Čitateľmi sa nerodíme, stávame sa nimi

Zdroj: Pexels/P. Danilyuk
Ako urobiť čítanie atraktívnym pre naše deti? Navzájom sa od seba líšia a nie každé z nich sa spontánne rozhodne pre knihu. Práve my rodičia im pomáhame vytvárať si vzťah k riadkom už odmala. Začítajte sa spolu so svojimi deťmi do novej knihy z Vydavateľstva Nové mesto Pápež František deťom.
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Keď som bola malá, v triedach sa vynímali nástenky o knihách. Aspoň v marci, mesiaci venovanom knihám, to tak vždy bolo. Povinné čítanie mnohí z nás nemali v láske, veď to, čo sa „musí“, je zvyčajne už vopred odsúdené na neúspech. Napriek tomu si aj naša generácia vytvorila poväčšine silné puto ku knihe. Návštevy knižníc, čitateľské denníky, referáty, besedy s autormi, knižné výstavy a mnohé iné udalosti, ktoré pre nás organizovala škola, napokon viedli k tomu, že sme si z knihy urobili spoločníka aj do ďalších rokov. No istotne nielen preto.

K prvému kontaktu so slovom dochádza v rodine. Mnohí rodičia vo svojich deťoch už od útleho veku podnecujú chuť po poznaní a pomáhajú im odkrývať tajomstvá riadkov. Dnešná doba je však výrazne iná, viac technologická. Je ľahšie siahnuť po mobile či tablete ako po knihe. Fantázia sa predsa rozvinie aj pri menšej námahe.

Spoločným čítaním sa posilňuje vzťah medzi rodičom a dieťaťom.

Ako urobiť čítanie atraktívnym aj pre naše deti? Ako im pomôcť vstúpiť do sveta predstavivosti aj cez knihy a nielen cez svet počítačových hier a rýchlo dostupných videí? Každý sme iný, aj naše ratolesti sa od seba navzájom líšia a nie každé z nich sa spontánne rozhodne pre knihu. Práve my rodičia im pomáhame vytvárať si s knihou priateľstvo už odmala. A tým sa posilňuje aj vzťah medzi nami.

Spomínam si, že jedno z našich troch detí nosilo často na chrbte malý ruksak a v ňom detské knižky. Keď sa hojdalo, vždy si vybralo jednu z nich. Akoby to patrilo k jeho oddychu. Na dlhších cestách som sedávala pri nich, aby sme si čas krátili čítaním či odriekaním detských veršíkov. Dodnes sa s nami v aute vozia naše obľúbené knihy. No najradšej mali deti chvíle spoločného čítania. Neraz prišli za mnou, aby som im porozprávala rozprávku. Tie vymyslené bývali najlepšie. Keď nebolo veľa času alebo som bola večer príliš unavená, pustila som im rozprávku, povesť či príbeh na počúvanie.

Keď deti vidia čítať nás, akosi čarovne sa vytvorí iná atmosféra a stránky sa im obracajú ľahšie.

Večer sa dlho u nás chodilo spať s knižkou, no je pravda, že tá najväčšia výzva je práve obdobie dospievania. Ku knihe treba tínedžerov často nabádať. Mobil akoby sa im prilepil k dlani. Keď však vidia čítať nás, akosi čarovne sa vytvorí iná atmosféra a stránky sa obracajú ľahšie. Nie nadarmo sa hovorí, že deti sa učia pozorovaním.

Rozprávky sú kľúčom k poznávaniu sveta, rozlišovaniu dobra a zla, sú vstupnou bránou do predstavivosti. Tu sa deti učia snívať, pomenúvať svoje túžby a učia sa identifikovať s dobrom, zosobneným v nejakej pozitívnej postave. Je to investícia do vzťahov, do ich budúcnosti. Vhodne zvolená kniha umožňuje deťom spoznávať okolitý svet, pomáha im utvárať celkový pohľad na život.

Čitateľmi sa nerodíme, stávame sa nimi, ak nám niekto pootvorí do tejto zázračnej krajiny dvere. Ak to nie sme my, rodičia, doprajme starým rodičom cenné okamihy s knihou v ruke so svojimi vnúčatami. Pamätám si, ako som svojho otca pri návštevách u nás doma „zamestnávala“ čítaním deťom. Sedeli vedľa neho a počúvali. Mama im rozprávala rozprávky, manželovi rodičia zas zážitky z detstva. Niet krajších chvíľ, ako keď dieťa vysloví tú milú vetu: „Čítaj ešte! Porozprávaj mi ešte jednu!“ Je to príležitosť objaviť svojich rodičov nanovo a počuť dávno nepočuté, po čom sa v duši rozhostí neha.

Všetko sa začína doma – rodina je prvým miestom odovzdávania viery, výchovy k dobru a k vzájomnej úcte. Spoznajte so svojimi deťmi hodnotné myšlienky z knihy Pápež František deťom.

Prijmite aj ponuku Vydavateľstva Nové mesto, ktoré vám prináša novú knihu nielen pre deti s myšlienkami od pápeža Františka obohatené o citlivé ilustrácie českej autorky Evy Šimonovej. Našou túžbou bolo priblížiť pápeža deťom a tiež ich spolu s rodičmi pozvať k tomu, aby sa v rodine zastavili a pokúsili sa podľa týchto myšlienok aj žiť, rozdávať lásku a pokoj tam, kde sú. Všetko sa začína doma, rodina je prvým miestom odovzdávania viery, výchovy k dobru a k vzájomnej úcte. Čoskoro je tu Advent – aj tieto pápežove myšlienky môžu byť pre rodinu stmeľujúcim prvkom, príležitosťou rozprávať sa a počúvať navzájom, otvárať aj také citlivé témy, ako je napríklad odpustenie či prijatie iných, odlišných od nás.

Knihu si už teraz môžete zakúpiť za zvýhodnenú cenu v našom e-shope.

Prečítajte si tiež:

Inšpiráciou knihy pre deti s myšlienkami pápeža Františka bola jeho návšteva na Slovensku

Deti, ktorým rodičia veľa čítajú, prídu do školy šikovnejšie, hovorí známy propagátor detského čítania

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články