Režisérska legenda Scorsese natočí film o Ježišovi, motivoval ho pápež František

Foto: Flickr/Peabody Awards
Scorseseho tvorba nie je vždy v ortodoxnom súlade s katolíckou vierou, ale katolicizmus zjavne preniká jeho osobnosť.
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Martin Scorsese, jeden z najoceňovanejších amerických režisérov 20. storočia, ktorého meno je nerozlučiteľne späté s generáciou filmárov tzv. Nového Hollywoodu, oznámil, že jeho nový film sa bude týkať kresťanských tém.

V rozhovore pre Los Angeles Times režisérska legenda oznámila, že jeho nový film bude o Ježišovi a pokúsi sa „odstrániť negatíva spojené s organizovaným náboženstvom“. Pôjde o adaptáciu románu Život Ježiša od japonského katolíckeho spisovateľa Šúsaka Endó, ktorého román Mlčanie Scorsese použil ako predlohu svojho rovnomenného filmu z roku 2016.

Režisér uviedol, že scenár filmu v súčasnosti už dokončil spolu s filmárom a kritikom Kentom Jonesom. Dej by sa mal odohrávať v súčasnosti a zameriavať sa na „Ježišovo základné učenie spôsobom, ktorý skúma základné princípy, ale nie je rozdeľujúci“.

Scorsese je často ovplyvnený katolicizmom

„Snažím sa nájsť nový spôsob, ako ho urobiť prístupnejším a zbaviť ho negatívnej záťaže, ktorá sa spája s organizovaným náboženstvom,“ uviedol Scorsese.

„Práve teraz, keď vyslovíte to slovo náboženstvo, všetci sú hneď v pozore, pretože zlyhalo v mnohých ohľadoch. To však nemusí znamenať, že prvotný impulz bol nesprávny. Vráťme sa späť. Len sa nad tým zamyslime. Môžete ho [Ježišovo učenie] odmietnuť. Ale možno to zmení váš život – aj keď ho odmietnete. Neodmietajte to hneď. To je všetko, o čom hovorím,“ dodal.

Scorsese nepraktizuje katolícku vieru pravidelným pristupovaním k sviatostiam, no jeho tvorbu katolicizmus už viackrát významne ovplyvnil. Film Mlčanie je napríklad o obeti prenasledovaných portugalských jezuitov v Japonsku.

Jeho dielo Posledné pokušenie Krista z roku 1998 spôsobilo celosvetovú kontroverziu, keďže jeho dejom je alternatívna história udalostí týkajúcich sa Ježišovho života. Scorseseho tvorba teda nie je vždy v ortodoxnom súlade s katolíckou vierou, ale je zjavné, že katolicizmus v jeho živote zohráva dôležitú úlohu.

„Som padlý katolík. Ale predsa len som katolík – z toho sa už nedostanem,“ poznamenal raz. Aj jeho nový film vzniká vďaka impulzu, ktorý vzišiel z katolíckeho prostredia, dokonca priamo z jeho pomyselného vrcholu – od pápeža Františka.

Námet nového filmu inšpiroval pápež

S pápežom sa režisér stretol v rámci konferencie s názvom Globálna estetika katolíckej imaginácie, ktorú zorganizovalo jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica. Na pápežovu výzvu umelcom vtedy podľa vlastných slov „odpovedal jediným spôsobom, ktorý pozná“, čiže napísaním filmu o Ježišovi.

O pripravovanom filme ešte povedal, že sa bude natáčať tento rok a bude mať približne 80 minút. V kontexte Scorseseho tvorby je to výnimočné, keďže najmä jeho posledné filmy (ako napríklad Vrahovia mesiaca kvetov alebo The Irishman) sa vyznačovali mimoriadne rozsiahlou stopážou.

Jeho posledný film Vrahovia mesiaca kvetov z roku 2023 bol nominovaný na sedem Zlatých glóbusov a jeden si za najlepší ženský herecký výkon odniesla Lila Gladstoneová.

V postmodernej dobe, kde pravda zhmotnená v nejakom centrálnom civilizačnom príbehu „explodovala“ a jej úlomky sa dajú nájsť aj na nečakaných artefaktoch populárnej kultúry, bude podnetné sledovať, ako sa s náboženskými motívmi tento režisér vyrovná.

Bude to ešte o to zaujímavejšie, že ide o jedného z najvplyvnejších režisérov súčasnosti.

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články