Radosť z lásky: Nohami na zemi očami aktérov

Zdroj: pexels.com
Žiť pevne zakotvený v realite dní a nestrácať z očí životne dôležité ideály, smerovanie a cieľ: len takto sa dá žiť skutočne krásny manželský život. Zhodujú sa vízie a usmernenia pápeža Františka s dennou skúsenosťou veriacich manželov? Skúsme sa na to pozrieť s nimi.
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.


Opýtali sme sa, čo podľa nich znamená žiť v manželstve sväto a pritom s nohami na zemi.

Znamená to mať pred očami „navigáciu“ od Boha (návod na život a vzťahy zjavený v Písme), usilovať sa podľa toho žiť a vytrvať v tomto nasmerovaní bez ohľadu na okolnosti. V prípade zlyhania opäť vstať, oprášiť sa (dať do poriadku vzťah so svojím partnerom aj s Bohom) a vytrvalo pokračovať ďalej podľa navigácie.
Vladimír, Predajná

Vedci robili výskum (čítal som v Katolíckych novinách) a zistili, že manželia, ktorí pred odchodom do práce objímu a pobozkajú svoju manželku, žijú v priemere o šesť rokov dlhšie a zarábajú v priemere o 20 percent viac ako tí, ktorí tak nerobia. Bol by som blázon, keby som to nerobil.
Emil, Žilina

Podľa nás sa sväto nedá žiť bez toho, aby sme nemali nohy na zemi – či už v manželstve alebo v inom stave.
Marián a Lívia, Galanta

Byť slobodný, milovať bez ohľadu na to, čo sa deje. S manželkou, so mnou a okolo nás.
Juraj, Trenčín

Byť aktívne prítomný pri riešení každodenných problémov. Počas vzniknutých napätí, strachov, nepochopení a aj pochopení byť vnútorne napojení na Pána, Utešiteľa, Advokáta.
Roman, Zohor

Myslieť viac na svojho partnera ako na seba, učiť sa súzneniu duší. Byť jedným telom.
Ivana, Trenčianska Turná

Ja to vidím z chlapskej strany. Je náročné žiť v manželstve sväto, najmä keď sa pozriem do minulosti. Mali sme krízu, moja drahá však nevidela nijaký problém. No mne za tie približne štyri roky krízy, keď som mal chuť obzrieť sa aj po inej žene, nevytvárala doma zázemie. Ona nevidela, čo som videl ja. Zažíval som len pokoru a hryzenie do jazyka. Dávala mi len tŕňové slová. V tom období bolo náročné žiť vo svätosti, lebo som túžil milovať a musel som popri tom upokojovať a usmerňovať deti. No nohy som mal častejšie v zemi, ako na zemi.
Richard, Trnava

Žiť v manželstve vo svätosti a nebyť pritom nohami na zemi je asi nemožné. Nežiť v ilúzii vlastnej dokonalosti, ale milovať manžela i seba s nedostatkami a vždy vstať zo zeme, odpustiť, ísť ďalej v nádeji. To je svätosť.
Adriana a Pavol, Galanta

Žiť podľa Kristovej lásky v manželstve so všetkým, čo život prináša, odovzdávať mu každý deň a rásť v láske každým dňom s pomocou jeho milosti.
Mirka, Dolný Kubín

Potrebujeme si uvedomiť, že manželstvo nie je cieľ nášho života. V každom dni ma v ňom Boh posväcuje a vedie. Pri zle navarenom obede, aj pri dobre navarenom obede. Vyzdvihovaním detí zo školy, robením úloh s nimi. Unaveným Otčenášom vo dvojici, v ktorom sa premáham. Premenením boľačky na žart, nie na iróniu. Otázkou: „Aký si mal deň?“ Vyvesením bielizne aj milosrdenstvom voči sebe aj svojim limitom. Poznaním, že druhého nezmením, iba seba. Že nehľadám šťastie v manželstve, ale v Bohu.
Lucia, Bratislava

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.