Fakty a čísla o SDM 2023 v Lisabone

Svetové dni mládeže (SDM) v portugalskom Lisabone sú za nami. Hoci nemáme možnosť obsiahnuť všetky informácie a detaily, je dobré vedieť, aký obrovský kolos toto stretnutie pápeža s mladými z celého sveta predstavovalo a čo všetko sa za značkou SDM skrývalo.
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

 • Cesta do portugalského Lisabonu na SDM 2023 sa pre pápeža Františka začala ako zvyčajne pri bočnom oltári rímskej Baziliky Santa Maria Maggiore, pred obrazom Panny Márie Salus Populi Romani, kde prosil Matku o pomoc pri tejto návšteve. Bola to jeho 109. návšteva baziliky pred cestou.

 • Hoci sa špekulovalo o pápežovom zdravotnom stave vzhľadom na operáciu brušnej dutiny, pápež ešte pred SDM potvrdil, že konzultoval svoj zdravotný stav s lekárom. Pápež František naplno rešpektoval jeho vyjadrenie (bolo kladné) a verejne vyvrátil obavy z neprítomnosti na SDM. Vyhlásenie podal na kameru s batohom so značkou SDM v ruke a so slovami: „Mám všetko, čo potrebujem, pretože tam chcem ísť.“

 • Pápežovo lietadlo preletelo z Ríma do Lisabonu 1957 km, odlietal ráno 3. augusta o 7.50 z letiska Fiumicino v Ríme.

 • Pápež František sa v Lisabone zúčastnil na svojich štvrtých SDM: v roku 2013 bol v Riu de Janeiro, v roku 2016 v Krakove a v roku 2019 v Paname.

 • Do Lisabonu sa zaregistrovalo 354 000 mladých ľudí z 200 krajín sveta. Najviac zastúpené počtom mladých bolo Španielsko (77 224), Taliansko (59 469), Portugalsko (43 742), Francúzsko (42 482) a Spojené štáty americké (19 196). Slovenských pútnikov bolo približne dvetisíc.

Foto: Benjamín Lapoš
 • V pápežskej delegácii boli traja preláti Rímskej kúrie: kardinál Kevin Farell, prefekt Dikastéria pre laikov, rodinu a život, ktoré organizovalo SDM. Spoločnosť mu robili ešte portugalský kardinál José Tolentino de Mendoncea, prefekt Dikastéria pre vzdelávanie a kultúru a kardinál Robert Prevost, prefekt Dikastéria pre biskupov.

 • Počas SDM bolo prítomných 688 biskupov vrátane 30 kardinálov. Najviac ich bolo zo Španielska (70), Francúzska (65), Spojených štátov amerických (61) a Portugalska (36). Zo Slovenska prišli traja biskupi: pomocný biskup Bratislavskej eparchie Mons. Milach Lach, Mons. Peter Beňo, pomocný nitriansky biskup, a Mons. Tomáš Galis zo Žilinskej diecézy, predseda Rady pre mládež a univerzity KBS.

 • Medzi mladými pútnikmi bolo zaregistrovaných aj 1753 pútnikov s nejakým druhom zdravotného znevýhodnenia – mentálneho alebo pohybového. Medzi nimi bolo 135 nepočujúcich a 241 slepých. V Lisabone bolo pre nich zabezpečené tlmočenie do posunkovej reči, o vozíčkarov sa starali ako dobrovoľníci aj slovenskí skauti z Trnavy.

 • Na pomoc sa prihlásilo 25 000 dobrovoľníkov, prišli najmä z Portugalska, Španielska, Francúzska, Brazílie a Kolumbie. Medzi nimi však bolo aj mnoho slovenských dobrovoľníkov. Napríklad v tanečných zložkách, ktoré dopĺňali choreografiu SDM, bola členkou umeleckého telesa Ensemble23 od 11. júla aj Leona Ocilková.

 • V lisabonskom regióne bolo sprístupnených 1626 verejných priestranstiev pre 294 151 pútnikov. Areál hlavného programu SDM mal 90 hektárov.

 • O tých, ktorí potrebovali strechu nad hlavou, sa staralo 8 831 hostiteľských rodín, ktoré ubytovali 28 618 pútnikov. Okrem prijatia mladých do domu sa však mnohé rodiny zúčastnili aj na iných pomocných dobrovoľníckych službách pre SDM v Lisabone.

 • Krížovú cestu 4. augusta 2023 v lisabonskom Parku Eduarda VII. sledovalo 800 000 mladých ľudí.
Foto: Benjamín Lapoš
 • Sieť stravovania SDM Lisabon 2023 vznikla spojením 1800 stravovacích prevádzok, pričom bola zazmluvnená dodávka 2,7 milióna porcií jedál na toto podujatie.

 • Na SDM v Lisabone sa akreditovalo 5000 mediálnych pracovníkov, aby pokryli dianie stretnutia mladých s pápežom Františkom. Osobitnou skupinou bolo 77 novinárov akreditovaných pri Svätej stolici, ktorí s ním cestovali v lietadle. Pápež s nimi komunikoval počas oboch ciest, teda tam aj späť, a ocenil ich prácu, za ktorú je veľmi vďačný. Z veľkých médií na Slovensku si okrem katolíckych, respektíve konzervatívnych médií všimlo SDM a informovalo o nich len niekoľko ďalších.

 • Svetové dni mládeže vnímajú pozorne aj aktivity Svätého Otca Františka smerom k ekológii a zareagovali na ne činom: počas SDM bolo vysadených 17 980 nových stromov.

 • Pápež František po návrate z Lisabonu zamieril znovu na to isté miesto – do Baziliky Santa Maria Maggiore, poďakovať sa Božej Matke za celý požehnaný čas stretnutia sa s mladými.

 • Najbližšie SDM sa budú konať v roku 2027 v juhokórejskom Soule. Pápež František vybral toto miesto ako vzor živej, mladej a dynamickej Cirkvi, kde sa môžu ostatní veľmi dobre inšpirovať dynamikou a radosťou.

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články