Chcem privádzať ľudí k Bohu, k jeho láske
6. Arcibiskup Cyril Vasiľ: Božia prozreteľnosť nikomu neodopiera prostriedky spásy
Pohľady na lásku a jej vnímanie u filozofov, teológov, umelcov veriacich aj neveriacich sa v niečom podobajú a schádzajú. Ako by ste definovali pravú ľudskú lásku?
Aristoteles povedal, že láska je vôľa orientovaná k dobru. Teda to, ak svoju vôľu zámerne smerujeme na dobro iného človeka, ktorý je vedľa nás, nie na seba. O toto sa potrebujeme všetci bez rozdielu dennodenne usilovať.
Podľa mňa by pravá ľudská láska mala spĺňať túto Aristotelovu definíciu, mierne poopravenú: Láska je vôľa orientovaná na dobro druhého. Keby sme toto robili, na svete by to vyzeralo ináč.
Skutok lásky je veľká vec. A nie vždy jednoduchá. Ako môžeme podporovať a udržiavať lásku v dlhodobých vzťahoch?
Bez aktívnej otvorenosti voči Princípu – Bohu je z našej strany nemožné udržať lásku v dlhodobých vzťahoch. A túto aktívnu otvorenosť voči Bohu uskutočňujeme v pravidelnej modlitbe.
Mohli by ste opísať vzťah medzi ľudskou láskou a láskou k Bohu?
Iniciátorom lásky voči nám ľuďom je Boh, lebo on je Láska. On je Princíp. Z tohto Princípu človek vychádza a k nemu smeruje. Človek len odpovedá na túto Božiu lásku, a to troma spôsobmi: láskou k Bohu, láskou k inému človeku a láskou k sebe.
Láska medzi ľuďmi je odpoveďou na Božiu lásku, ktorou nás Boh miluje ako svoje deti. A toto máme robiť. Milovať.
Ako môže láska medzi ľuďmi odrážať Božiu lásku?
Pán Ježiš nám dáva prikázanie lásky: „Milovať budeš Pána, svojho Boha, celým svojím srdcom, celou svojou dušou a celou svojou mysľou! To je najväčšie a prvé prikázanie. Druhé je mu podobné: Milovať budeš svojho blížneho ako seba samého!“ (Mt 22, 37 – 39)
Láska medzi ľuďmi je odpoveďou na Božiu lásku, ktorou nás Boh miluje ako svoje deti. A toto máme robiť. Milovať.
Môže byť v súčasnej dobe, keď mnohí hľadajú šťastie v povrchných veciach, cestou k zmyslu a plnosti života znovuobjavenie vzťahu medzi ľudskou láskou a láskou k Bohu?
Absolútne! Len v Bohu človek nájde plné uspokojenie a zmysel života. Ako hovorí svätý Augustín: Nespokojné je moje srdce, Bože, kým nespočinie v Tebe.
K tomu však potrebujeme vedieť, čo znamená milovať Boha celým srdcom, dušou a mysľou…
Znamená to dennodenne nespočetnekrát Bohu povedať „chcem“ – chcem byť a žiť skrze teba, s tebou a v tebe. Znamená to chcieť Boha celkom pre seba, čo fakticky znamená pravdivo milovať seba. Úplne, bez zadných dvierok. A to sa potrebujeme učiť všetci.
Preto je dnes toľko mladých ľudí bez zmyslu života, lebo ich nikto nenaučil modliť sa.
To je úloha na celý život. Ako ju môžeme splniť, aby sme dosiahli takýto stav lásky?
Pravidelnou modlitbou v tichu. Je to ako trenažér, kde si to – denne vo chvíľach ticha, najlepšie ráno, špeciálne počas na to vyhradených hodín – precvičujeme. Bez tréningu by úspech nedosiahli ani Vlhová alebo Sagan.
Preto je modlitba pre človeka v živote taká dôležitá. V nej začína každý viac rozumieť aj sám sebe – odkiaľ je a kam smeruje. Preto je dnes toľko mladých ľudí bez zmyslu života, lebo ich nikto nenaučil modliť sa.
Milovať človeka je pre mnohých ľudsky pochopiteľnejšie, než milovať Boha. Prečo vlastne by sme mali milovať Boha?
Lebo milovať Boha je najistejšia cesta k pravému šťastiu. A šťastný chce byť každý; len každý si šťastie ináč vysvetľuje alebo počúva nepravých „odborníkov“ na šťastie. Boh chce, aby sme boli šťastní takým istým šťastím, ako je on šťastný. Toto je zmysel nášho života.
Toto bol dôvod, prečo som sa stal kňazom. Chcel som a dodnes chcem privádzať ľudí k Bohu, k jeho láske.
Vy ste svoje šťastie už našli – v láske k Bohu, ktorému ste zasvätili celý svoj život. Mohli by ste sa s nami podeliť o toto tajomstvo lásky medzi vami a Bohom?
Mal som nádherné detstvo; lásku Boha som pociťoval od malička. Najprv cez rodičov, ako dieťa cez modlitbu s otcom či miništrovanie v chráme, cez kňazov v našej farnosti, neskôr ako adolescent s inými mladými v speváckom zbore či na stretkách.
Postupne začala vo mne rásť potreba dávať túto lásku ďalej. Cítil som, že si ju nemôžem nechať len pre seba. Túžil som po tom, aby aj iní ľudia objavili túto veľkosť Božej lásky, akú Boh dal mne. Toto bol dôvod, prečo som sa stal kňazom. Chcel som a dodnes chcem privádzať ľudí k Bohu, k jeho láske.
Kiež by sme všetci v sebe objavili túto veľkú túžbu. Čo považujete za dôležité, aby si uvedomili ľudia, ktorí hľadajú pravú lásku?
Najprv je dôležité, aby hlavne mladí, ale aj tí starší ľudia mali správny obraz o Bohu. Dnes je tento obraz veľmi falošný a deformovaný. Často cez médiá. To je taktika diabla a my sa necháme veľakrát oklamať.
Pravda je toto: Boh je naším Otcom, ktorý nás miluje, a my sme jeho milovaní Boží synovia a dcéry. Každý jeden z nás bez ohľadu na to, v akej situácii sme. On s nami ráta. On chce naše šťastie. Preto je dôležité, aby sme tomu uverili.
Ak objavíte chuť modlitby, ostatné veci budete považovať za taľafatky. A Boh začne vo vašom živote konať, len sa mu treba otvoriť.
Niekto uverí hneď, niekto sa o Božej láske potrebuje presvedčiť, osobne ju zažiť. Môžete nám dať návod, ako máme poznať Božiu lásku?
Na to je potrebné pravidelné čítanie Božieho slova – Biblie. Navrhujem začať čítaním evanjelií od Matúša, Marka, Lukáša a Jána. Jednu kapitolu denne. To zvládne každý.
A modliť sa. Na začiatok odporúčam: vyhraďte si každé ráno 20 minút času v tichu. Je potrebné vnútorne sa stíšiť. Robte to pravidelne. A tiež si nájdite duchovného sprievodcu, ktorý vás bude viesť v tom všetkom, lebo sami to nedokážete.
Povzbudzujem všetkých, aby sa otvorili úplne Bohu a nastavili sa na neho. Modlite sa! Ak objavíte chuť modlitby, ostatné veci budete považovať za taľafatky. A Boh začne vo vašom živote konať, len sa mu treba otvoriť.