Nitrianska galéria sa otvorila nevidiacim a slabozrakým

Umenie je inkluzívna, nie exkluzívna záležitosť. Foto: Tatiana Kubišová
Haptická výstava Dotkni sa výtvarného umenia! je prvou výstavou, ktorú Nitrianska galéria pripravila pre nevidiacich a slabozrakých návštevníkov v rámci tohtoročného projektu Tvoriť môže každý!.
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Diela štrnástich autoriek a autorov čakajú na návštevníkov v priestoroch Nitrianskej galérie, umiestnenej v štvorkrídlovej palácovej budove bývalého Župného domu. Všetkých sa je možné, ba priam žiaduce, dotýkať, hoci iba jemne a s citom.

Paleta žánrov

Výstava prináša rôznorodosť výtvarného umenia od konca 19. až do začiatku 21. storočia, a to s cieľom poskytnúť návštevníkom širokú škálu zážitkov. Práve dotykom môžu rozoznávať rôzne sochárske materiály, ako sú mramor, drevo, bronz či železo. Hmat im odhalí bosú pastierku utekajúcu pred búrkou, rybu na tanieri, slovanských bojovníkov, hradnú bránu či portrét talianskeho renesančného sochára Michelangela. Vďaka prstom zistia, ako sa ľudia kedysi obliekali, ako vyzerajú hospodárske zvieratá, ale aj to, že zo skrutiek, vidiel a matíc sa dá vytvoriť socha. 

Mesto z iného pohľadu

Slabozrakí a nevidiaci návštevníci spoznajú taktiež nitrianske reálie a aj kus histórie mesta. Župný dom je národnou kultúrnou pamiatkou a svojou polohou je vstupnou bránou do mestskej pamiatkovej rezervácie Horné mesto v Nitre. Vo Farebnej galérii, ktorá sa nachádza na prízemí, je miniatúrna maľba zobrazujúca čelný pohľad na budovu, ako aj pôdorys prízemia. Takmer štvorcový bronzový reliéf zobrazuje vstupnú bránu hradu s mostom, časť opevnenia a katedrály. Taktiež je možné na maľbe spoznať známu sochu nitrianskeho Atlanta Corgoňa, ktorej originál je umiestnený na nároží Kluchovho paláca, postaveného pre kanonikov v rokoch 1818 – 1821. Historický motív bronzového reliéfu od Ľudmily Cvengrošovej zase zobrazuje kňažnú s malým Koceľom, synom nitrianskeho kniežaťa Pribinu.

Bronzový reliéf Roľník s pluhom od Rudolfa Pribiša z roku 1946.
Séria otvorenosti a tvorby

Výstava je doplnená o hravé interaktívne úlohy a hmatové makety niektorých dvojrozmerných výtvarných diel. Záujemcovia si ju tiež môžu pozrieť virtuálne. Na jej príprave spolupracovali Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS), Krajské stredisko ÚNSS v Nitre, Slovenská knižnica pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči a Katedra výtvarnej tvorby a výchovy PF UKF v Nitre. Spolu s ňou prebieha niekoľkomesačný cyklus výtvarných tvorivých dielní a odborný vzdelávací program, zameraný na interpretáciu diel a zbierkových predmetov galérie s tvorivými výtvarnými aktivitami pre návštevníkov. Výstavu je možné zažiť do 31. októbra 2023, edukačná časť projektu bude vrcholiť decembrovou záverečnou výstavou výtvarných prác účastníkov tvorivých dielní.

Foto: Tatiana Kubišová, Lukáš Kubiš

Prečítajte si tiež

Katedrála na dotyk

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články