Cirkev ukončila skúmanie kníh Láske sa treba učiť a vysvetlila ich použitie. Autor kníh dostal ocenenie Fóra života

Biskupi sa vyjadrili k sérii kníh sexuálnej a afektívnej výchovy Láske sa treba učiť z Vydavateľstva Nové mesto. Knihy sú určené pre rodičov, ktorí majú zvážiť správny čas a okolnosti, kedy použijú knihy pre sprevádzanie svojich detí.

Sme otvorení rozhovoru.
Potrebujeme však vašu pomoc.

Naším cieľom je urobiť z portálu nm.sk udržateľné médium. Obstáť v súčasnosti na mediálnom trhu však nie je jednoduché. Naše články nie sú uzamknuté. Chceme, aby k nim mal prístup každý, koho zaujmú. 

Vďaka vašim príspevkom budeme môcť naďalej prinášať kvalitné a korektné rozhovory a iný exkluzívny obsah. Ďakujeme!

Vydavateľstvo Nové mesto dostalo list od generálneho sekretára Konferencie biskupov Slovenska Mons. Mariána Chovanca, ktorý ozrejmuje závery plenárneho zasadnutia biskupov, na ktorom preberali aj okolnosti vydania kníh Láske sa treba učiť od autorov Ezia Acetiho a Stefanie Caglianovej.

„Sme si vedomí, že nesprávne pochopenie adresáta knihy viedlo k nedorozumeniu, v ktorom sa ale vytvoril priestor pre diskusiu a vyjasnenie úmyslov na oboch stranách. Oceňujeme váš otvorený dialóg a stálu snahu pracovať pre dobro Cirkvi a s Cirkvou,” píše biskup Marián Chovanec Vydavateľstvu Nové mesto. „Na základe vzájomnej komunikácie bolo upresnené, že adresátom kníh sú rodičia.”

Publikácie Láske sa treba učiť pravdivým a odborným spôsobom prinášajú rodičom relevantné podklady na sprevádzanie detí v tejto oblasti.

Na základe vzájomnej komunikácie bolo upresnené, že adresátom kníh sú rodičia.

Snahou Vydavateľstva Nové mesto bolo od začiatku otvoriť citlivú tému, ktorá sa bytostne dotýka všetkých rodín. Práve rodiny sú cieľovým odoberateľom týchto kníh. Knihy nie sú určené pre katechézy do cirkevných škôl.

Uvedomili sme si, že na Slovensku chýba príručka pre rodičov o výchove k afektivite a sexualite, ktorá by bola vystavaná odborne, podľa aktuálnych psychologických poznatkov rešpektovania vývoja dieťaťa a zároveň pravdivo ukazovala krásu a podstatu emócií a sexuality. Siahli sme preto po bestselleri od dvojice overených talianskych autorov, psychológov Ezia Acetiho a Stefanie Caglianiovej, ktorá je určená rodičom pre sprevádzanie svojich detí.

Biskup Marián Chovanec ďalej vo svojom liste oceňuje snahu našich publikácií vyjsť v ústrety ľuďom bez vierovyznania. „Vedomie, že Vydavateľstvo Nové mesto, inšpirované charizmou Hnutia fokoláre, je otvorené dialógu aj s ľuďmi iného vierovyznania či náboženského presvedčenia, no zároveň bez akejkoľvek formy synkretizmu či iných spôsobov, ktoré by zavádzajúcim spôsobom podsúvali mylné učenie Cirkvi v oblasti viery a mravov, nás privádza k vnímaniu vašej úprimnej a všestrannej snahy prispieť k jednote ľudí s Bohom a medzi sebou navzájom. V tomto duchu chápeme aj zámer kníh.”

Fórum života ocenilo autora kníh Láske sa treba učiť

Fórum života ocenilo troch nových laureátov Cenou Antona Neuwirtha. Jedným z nich je aj autor série kníh Láske sa treba učiť Ezio Aceti. Fórum života udeľuje každoročne cenu výnimočným osobnostiam, ktoré svojou aktivitou ukazujú rešpekt a úctu voči životu.

Cenu v Bratislave symbolicky prevzali zástupcovia Vydavateľstva Nové mesto, Martin Sepp a Sylvia Hamadejová, ktorí autorovi cenu doručia. Foto: Zuzana Turlíková

Okrem Jarmily Majákovej, ktorá dostala cenu za osobitný prínos pre ochranu života a ľudskej dôstojnosti na Slovensku v oblasti sociálnej práce a občianskeho združenia Misia mladých, v kategórii Zahraničná osobnosť cenu získal aj Ezio Aceti za prínos v osvetovej a edukatívnej činnosti, najmä v dôležitosti výchovy, priblíženia citlivého prístupu k ľudskej duši a za inšpiratívne otváranie cesty k objavovaniu krásy a čistoty detí.

Predsedníčka občianskeho združenia Fórum života Marcela Dobešová vysvetľuje, prečo došlo k odloženiu udelenia cien, ktoré ohlásili ešte minulý rok: „Chceli sme laureátov oceniť verejne, v spojení s klasickým koncertom, ale kvôli aktuálnym pandemickým opatreniam to, žiaľ, nebolo možné. Sme však radi, že sa nám v skromnosti podarilo odovzdať cenu tým, ktorým právom patrí.“

Aceti sa preberania nemohol zúčastniť, poslal však videopozdrav, v ktorom vyjadruje vďaku a hovorí, že cenu vníma ako ocenenie pre všetky deti na svete. “

Fórum života udeľuje každoročne cenu výnimočným osobnostiam, ktoré svojou aktivitou ukazujú rešpekt a úctu voči životu.

Práve emócie sú základom dobrého vývoja citovosti a sexuality. Emócie sú prvým stupienkom, ktorý pomáha deťom aj starším chlapcom a dievčatám rásť a stávať sa zrelými osobami,“ hovorí Ezio Aceti vo svojom príhovore.

Ezio Aceti je psychológom, lektorom na národnej úrovni a spolupracuje ako expert s Národným úradom pre rodinnú pastoračnú starostlivosť CEI (Talianska biskupská konferencia). Je autorom mnohých kníh. Cenu v Bratislave symbolicky prevzali zástupcovia Vydavateľstva Nové mesto, Martin Sepp a Sylvia Hamadejová, ktorí autorovi cenu doručia.

Cena je pomenovaná po prvom slovenskom veľvyslancovi vo Vatikáne a lekárovi Antonovi Neuwirthovi, ktorý bol počas socializmu odsúdený na 12 rokov väzenia.

Foto: archív Ezia Acetiho

Do tlače sa pripravuje tretí diel knihy Láske sa treba učiť

Preložili a pripravili sme pre vás ďalší diel knihy Láske sa treba učiť pre vekovú kategóriu detí od dvanástich do sedemnástich rokov. Tento diel je iný v tom, že je písaný formou komiksu a venuje sa citovému prežívaniu tínedžerov.

Táto forma má priblížiť príťažlivým spôsobom svet citov pre túto vekovú skupinu. Veríme, že v najbližších týždňoch sa nám ju podarí pripraviť do distribúcie, aj po konzultácii s Konferenciou biskupov Slovenska, aby sa vylúčili všetky pochybnosti o vhodnosti použitia a cieľovej skupiny. Uvedená publikácia by mala poslúžiť zvlášť v čase pandémie, aby sasúčasná sociálna izolácia mohla využiť aj na prehĺbenie tém, na ktoré s deťmi počas bežného roka nezostáva čas. Viac o spomínanej knihe pre tínedžerov sa dozviete už onedlho na našich stránkach a v našom e-shope.

Link na spomínaný list od od generálneho sekretára Konferencie biskupov Slovenska Mons. Mariána Chovanca nájdete tu.

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články