Spoluprezident Hnutia fokoláre Jesús Morán príde inšpirovať Slovákov aj v oblasti krízami skúšanej pastorácie

Zdroj: focolare.org
Jesús Morán v dňoch 5. až 11. októbra 2023 navštívi rôzne slovenské komunity.
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

V Bratislave sa stretne s komunitou Hnutia fokoláre a na formačnom kurze sa prihovorí animátorom mladých z krajín východnej Európy. V kňazskom seminári v Nitre prehĺbi tému generatívnej pastorácie, ktorá v súčasnosti čelí kríze a upadá do sterilných foriem. V rámci programu sa stretne aj s učiteľmi a vychovávateľmi Materskej školy bl. Zdenky Schelingovej v Záhorskej Bystrici. Jej výchovno-vzdelávací program Cesta slnečného lúča je zameraný na výchovu k univerzálnemu bratstvu medzi všetkými ľuďmi, ktoré sa predstavuje ako evanjeliový ideál vychádzajúci z pedagogiky spoločenstva charizmy jednoty Chiary Lubichovej, zakladateľky Hnutia fokoláre.

Pred príchodom do Bratislavy sa Morán v dňoch 3. a 4. októbra 2023 stretne v maďarskom Ostrihome s kňazmi a rehoľníkmi Hnutia fokoláre z Česka, Slovenska, Poľska, Maďarska, Rumunska, Srbska, Chorvátska, Slovinska, Ruska a Litvy. Stretnutie bude tematicky zamerané na teologicko-spirituálne prehĺbenie duchovného života a na uvažovanie o pastoračných aktivitách v dnešnej dobe, ktorá je poznačená ťažkosťami pri odovzdávaní kresťanskej viery a úbytkom kňazských povolaní.

Kto je Jesús Morán?

Jesús Morán (1957) pochádza zo Španielska. V roku 1977 sa zasvätil Bohu. V rokoch 1996 až 2008 bol delegátom hnutia pre Čile, Bolíviu, Mexiko a Kubu. V roku 2002 bol vysvätený za kňaza, v období rokov 2008 – 2014 bol zvolený za generálneho radcu hnutia pre kultúrnu formáciu jeho členov. Následne bol prvýkrát zvolený za spoluprezidenta Hnutia fokoláre a v tejto pozícii pôsobí dodnes. Ako spoluprezident spolupracuje s prezidentkou pri riadení hnutia, ktorého poslaním je starať sa o to, aby vnútorný život a činnosť hnutia boli v súlade s vierou, morálkou a disciplínou Katolíckej cirkvi. Pokiaľ ide o vykonávanie kňazskej služby v hnutí, zodpovedne skúma povolanie mužov fokolarínov ku kňazstvu a dbá o ich formáciu.

Vyštudoval filozofiu, licenciát z dogmatickej teológie získal na Pápežskej katolíckej univerzite v Santiagu de Chile a doktorát z teológie na Pápežskej lateránskej univerzite v Ríme.

Portál nm.sk publikuje jeho zamyslenia v slovenčine.

Pre médiá budú s Jesúsom Moránom k dispozícii tri stretnutia:

  • Vo štvrtok 5. októbra 2023 od 16.00 do 18.00 hod. stretnutie so seminaristami v Nitre
  • V piatok 6. októbra od 10.30 do 11.30 hod. v priestoroch TV Lux s možnosťou rozhovoru pre iné médiá
  • V sobotu 7. októbra od 16.15 do 18.00 hod. stretnutie s komunitou Hnutia fokoláre v Záhorskej Bystrici

Viac informácií vám poskytne koordinátor stretnutia Cyril Dunaj: dunaj@nm.sk.

Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články