DEMDIS diskusia: Všetci chceme mier, ale vieme aký?

Mierom sa dnes oháňa kadekto a neraz s nekalými motívmi. Napriek tomu, že všetci túžime po mieri, táto téma rozdeľuje našu spoločnosť viac, ako by sme si priali. Predstavte si teda, že máte moc rozhodnúť o tom, ako by mal vyzerať spravodlivý mier medzi Ukrajinou a Ruskom. Ako by vyzeral? Ako sa k nemu dopracovať? A ako dosiahnuť, aby sa podobné ľudské tragédie neopakovali aj v budúcnosti?

Sme otvorení rozhovoru.
Potrebujeme však vašu pomoc.

Naším cieľom je urobiť z portálu nm.sk udržateľné médium. Obstáť v súčasnosti na mediálnom trhu však nie je jednoduché. Naše články nie sú uzamknuté. Chceme, aby k nim mal prístup každý, koho zaujmú. 

Vďaka vašim príspevkom budeme môcť naďalej prinášať kvalitné a korektné rozhovory a iný exkluzívny obsah. Ďakujeme!

Keď zahlasujete za 7 komentárov, stanete sa súčasťou názorových skupín.

Ďakujeme, že diskutujete slušne!

Prečo sa pýtame?

Zdá sa, že túžba po ráne v novej realite – dosiahnutom mieri – je to, čo nás všetkých spája. Posledná DEMDIS diskusia nám ukázala konsenzus v tom, že mier sa dosahuje dialógom, nie bojom. Zhodli sme sa aj na tom, že ak chceme úprimne vstúpiť do dialógu, musíme prestať útočiť na druhú stranu. Otázka tak je, aké ďalšie podmienky musia byť splnené na to, aby strany začali rokovať o mieri. A ako by mal vyzerať?

Spravodlivý mier…

Ukrajina leží v ruskom „žalúdku“ prinajmenšom od roku 2014, keď Rusko anektovalo Krym a podporovalo separatistické skupiny na Donbase. Súčasná vojna sa dá vnímať ako len ďalšia epizóda toho istého príbehu. Otázka je, ako dosiahnuť, aby sa bratské slovanské národy prestali navzájom ničiť. Akým smerom by malo medzinárodné spoločenstvo viesť rokovania s cieľom usporiadať vzťahy týchto susedov? A kto by mal byť mediátorom tohto dialógu?

Mala by sa Ukrajina vzdať časti územia za cenu skončenia bojov? Malo by sa Rusko stiahnuť z neprávom okupovaných území? Je potrebné vytvoriť demilitarizovanú zónu na úrovni pôvodných hraníc? A máme trvať na kompenzácii škôd, ktoré sa napáchali?

… či udržateľný mier?

História nám opakovane ukazuje, že ustupovanie agresorom vedie len k ich povzbudeniu na posúvanie pomyselných i reálnych hraníc dovoleného. Ako teda dosiahnuť, aby agresori nevnímali vojenské ťaženie ako legitímny nástroj dosahovania svojich cieľov? Ako by mali vyzerať bezpečnostné záruky jednej či druhej strany? A nemala by Ukrajina vstúpiť do nových obranných spojenectiev, aby Rusko nebolo ďalej pokúšané odkrajovať z jej území?

Zapojte sa do diskusie a nájdime zhodu v tom, ako by mal vyzerať spravodlivý a udržateľný mier.

O projekte

Diskusiu zastrešuje občianske združenie DEMDIS, ktorého mediálnym partnerom je aj portál nm.sk. Cieľom spolupráce je zapájať širokú verejnosť do slušnej diskusie a nachádzať konsenzus v rozdelenej spoločnosti.

Viac informácií o projekte a výsledky predošlých diskusií nájdete na demdis.sk.

Pravidlá diskusie nájdete v Kódexe férovej a otvorenej diskusie, ktorý tvoríme spolu s vami.

Viac o metodike nájdete na tomto linku.

Prečítajte si tiež

DEMDIS diskusie na nm.sk: Hľadajme spoločnú reč pri polarizujúcich témach

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články