Mentálne zdravie úzko súvisí s našou trpezlivosťou. A tú potrebuje každý z nás. Ako sa nastaviť na pozitívne vnímanie a nestrácať čas len potláčaním toho negatívneho?
Podľa talianskeho psychológa Pasqualeho Ionatu všetky psychoanalytické školy pozývajú človeka k tomu, aby spoznal a prijal aj tú časť zo seba, ktorá mu je nepoznaná. Známe i neznáme by malo vstúpiť do dialógu, aby sa tešil mentálnemu zdraviu. Jedine tak sa dá dosiahnuť psychické uzdravenie: človek má pozorovať seba samého a to, čo sa deje okolo neho s plným prijatím, pozornosťou a bez posudzovania. Tajomstvo podľa Ionatu spočíva v schopnosti naučiť sa vnímať rozličné stavy vedomia s istým odstupom. Akoby sme „boli svedkami“ a len pozorovali to, čo sa okamih za okamihom deje, no nezaujali by sme pritom postoj súdu a nechceli by sme nič meniť.
Pokoj vo svete a medzi ľuďmi má svoj pôvod v našom vnútri a nie mimo nás.
Všetky životné situácie v nás vyvolávajú istú vnútornú reakciu. Môžu rozpútať hanbu alebo strach, priniesť radosť, lásku či pocit spokojnosti. Len ak sme pokojní, vidíme okolo seba pokojnejší svet: pokoj vo svete a medzi ľuďmi má svoj pôvod v našom vnútri a nie mimo nás. Ionata tvrdí, že ak vnímame vo svete len zlo, znamená to, že zlo je v nás samých a núti nás vysvetľovať si skutočnosť negatívnym spôsobom. Potrebné je sústrediť sa na to, čo je, a nerozptyľovať sa tým, čo nie je. Je rozdiel hľadať riešenia problému, alebo sa preň len trápiť. „Mentálne zdravie spočíva v schopnosti zostať ukotvený v prítomnosti a byť si vedomý toho, čo sa nám deje, a vyhýbať sa pritom snívaniu s otvorenými očami.“
Sústreďme sa na to, čo je, a nerozptyľujme sa tým, čo nie je.
Ako sa teda vybaviť trpezlivosťou a rovnováhou? Naše podvedomie funguje cez obrazy. Čím viac si problém opakujeme, tým viac sa v nás usádza. Opakovanie a sugesciu, obrazy a príkazy by sme teda mali robiť len v pozitívnom zmysle. Preto je dôležité vychádzať zo seba a snažiť sa prijímať vlastné negatíva ako čosi nevyhnutné a netrápiť sa príliš nad tým, čoho negatívneho by sme sa najradšej chceli hneď zbaviť. Je dobré prijať aj svoje temnejšie stránky, ako aj zlo, ktoré nás obklopuje. Nemusíme ho pritom chcieť ihneď vykoreniť. Ionata ponúka iné riešenie: Nájdime v sebe odvahu a dovoľme, aby sa zlo ukázalo takým, akým je (dať rásť kúkoľu spolu s pšenicou). Ak máme nepriateľa, nebojujme s ním, stojme však po jeho boku a konajme dobro. Zostávajme teda v láske a neberme na seba úlohu ženca. To on môže vytrhnúť kúkoľ, naším poslaním je len zasievať a šíriť pokoj.
Foto: Pixabay / Pexels.com