Chudoba je škandál, vyhlásil pápež František pri príležitosti Svetového dňa chudobných

Pápež František pri stretnutí s chudobnými vo Vatikáne. Foto: Facebook/Salesians of Don Bosco, Canada and Eastern USA
„Nikdy neodvracaj svoju tvár od chudobného.“ Téma tohtoročného Svetového dňa chudobných nás vyzýva prehĺbiť solidaritu s chudobnými a priniesť Kristovu lásku tým, ktorí trpia materiálnou a duchovnou chudobou. Svetový deň chudobných sa začal sláviť v roku 2017 na podnet pápeža Františka a odvtedy sa slávi každoročne vždy tretiu novembrovú nedeľu. Pri príležitosti tohto dňa sa koná rad iniciatív, ktorých cieľom je pomôcť zahojiť aspoň niektoré rany spojené s chudobou. Na Svetový deň chudobných každoročne reaguje aj Komunita Sant´Egidio, ktorá ho už tradične trávi s ľuďmi bez domova.
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Oslava dňa chudobných v Komunite Sant´Egidio v Bratislave

„Po siedmich rokoch slávenia Svetového dňa chudobných Svätý Otec formuje túto oslavu inak,“ povedal pri príležitosti pápežovho posolstva k Svetovému dňu chudobných kardinál Konrad Krajewski, prefekt Dikastéria pre službu milosrdenstva a pápežov almužník.

„Tentoraz nám pápež prostredníctvom Knihy Tobiáš hovorí, ako máme žiť s chudobnými – nikdy sa od nich neodvracať, ale tiež sa s nimi deliť o jedlo,“ pripomenul pápežove slová kardinál.

Záujem o chudobných sa nekončí náhlivým darovaním almužny, ale vyžaduje si obnovenie správnych medziľudských vzťahov, ktoré boli chudobou často narušené.

Komunita Sant´Egidio sa snaží pápežove slová pretaviť do praxe. Každoročne preto organizuje v tento deň vo viacerých mestách Slovenska slávnostné pohostenie pre ľudí bez domova.

V Bratislave sa deň chudobných slávil v Kostole povýšenia Svätého kríža na Daliborovom námestí, kde sa komunita s ľuďmi bez domova pravidelne stretáva. Otváraciu svätú omšu celebroval jezuita Vlastimil Dufka. V rámci homílie pripomenul odkaz Svätého Otca Františka, ktorý nás v tento deň vyzýva, aby sme ako jedno kresťanské spoločenstvo podali ruku chudobným, slabým a tým, ktorých dôstojnosť je pošliapaná.

„Je jednoduché delegovať pomoc na druhých. Je veľkorysé darovať peniaze, aby druhí robili charitu. No povolaním každého kresťana je angažovať sa osobne a to je vlastne poslanie aj tohto dnešného dňa,“ zhrnul pápežovo posolstvo Dufka.

Zároveň upozornil, že záujem o chudobných sa nekončí náhlivým darovaním almužny, ale vyžaduje si obnovenie správnych medziľudských vzťahov, ktoré boli chudobou často narušené. „Takéto neodvracanie tváre od chudobných vedie k dobru milosrdenstva, k bratskej láske, ktoré dávajú zmysel a hodnotu každému kresťanskému životu. To, čo chudobní naliehavo potrebujú, je predovšetkým naša ľudskosť a naše srdcia, otvorené pre lásku,“ povedal jezuita.

Chudobní mohli aspoň na chvíľu zabudnúť na tvrdú realitu života na ulici a precítiť radosť z prítomného okamihu.

Po skončení slávnostnej svätej omše boli chudobní pozvaní na pohostenie do vyzdobeného altánku vo farskej záhrade. Teplou polievkou, kávou, punčom a koláčmi, no najmä osobnou prítomnosťou a úprimným záujmom chceli dobrovoľníci z komunity priniesť trošku ľudského tepla svojim priateľom z ulice. O spríjemnenie atmosféry sa postaral aj ľudový harmonikár, ktorý vyčaril úsmev na tvári všetkým prítomným. Takto mohli chudobní aspoň na chvíľu zabudnúť na tvrdú realitu života na ulici a precítiť radosť z prítomného okamihu.

Oslava Svetového dňa chudobných v komunite Sant´Egidio v Bratislave. Foto: Barbora Mikolajčíková

Súčasťou programu bolo aj obdarovanie chudobných praktickými darčekmi a premietanie filmu Nedotknuteľní. Táto francúzska komédia a dráma inšpirovaná skutočným príbehom nás svojím dejom preniesla do sveta bohatého, no zatrpknutého aristokrata Philippa. Jeho život sa od základov zmenil po tom, čo sa zoznámil s práve prepusteným väzňom Drissom. Mladý černoch sa stal ošetrovateľom ochrnutého aristokrata Philippa a medzi týmito celkom rozdielnymi mužmi vzniklo nedotknuteľné puto.

Sú to práve zdravé a pevné vzťahy, ktoré nám pomáhajú niesť naše každodenné kríže a zároveň nám umožňujú podeliť sa o chvíle šťastia a radosti.

Film nám svojou citlivosťou, humorom a trpkým cynizmom pripomenul, že skutočné priateľstvo môže vzniknúť aj naprieč sociálnymi triedami a generáciami. Sú to práve zdravé a pevné vzťahy, ktoré nám pomáhajú niesť naše každodenné kríže a zároveň sa podeliť a tak naplno prežiť chvíle šťastia a radosti.

Deň chudobných v Nitre a vo Vatikáne

Svetový deň chudobných si okrem Bratislavy pripomenuli aj v iných mestách Slovenska. Jedným z nich bola aj Nitra, kde do Domu charity sv. Rafaela zavítal medzi ľudí bez domova aj nitriansky biskup Mons. Viliam Judák. Vo svojom príhovore povzbudil chudobných v ich ťažkej životnej situácii a snahe zmeniť svoj život a upriamil ich pozornosť na skutočnosť, že medzi ľuďmi sú aj takí, ktorí sú im ochotní pomôcť ľahšie znášať ich neľahké osudy a životné rozpoloženie. Aj takýmto spôsobom sa v Nitre pokúsili urobiť niečo pre tých, ktorí nemajú okrem svojich životov takmer nič.

V poradí siedmy Svetový deň chudobných slávili aj vo Vatikáne, kde záštitu nad podujatím prebralo Dikastérium pre službu milosrdenstva. Po eucharistickej slávnosti, ktorej predsedal pápež František, sa rímsky biskup stretol s približne 1 200 chudobnými na spoločnom obede, ktorý zabezpečili talianske hotely Hilton.

Tým, že človek je s chudobnými, je skutočne uprostred evanjelia.

Prefekt Dikastéria pre službu milosrdenstva kardinál Konrad Krajewski sa vyjadril, že stretnutie bolo veľmi evanjeliové, pretože bolo rozšírením eucharistického stola. Zároveň zdôraznil, že ľudia bez domova a chudobní sedeli pri tých istých stoloch a na tých istých stoličkách ako predtým účastníci synody. „Toto stretnutie ukazuje, že tým, že človek je s chudobnými, je skutočne uprostred evanjelia,“ zakončil kardinál.

Dikastérium tiež poskytovalo bezplatnú lekársku starostlivosť všetkým núdznym vďaka zdravotníckym pracovníkom kliniky Matky milosrdenstva, ktorých bolo k dispozícii približne 50.

Nitriansky biskup Mons. Viliam Judák na návšteve Domu charity sv. Rafaela. Foto: www.biskupstvo-nitra.sk
Chudoba na Slovensku a vo svete

Podľa aktuálnych štatistík Svetovej banky žije viac ako 700 miliónov ľudí v extrémnej chudobe, čo znamená, že ich príjem je nižší ako 1,90 dolára na deň. Na Slovensku bol podľa údajov Štatistického úradu SR v roku 2021 ohrozený príjmovou chudobou každý ôsmy obyvateľ. Vlani sa tento počet ešte zvýšil a pod hranicou chudoby sa ocitlo takmer 900 000 ľudí. Najohrozenejšie boli viacdetné domácnosti a domácnosti s jedným rodičom.

Podieľajme sa na tom, aby sa chudoba stala históriou, a to nielen počas Svetového dňa chudobných, ale každý jeden deň.

Svetový deň chudobných nám pripomína, že chudoba nie je len ekonomický problém, ale aj sociálna a morálna výzva. Chudoba ovplyvňuje životy miliónov ľudí, oberá ich o ľudskú dôstojnosť a vytláča ich na okraj spoločnosti. Podieľajme sa na tom, aby sa chudoba stala históriou, a to nielen počas Svetového dňa chudobných, ale každý jeden deň.

Využime aj ten dnešný na to, aby sme vystreli k chudobným svoje ruky, otvorili srdcia a budovali svet, v ktorom sa naše konanie bude riadiť súcitom a milosrdenstvom. Práve to zabezpečí, že nikto nebude nútený ostať v tieni chudoby.

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

2 Odpovede

  1. Škoda je nevyžiť tento priestor, tak to robím.

    Chudoba je podľa mňa nie škandál, pretože chudoba je s nami odjakživa vo veľmi rôznych formách. Od tej fyzickej, ktorú má zrejme p. František na mysli v prípade, ak ju dokážeme zmierniť, až k rôznym formám osamelosti, až opustenosti aj v situácií, keď peniaze nie sú problém. možno je toto problém tohto veľmi populárneho filmu, kde si pracháč kúpi správneho ošetrovateľa. Neviem, ako kto, mne sa toto nemôže stať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články