Mladí ľudia vôbec neprestali hľadať duchovnosť a zmysel života

Mladí ľudia, ženy a muži našej doby vôbec neprestali hľadať duchovnosť a zmysel života. Tí, ktorí majú tisícročné skúsenosti s duchom a dušou, musia obývať miesta života, opustiť svoje pevnôstky a ísť, aby stretli ľudí tam, kde sa odohráva ich každodenný život.
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

„Tá jazda na bicykli cez Francúzsko mi zmenila život,“ povedal mi mladý poľský kolega počas večere na konferencii v Krakove. „Dorazil som do toho starého kláštora práve v čase, keď som prežíval vnútornú krízu. Jeden mních mi rozprával, že ten kláštor, veľmi starý, prijal v stredoveku benediktínskych mníchov, ktorí utiekli z Talianska.“

Prečo mu toto stretnutie zmenilo život? „Pretože som prechádzal obdobím krízy, ktorá sa týkala politického a občianskeho záväzku angažovať sa v prospech mladých ľudí z mojej krajiny. Bol som unavený a bez nádeje.

Keď som počul, že v tom kláštore našli útočisko a úkryt tí dávni mnísi, vnútorne som pochopil, že ja musím byť útočiskom a úkrytom pre svojich mladých krajanov.“ A svoje rozprávanie uzavrel slovami: „V tom francúzskom kláštore som znovu objavil svoje povolanie.“

Mladí ľudia, ženy a muži našej doby vôbec neprestali hľadať duchovnosť a zmysel života. Tak ako ich hľadali včera, hľadajú ich aj dnes, ba možno ešte viac. Ale na rozdiel od minulých storočí už tieto hodnoty nehľadajú iba v kostoloch a na svätých miestach.

Hľadajú ich všade: v štúdiu, v športe, v konzume, na sociálnych sieťach, na oslavách a pri zábave. Ten mladý človek, ktorý hľadal v kláštore nocľah, znovu objavil svoje stratené povolanie.

Pretože starý mních si našiel pár minút, aby s ním strávil čas a porozprával mu svoj príbeh. Pretože mladým a vôbec všetkým ľuďom sa páči veľa vecí, ale najviac sa im páčia veľké príbehy.

Ak veľké náboženské a duchovné tradície nebudú reagovať na latentné, ale skutočné požiadavky ľudí, firmy a organizácie sa naplnia falošnými odborníkmi na duchovnosť.

Veľké riziko nášho sveta, riziko, ktorému čelia tí, ktorí milujú duchovnosť a vieru, je zostať na posvätných miestach a čakať na ľudí, ktorí prichádzajú v čoraz menšom počte.

A tak ako v románe Il deserto dei Tartari stráviť desaťročia vo veľkých prázdnych vojenských pevnostiach a obklopení púšťou čakať na niekoho, kto nepríde – a zatiaľ čo čakáme, čas plynie a vo vnútri pevnosti začínajú narastať konflikty a umierajú tam ľudia.

Táto generácia je oproti minulosti stále viac svedkom toho, ako v rôznych podnikoch narastá záujem o spiritualitu a náboženstvo. Rastie počet firemných duchovných cvičení v starobylých kláštoroch, vznikajú nové profesie (duchovný poradca, duchovný tréner, manažér meditácie, duchovný mentalista…).

Záujem je aj o odborníkov na náboženstvo, ktorých pozývajú, aby hovorili o duchu a duši počas firemných konferencií. Práve vo firmách, skôr ako v iných oblastiach, prirodzene predvídajú trendy, ktoré hýbu ľudstvom.

Preto teda chápu, že sme na začiatku veľkého hladu po zmysle, po vnútornom pokoji, ktorý dokáže byť nemenej zničujúci ako nedostatok jedla či suchá.

Existuje „skleníkový efekt duše“, ktorý nám začína brať vzduch, radosť zo života, chuť vstávať ráno a ísť do práce. Je to hladomor, ktorý – ak ho nepochopíme a nebudeme ho riešiť – spôsobí, že depresia sa stane morom 21. storočia.

Preto cirkvi, náboženstvá, tí, ktorí majú tisícročné skúsenosti s duchom a dušou, dnes musia obývať miesta života, opustiť svoje pevnosti a ísť medzi ľudí, aby ich mohli stretnúť tam, kde sa odohráva ich každodenný život.

Pretože firmy nemôžu samy uspokojiť svojich zamestnancov, hľadajúcich zmysel. Nestačí pár víkendov psychologického školenia, možno online, aby sa z nich stali duchovní tréneri, schopní radiť ľuďom. Potrebujeme oveľa pripravenejšie osoby, ktoré tieto činnosti vykonávajú z povolania.

Ak veľké náboženské a duchovné tradície nebudú reagovať na latentné, ale skutočné požiadavky ľudí, firmy a organizácie sa naplnia falošnými odborníkmi na duchovnosť, ktorí môžu len zvyšovať nepohodlie, duchovný hlad a smäd.

Naša doba je priaznivým časom veľkých a nových príležitostí pre ducha: „Hľa, ja robím čosi nové, teraz to klíči, nebadáte?“ (Izaiáš 43, 19).

Prevzaté z cittanuova.it.

V nedeľnej rubrike Horizonty nm prinášame krátke úvahy zahraničných autorov Luigina Bruniho,  Piera Codu, Jesúsa Morána a Andrea Riccardiho . Reflektujú súčasnú situáciu a pomáhajú preniknúť do doby, v ktorej žijeme, aby sme jej mohli lepšie porozumieť. Články v tejto rubrike vychádzajú vďaka grantovej podpore Konferencie katolíckych biskupov Spojených štátov amerických.

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články