Keď sa Martin s Marekom začali na základnej škole kamarátiť, ešte netušili, že si spolu založia jedno z najúspešnejších zlatníctiev. Zatiaľ čo v skorej dospelosti jeden ako vyštudovaný manažér predával ovocie a zeleninu v rodičovskom obchode, druhý sa ako vyučený zlatník stal oceňovaným predajcom áut. A nebyť jedného rozhovoru pred panelákom, nenapísali by príbeh 3D Zlatníctva. A to by bola škoda. Ako jediní v strednej Európe totiž ponúkajú snubné prstene i obrúčky s osobitým dizajnom na mieru.
Na prízemí dvanásťposchodového obytného domu na bratislavskom sídlisku sa nachádza priestor, ktorý by tu čakal málokto. Sedíme v komornej prijímacej kancelárii oproti spolumajiteľovi zlatníctva Martinovi Vlachovi, ktorý nám ukazuje paletu vystavených obrúčok. Celý deň sa nezastaví, so svadbami sa tento rok roztrhlo vrece. „Počas pandémie sa svadby odkladali aj štyrikrát, po jej ukončení sa rozbiehali pomalšie a minulý rok to už bolo oveľa lepšie. V porovnaní s ním je aktuálny ročník ešte o tretinu silnejší, konečne sa dostávame do normálu,“ usmieva sa. Podľa jeho skúseností sa chcú väčšinou sobášiť ľudia po tridsiatke. Zatiaľ čo muži majú medzi 32 a 34 rokmi, ženy sú o čosi mladšie, okolo tridsiatky. A prstene často riešia spoločne.
Diamanty sú navždy
Za socializmu boli zhruba tri typy obrúčok zo žltého zlata. Buď boli hladké, alebo vygravírované. Užšie alebo hrubšie. Dnes ľudia stále siahajú po zlate, pričom pomer žltého a bieleho zlata je momentálne 60 ku 40. Na popularite rastie aj platina. „Predaj platiny stúpa celosvetovo. Je hustejšia a tvrdšia ako zlato. Keď sme začínali v roku 2010, ako prvé sme si na jej opracovanie objednali nástroje z Nemecka a knihy z Ameriky, aby sme sa s ňou naučili pracovať,“ spomína na začiatky podnikania Martin Vlach. V tom čase si spolu s kamarátom Marekom Vachálkom šetrili na zlatnícku dielňu. Dohodli sa na tom počas rozhovoru pred vchodom do paneláka.
Každý mesiac odkladali po troch stovkách do „prasiatka“ v detskej izbe, ktorá sa nachádza v tom istom dome, kde dnes podnikajú, a za prvé peniaze objednali diamanty do náušníc. Išlo o ich prvú zákazku a aj o ich prvý online nákup vôbec. Dokonca ho zatajili pred rodičmi a prekvapilo ich, že na diamanty sa nevzťahuje clo. Odvtedy realizovali tisíce obdobných nákupov. „Každý diamant má vygravírované vlastné číslo. V prípade, že klient príde vrátiť prsteň, lebo mu vzťah nevyšiel, prípadne sa žení druhýkrát, vieme ho ľahko predať alebo zameniť na burze diamantov. Takéto prípady sa nám stávajú možno päťkrát ročne,“ hovorí Martin Vlach.
Osudové obrúčky
„Tieto obrúčky si dali vyrobiť vinohradníci,“ ukazuje nám Martin prstene z čierneho materiálu, obsypané drobnými hroznovými listami. Ide o tvrdý vosk z 3D tlačiarne. Spolu so zákazníkmi ich najskôr vymodelovali pomocou amerického počítačového softvéru, dali ich vytlačiť na odskúšanie a následne ich vyrobili v zlatníckej dielni, ktorá susedí s prijímacou kanceláriou. Podľa Martina Vlacha ide o štandardný postup. „Väčšina zákazníkov sa do hodiny rozhodne pre konkrétny dizajn, ktorý spolu vytvoríme v počítači. Dajú sa v ňom vybrať typy obrúčok, materiály, tvary aj veľkosť osadeného kameňa. Výhoda je, že prsteň dokážeme zladiť s finančnými možnosťami klienta. Zatiaľ čo samotná obrúčka môže začínať cenovo od 450 eur, zirkón môže stáť od 5 eur. Samozrejme, diamanty sú oveľa finančne náročnejšie.“
V kurze sú zaoblené obrúčky, ktoré sa dajú ľahko natiahnuť na prst. Každý má iný kĺb na prstenníku a dizajn, ktorý sa v zlatníckej terminológii označuje ako „comfort fit“, lichotí každej ruke. Preto si ich volí až 90 % zákazníkov 3D Zlatníctva. A s akými neštandardnými požiadavkami sa stretli jeho pracovníci? „Dvaja Bratislavčania sa zoznámili na pláži v Sydney a na obrúčku si dali vygravírovať jej GPS súradnice. Pár kardiológov k nám zavítal so sekvenciou z EKG, ktorá vznikla v sekunde, v ktorej si povedali milujem ťa. A jeden nastávajúci manžel chcel dať manželke do svadobného prsteňa vygravírovať keď ho stratíš, zabijem ťa. Dohodla sa s ním, že nápis bude v hebrejčine, aby ho mohla ukázať babke, a tak sme ho preložili pomocou internetového prekladača a dnes ho nosí na prste,“ spomína Martin Vlach. Väčšina párov však do vnútra obrúčky volí dátum sobáša, krstné mená páru, srdiečko, prípadne už aj mená detí. Nezriedka ide aj o prezývky partnera či partnerky, ktorú sa ostýchajú vysloviť v kancelárii, a tak ju radšej napíšu do mailu.
Dva prstene na jednom prste
Nová móda je kombinovať snubný prsteň s obrúčkou na jednom prste. Dizajn oboch šperkov sa prispôsobí na mieru, aby do seba zapadali. U žien sú obľúbené najmä trblietavé obrúčky s kamienkami. Čo sa týka snubného prsteňa, zlatníci ho vyrábali už aj v tvare levej hlavy. Pre každého muža je výzvou vybrať pre svoju nastávajúcu ten správny prsteň, pričom každý rieši nielen cenu, dizajn, ale aj veľkosť prsteňa. „Na Slovensku je priemerná veľkosť dámskeho prsteňa 53, ktorá padne väčšine žien. Pokiaľ si však zákazník kúpi prsteň u nás, prípadná úprava veľkosti je zahrnutá v cene, a tak ho následne už nič nestojí,“ konštatuje Martin Vlach.
Svadobný prsteň je univerzálnym symbolom záväzku. Ukazuje svetu, že jeho nositeľ je vo vzťahu – bez toho, aby musel povedať čo i len slovo. Ide tiež o finančnú investíciu, na ktorú si treba našetriť. V prípade potreby je tu tiež možnosť výslednú cenu znížiť tým, že na výrobu šperku prispeje zákazník rodinným zlatom. „Mnoho klientov si prinesie zlaté retiazky, prstienky, jednu z náušníc, keďže tá druhá sa stratila. Sú aj takí, ktorí k nám prídu aj so zlatými zubmi po starých rodičoch. V súčasnosti je cena zlata najvyššia za celý čas nášho podnikania. Keď sme začínali, tak gram stál 270 korún, dnes sa pohybuje okolo 35 eur,“ dodáva Martin Vlach. Drahšie sú tiež diamanty. Môže za to vojna na Ukrajine i cena bitcoinu, ktorá je viazaná na americký dolár. Napriek tomu ľudia hľadajú riešenia, ktoré sú pre nich efektívne, estetické a funkčné. Veď azda každý vstupuje do manželstva s tým, že je to iba raz za život. V prípade opakovaných pokusov ide zase o nádej, že tento raz to musí vyjsť. Diamanty sú však večné.