Lucianiho Listy velikánom minulých čias – v Benátkach aj na Slovensku

V Benátkach v piatok odprezentovali Lucianiho dielo s názvom Veľavážení, obsahujúce kresťanské listy historickým osobnostiam alebo fiktívnym postavám z rozličných období.
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Dielo predstavil kardinál Pietro Parolin, štátny sekretár a predseda Vatikánskej nadácie Jána Pavla I., benátsky patriarcha Francesco Moraglia a superintendent pre archeológiu, výtvarné umenie a krajinu Fabrizio Magani. Lectio magistralis predniesom kardinál José Tolentino de Mendonça. Popri čítaných úryvkoch z knihy zazneli aj klasické skladby z repertoáru Pachelbela, Beethovena a Vivaldiho.

Súčasťou podujatia bolo otvorenie miestnosti venovanej Lucianiho knihám v Diecéznej knižnici Benátskeho patriarchátu. V Benátkach tak zostane aj oficiálne živá spomienka na pápeža Jána Pavla I., ktorého si ľudia pamätajú ako priateľského, pokorného a so sympatickým zmyslom pre humor.

A presne také sú aj jeho Listy velikánom minulých čias, ktoré na Slovensku vydalo Vydavateľstvo Nové mesto pod názvom Veľavážení. Zbierku fiktívnych listov adresoval osobnostiam ako Charles Dickens, Mark Twain, Gilbert K. Chesterton, Mária Terézia Rakúska, sv. Bernard, sv. Lukáš evanjelista, Johann Wolfgang Goethe, sv. Terézia Avilská, ale aj Ježiš. Možno ju vnímať aj ako jeho ľudský a duchovný testament.

Čitateľa si získava hovorový štýl a mnoho príbehov, vtipov a opisov, ktoré sú plodom jeho sčítanosti a kultúry.

Luciani oslovuje bežného človeka, vidí v ňom obraz samého seba a tak, ako hovorí o vlastných obmedzeniach, tak isto jasne hovorí pravdu bez jediného tieňa urážky, aby aj tí najzdráhavejší začali uvažovať nad tým, čo je užitočné pre ich vlastné dobro. V listoch nikto nefiguruje ako nepriateľ, všetci majú právo dostať informáciu a nezriedka aj osvietenie. Vo svetle večnej múdrosti poukazuje na umenie žiť a umierať, ktoré platí pre všetkých – odborníkov aj robotníkov, dobrých aj zlých, klerikov aj laikov, patriarchov aj otcov rodín.

Knihu od Albina Lucianiho s názvom Veľavážení si záujemcovia môžu kúpiť v e-shope na portáli nm.sk.

Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články