Päť otázok pre Pavla Danka: Janko Havlík nás môže pripraviť zrelo niesť dôsledky rozhodnutí dnešných politikov

Foto: Adam Rábara
K príprave na blahorečenie Janka Havlíka pribudli minulý týždeň katechézy, pripravené na podklade poznania jeho života a situácie, ktorú žijeme. Za materiálom, ktorý približuje život Janka Havlíka a prináša nám praktické tipy do každodenného života, stojí tím okolo Pavla Danka (45).
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

V úvode katechéz k príprave na blahorečenie Janka Havlíka píšeš, že aj teba jeho životný príbeh zasiahol. Čím najviac?

Na túto otázku mám jednoznačnú odpoveď – vytrvalosťou! Fascinuje ma, ako sa celým jeho životom ako červená niť vinie práve vytrvalosť, húževnatosť, neoblomnosť… A teda, jeho život bol celkom divoký labyrint… Mnohí by sa v ňom stratili… Ale ak máte svoju červenú (Ariadninu) niť, žiaden labyrint nie je bezvýchodiskový.

Janko bol praktik, žil to, v čo veril. Ako vieš vniesť jeho odkaz do svojho bežného života?

Túžim byť vytrvalejší v modlitbe a v starostlivosti o svoje zdravie a telo, aby som mohol byť ešte lepším darom pre ostatných. A chcem sa naučiť ešte viac myslieť na druhých ako na seba…

Si povestný svojím úsmevom. O Jankovi jeho sestra aj ty hovoríte, že bol stále veselý. Čím je pre kresťana úsmev?

Úsmev je vzduch v pľúcach, kyslík v krvi. Úsmev udáva tempo a rytmus svalov, úsmev je neopakovateľná zmes najlepšieho korenia, je univerzálnym kľúčom, ktorý odomyká všetky dvere – aj tie pancierové a bezpečnostné. Úsmev je najdostupnejšia tajná škára, cez ktorú môžeme vidieť kúsok Neba.

Názvy katechéz sú zaujímavé a obsahujú slová ako iskra, oheň, tma a hmla. V čom budú nápomocné tým, ktorí ich budú zažívať?

Pre mňa je hra so slovom a symbolmi existenciálna. Bez toho neviem tvoriť. Hľadal som trefné pomenovania Havlíkových životných etáp. Iskra, oheň, tma a hmla sú vyjadrením (ne)prítomnosti svetelného zdroja. Ak si za ten zdroj dosadíme Boha, týkajú sa nás všetkých. Všetci zažívame svetlo, ale aj hmlu a tmu. A všetci potrebujeme iskry… ako soľ. Verím preto, že sa v nich nájdu všetci, ktorí po katechézach siahnu.

Príbeh Janka Havlíka je z čias prenasledovania kresťanov počas totality. Na čo je dobrý pre nás či mladých ľudí v dnešnej situácii?

Akosi rýchlo zabúdame na to, že ešte naši rodičia boli prenasledovaní pre vieru. Veľakrát som už písal o svojej mame Priske, ktorá si tiež „odsedela“ za rozvracanie režimu. Nesmieme zabudnúť na svedkov viery a na dobu, v ktorej bol Boh a jeho ľud nepriateľom číslo jeden. Mnohé zlé rozhodnutia dnešných politikov sa totiž nápadne začínajú podobať manipulatívnemu správaniu a túžbe po moci, akú mali nedávni prenasledovatelia kresťanov.

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.