Týždeň pred Národným stretnutím mládeže P18 v Prešove vychádza v Spolku svätého Vojtecha kniha DoCat, ktorá približuje sociálnu náuku Cirkvi prerozprávanú jazykom mladých.
DoCat je skomprimovaná sociálna náuka Cirkvi napísaná pre mladých ľudí. Podľa slov pápeža je to akýsi manuál na cestu, ktorý obsahuje Božie slovo a tiež učenie Cirkvi.
Publikácia vyšla najprv v Taliansku a následne v ďalších 31 krajinách sveta. Tento týždeň vychádza aj v slovenčine. Obsahuje výber toho najpodstatnejšieho z doktríny Cirkvi, všetko podané dostupným jazykom pre mladých. Tridsiati z nich sa mohli dokonca vyjadriť k jednotlivým jazykovým formuláciám ešte pred vytlačením knihy.
Celý nápad vznikol ako výzva pápeža Františka, ktorý sa inšpiroval projektom nemeckej biskupskej konferencie. V médiách sa už rozbehla medzinárodnú kampaň na podporu tohto projektu. Jeho tvárou bola aj Elena Karasová, ktorá momentálne študuje v Ríme.
Si jednou z tvarí tzv. DoCat – projektu, ktorý chce mladým priblížiť sociálnu náuku Cirkvi. Bola si vytlačenú knihu odovzdať priamo pápežovi, ako si sa tam vôbec ocitla?
Pred rokom v septembri 2015 som sa presťahovala do mestečka Grottaferata v blízkosti Ríma, aby som jeden rok svojho života naplno ako dobrovoľníčka venovala práci v medzinárodnom Centre Hnutia fokoláre, kde každoročne prichádzajú mladí zo všetkých kontinentov minimálne na šesť mesiacov.
Youcat foundation – spoločnosť, ktorá stojí za vydaním YouCatu (katechizmu pre mladých) – kontaktovala v júni roku 2016 prezidentku Hnutia fokoláre, či by bolo možné, aby dvaja mladí ľudia z nášho centra pomohli pri propagácii kampane One Million for the Pope (Som jedným z milióna pre pápeža).
Vybrali mňa a ešte jedného Brazílčana. Túto výzvu sme prijali, aj keď sme presne nevedeli, čo všetko to so sebou prinesie. Prvou etapou bolo zúčastniť sa na audiencii so Svätým Otcom spolu s tímom, ktorý pripravil Docat, vytvoriť krátky film, ktorý by propagoval ako knihu, tak aj mobilnú aplikáciu. Až potom sme sa s Marcosom stali oficiálnymi tvárami kampane, hlavne počas Svetových dní mládeže v Krakove.
Čo vám, mladým dobrovoľníkom, pápež pri tomto stretnutí povedal?
Povedal nám, že my mladí ľudia máme kapacitu a silu ísť dopredu, meniť svet a inovovať veci. Ďalej apeloval, že nemáme pritom zabúdať na sny a vízie našich starých rodičov, máme sa ich opýtať, o akom svete snívajú a realizovať to svojím životom. Položili sme mu dve otázky, video s presnými odpoveďami je už prístupné na youtube.com – Dream of the Pope Francis, ako jeden z propagačných materiálov.
DoCat je pokračovaním snahy pápeža dostať učenie Cirkvi mladým takpovediac pod kožu. Má to už aj nejaké výsledky?
Som presvedčená o tom, že to funguje. Hnutie YouCat a jeho štúdium je rozšírené po celom svete. Veľké množstvo mladých kresťanov ho študuje, či už osobne, pred prijatím sviatosti birmovania, alebo v malých skupinkách.
Je to výborná príručka pre všetkých, ktorí pracujú s mládežou. Štúdium a poznanie katolíckej náuky Cirkvi je nevyhnutné pre každého kresťana – čo nepoznám, nemôžem milovať ani uskutočňovať. Je jednoduchým, reči mladých prístupným katechizmom, ktorý daroval emeritný pápež Benedikt XVI. mladým na Svetových dňoch mládeže v Madride.
Jeho rozsah a slovník neodstrašuje a dá sa študovať aj zábavnou formou. Jeho vydanie malo úspech a aj preto je na trhu pokračovanie v podobe DoCatu. Ten je písaný rovnako, je akoby jeho pokračovaním, doplnením. Je to slovná hračka od „do“ (angl. rob) katechizmus.
Projekt už ide ďalej?
Počas Svetových dní mládeže v Krakove sme sa zúčastnili na 10-dňovom seminári k DoCatu s ďalšími 150 dobrovoľníkmi z celého sveta. Určite v projekte ostávame a budeme sa podieľať na jeho rozširovaní, tak ako sme dali svoje slovo Svätému Otcovi osobne.
DoCat však nie je iba kniha, ale aj mobilná interaktívna aplikácia – aký to má zmysel?
Väčšia prístupnosť. Jednoduchosť. Novodobá reč mladých. Dnes všetko funguje na aplikáciách, tak prečo nie kniha o sociálnej doktríne Cirkvi? Je potrebné využívať všetky technológie. Aplikácia bola spustená od dňa otvorenia Svetových dní mládeže 2016 ako dar všetkým od pápeža Františka. Princípom je, že to tak majú vždy poruke. Sú tam hry, na konci každej kapitoly kvíz a možnosť dialógu. Je možné ju uploadovať, meniť a obnovovať.
Čím práca na DocCat inšpirovala teba osobne?
Bola a je to silná skúsenosť toho, že Bohu nič nie je nemožné. Určite by som nepovedala, že dostanem takúto milosť. Inšpiruje ma samotný pápež – dennodenne, preto pracovať na projekte, ktorý on sám podporuje, je pre mňa radosťou. DoCat nie je len kniha – je to cesta, spôsob života, príručka. Je nevyhnutné, aby sme ho študovali aj uskutočňovali, a tak prispeli k rozvoju lepšej spoločnosti. Je potrebné začať hneď a práve tam, kde sme.
Rozhovor bol publikovaný v denníku Postoj.