Prezidentské voľby: Pozri, kto tu hovorí hoaxy (komentár)

Obidvaja kandidáti sa profilujú ako pronárodní. Reprofoto: Facebook/Peter Pellegrini, Facebook/Ivan Korčok
Obidvaja kandidáti sa profilujú ako pronárodní. Reprofoto: Facebook/Peter Pellegrini, Facebook/Ivan Korčok
Pred druhým kolom prezidentských volieb sme opäť svedkami nerovného duelu kandidátov. Do zápasu o post najvyššieho ústavného činiteľa vstupuje demagógia a populistické praktiky, ktoré je dôležité pomenovať.

Sme otvorení rozhovoru.
Potrebujeme však vašu pomoc.

Naším cieľom je urobiť z portálu nm.sk udržateľné médium. Obstáť v súčasnosti na mediálnom trhu však nie je jednoduché. Naše články nie sú uzamknuté. Chceme, aby k nim mal prístup každý, koho zaujmú. 

Vďaka vašim príspevkom budeme môcť naďalej prinášať kvalitné a korektné rozhovory a iný exkluzívny obsah. Ďakujeme!

Legalizovanie účelových lží vo verejnom priestore je podmienené ich kadenciou. Nezodpovední politici ich pália z každej strany a v takej miere, že ich nie je možné vyvracať ako na bežiacom páse. A tak mnohé dopadajú na úrodnú pôdu, zalievanú strachom a nenávisťou. Čo z nich však vyklíči pomedzi obilie, ktoré má nakŕmiť národ, je tiež jasné. Bude to pýr, v horšom prípade invázny boľševník obrovský, ktorý zadusí spoločensky prospešné rastliny a bude sa ho dať len ťažko zbaviť. 

Peter Pellegrini na stretnutí s maďarskou menšinou v Kráľovskom Chlmci. Foto: Facebook/Peter Pellegrini

Mačka vo vreci

Pri voľbe prezidenta je mimoriadne dôležitá jeho integrita, pevnosť názorov, autentickosť. Nemala by to byť mačka vo vreci a ani had, ktorý bude tancovať tak, ako mu píska jeho pán. Po prvom kole prezidentských volieb je jasné, že píšťalky v rukách držia viacerí a každý z nich chce udávať tón. Napriek tomu, že Peter Pellegrini sa podľa očakávaní prebojoval do druhého kola prezidentských volieb aj bez podpory svojich koaličných partnerov, dnes ho obaja podporujú. A to i napriek tomu, že si tým vlastne odporujú.

Pripomeňme si, že Andrej Danko sa nedokázal s kandidatúrou predsedu parlamentu stotožniť natoľko, že radšej kandidoval sám a napokon pred voľbami odstúpil v prospech Štefana Harabina. Na adresu Pellegriniho sa v minulosti viackrát vyjadril dehonestujúco a podkopával ho nielen v hodnotových otázkach. Jeho „zradám“, „protekcii“ a „falši“ venoval samostatné videá, v ktorých okrem iného vyhlásil, že „žiaden politik si, s prepáčením, nekadil do svojich úst tak, ako to robí on“. SNS ho však i napriek tomu podporila v druhom kole, a to ešte v januári vyhlasovala, že Pellegrini odmietol jej podporu. Robert Fico sa počas prezidentskej kampane držal v ústraní, no po vyhlásení výsledkov v statuse uviedol, že Pellegrini by bol „lepší prezident“. Pripomeňme si, že obaja politici si dlho nevedeli prísť na meno. Jeden vyhlásil, že ho „urobil celého, lebo tak som rozhodol ja“. Druhý, že si s ním nevie predstaviť spoločnú budúcnosť, lebo reprezentujú dva svety, ktoré sa nemôžu spojiť. Napriek tomu je realita iná. Niekedy sa z hada môže vykľuť klzký úhor. Keď si opäť prezlečie kabát. 

Ivan Korčok na improvizovanom stretnutí v Prešove. Foto: Facebook/Ivan Korčok

Vojna a mier

Už prvé vyhlásenia oboch kandidátov na post prezidenta Slovenskej republiky mohli napovedať viac o ďalšom štýle vedenia kampane. Je zaujímavé, že Peter Pellegrini spolu so svojimi spolustraníkmi v pozícii ministrov preberá rétoriku voličskej scény Štefana Harabina. V urputnej snahe mobilizoval pasívnu voličskú základňu i voličov extrému, klamlivo osočuje svojho rivala Ivana Korčoka. Zatiaľ čo on je za mier, Korčok je vraj za vojnu. Naďalej šíri hoax o tom, že jeho protikandidát ako prezident pošle slovenských vojakov bojovať na Ukrajinu, hoci to sám Pellegrini vyvrátil v politickej debate, v ktorej uznal, že ide o kompetenciu vlády a parlamentu. A ide ešte ďalej. „Ivan Korčok nechce byť prezidentom ľudí a ide mu len a len o zvrhnutie tejto vlády,“ zakonšpiroval si vo videu zo stredy. K účasti vo voľbách hecuje umelo vytvorenými hrozbami a klamstvom. Ivan Korčok reaguje rázne a zatiaľ sa zdá byť nad vecou. Akonáhle by však skĺzol do obrannej pozície, zrejme by utrpel prepadom voličských hlasov.

Obaja kandidáti sa snažia osloviť menšinového maďarského voliča, ako i mladých ľudí. Pri tejto príležitosti sa Peter Pellegrini postavil vedľa Erika Tomáša, aby na tlačovej konferencii predstavili pilotný program Právo na prvé zamestnanie. Vďaka nemu budú absolventi a ich zamestnávatelia dostávať atraktívny príspevok. „Všeobecne v Európe, samozrejme krajina od krajiny sa líši, je vážny problém s nezamestnanosťou mladých,“ začal svoje rozprávanie Pellegrini. Akosi však opomenul fakt, že dnes je nezamestnanosť menej ako 5 % a že zamestnávatelia majú skôr problém s generačnou obmenou, platovou rovnosťou žien, zamestnávaním matiek a jednorodičov. Ide o kalkul, ktorý nemá nič spoločné s realitou na trhu práce. Slovensko tak kvôli ľúbivej kampani bude platiť rok zamestnávateľom za to, že zamestnajú mladých ľudí, a pol roka zase mladým ľuďom, že chodia do práce. Samozrejme, na prezidentskú kampaň sa poskladáme všetci. Na rozdiel od vládnej úderky hovorí Ivan Korčok o demokracii, zastavení odlivu mladých ľudí do zahraničia tým, že im štát vytvorí priestor, v ktorom budú chcieť žiť. 

Účasť voličov v druhom kole je kľúčová. Dnes sme svedkami dvoch rôznych prístupov, ktoré nehovoria len o hraniciach Slovenska, ale aj o prekračovaní hraníc morálky. 

 

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články