Pozývame na diskusiu: Môžem byť slobodný v čase neslobody?

Už vo štvrtok, 12. mája v Dome Quo Vadis v Bratislave alebo naživo online.
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Vydavateľstvo Nové mesto a portál nm.sk pripravuje verejnú diskusiu o komunizme vo Vietname a v Československu a tiež o osobe väzneného vietnamského kardinála Van Thuana.

Na koho sa môžete tešiť?
  • Prof. MUDr. Vladimír Krčméry, DrSc., lekár, vedec, synovec bývalého politického väzňa Silvestra Krčméryho, viackrát navštívil Vietnam
  • RNDr. František Mikloško, bývalý politik a disident
  • Mgr. Miriam Lexmann, poslankyňa Európskeho parlamentu (EĽS/KDH), venuje sa okrem iného aj ľudským právam a náboženskej slobode vo svete
Miesto a čas diskusie
  • Dom Quo Vadis, Hurbanovo nám. 1, Bratislava (miestnosť na poschodí)

Obdobie komunizmu paradoxne formovalo osobnosti, ktoré sa napriek rôznym formám mučenia nedali zlomiť. Netýka sa to len bývalého Československa, ale napríklad aj Vietnamu. Jednou z takýchto osobností bol vietnamský kardinál Van Thuan, ktorého neuveriteľný životný príbeh sa vďaka románu z nášho vydavateľstva Van Thuan: Slobodný za mrežami stáva hmatateľným svedectvom i pre slovenského čitateľa.

Bez riadneho súdneho procesu a možnosti obhajoby ho vietnamská vláda odsúdila na trinásť rokov väzenia, z ktorých deväť strávil v úplnej izolácii. Vďaka obdivuhodnej vnútornej sile a presvedčeniu, že iba láskou možno liečiť každé zlo, menil atmosféru každej väznice, do ktorej ho preložili.

„Príďte na našu diskusiu fyzicky alebo si ju pozrite naživo online na našom YouTube kanáli. Dozviete sa, čo má spoločné komunizmus vo Vietname s komunizmom v bývalom Československu a v čom sa líši. Budeme hovoriť aj o technikách, ktoré sa používali a používajú na to, aby zlomili vôľu človeka a tiež o tom, ako je možné prežiť roky v izolácii bez dosahu na psychické zdravie,“ pozýva šéfredaktor portálu nm.sk a moderátor diskusie Ján Heriban. Diskusia bude mať presah aj do súčasnosti – zamyslíme sa, ako môžeme v dnešnej dobe po vzore kardinála Van Thuana pristupovať k našim nepriateľom.

Príďte a pýtajte sa našich hostí aj vy! Tešíme sa na vás!

Niečo na čítanie, kým sa uvidíme:

Van Thuan strávil ako vietnamský biskup 13 rokov vo väzení. Jeho príbeh dostal románovú podobu – nm.sk

Osobný priateľ roky väzneného vietnamského kardinála: Pre Van Thuana bolo väzenie školou stále väčšej slobody – nm.sk

Zomierali od hladu a vyčerpania. Vietnamskí komunisti chceli prevychovať aj náboženských predstaviteľov a prostitútky – nm.sk

Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články