Kultúrna vojna núti človeka vybrať si stranu

V nedeľnej rubrike Horizonty nm prinášame krátke úvahy zahraničných autorov Jesúsa Morána a Piera Codu. Reflektujú súčasnú situáciu a pomáhajú preniknúť do doby, v ktorej žijeme, aby sme jej mohli lepšie porozumieť. V prvom článku sa Jesús Morán venoval téme tajomstva, dnes pokračuje úvahou o kultúrnej vojne.

Sme otvorení rozhovoru.
Potrebujeme však vašu pomoc.

Naším cieľom je urobiť z portálu nm.sk udržateľné médium. Obstáť v súčasnosti na mediálnom trhu však nie je jednoduché. Naše články nie sú uzamknuté. Chceme, aby k nim mal prístup každý, koho zaujmú. 

Vďaka vašim príspevkom budeme môcť naďalej prinášať kvalitné a korektné rozhovory a iný exkluzívny obsah. Ďakujeme!

V posledných týždňoch som v niektorých článkoch narazil na pojem, ktorý síce nie je nový, ale napriek tomu stále znepokojuje: takzvaná kultúrna vojna.

Pápež František  v súvislosti s rozmáhajúcimi sa vojenskými alebo násilnými konfliktmi hovoril pri viacerých príležitostiach o „svetovej vojne prebiehajúcej po častiach“. Kultúrna vojna je niečo iné, nemenej závažné, hlboko zakorenené. A nezriedka je aj príčinou vojnových konfliktov.

Nedávno som napríklad čítal: „V hyperprepojenej spoločnosti rastie vnímanie opozície za alebo proti hocijakým veciam: vegáni proti mäsožravcom; popierači proti epidemiológom; muži proti ženám; ľavicové feministky proti pravicovým feministkám; progresívci proti konzervatívcom.“ Stačí, aby sa človek (intelektuál, umelec alebo teológ), známy svojím progresívnym štýlom, rozhodol ponoriť (povedzme…) do animálneho diskurzu, okamžite sa rozšíria rady hlasov zatuchnutého konzervativizmu.

V kultúrnej vojne prevláda binárna logika pravdivého alebo nepravdivého absolútna.

Súd dominantného myslenia je nemilosrdný. A privilegovanou súdnou sieňou sú sociálne médiá, napríklad Twitter, kde je možné použiť len zopár slov, aby sa zabránilo akejkoľvek forme obšírnejšej argumentácie. To spôsobuje, že je nepraktické bojovať proti sociálnej nespravodlivosti a zároveň brániť život vo všetkých jeho fázach; alebo rešpektovať sexuálny stav každej osoby a zároveň veriť vo výhody tradičnej rodiny. Nie, v kultúrnej vojne prevláda „binárna logika“ pravdivého alebo nepravdivého absolútna.

Málokto unikne pravidlu, ktoré núti človeka vybrať si stranu. Zdá sa naivné uznať, že v každej forme myslenia je niečo pravdivé, ak sa premýšľa poctivo. Kultúrna vojna sa tak stáva hymnou netolerancie. Keby zostala len na úrovni diskurzu a diskusie, bola by vcelku obstojná; problém je v tom, že kontaminuje každodenné vzťahy a spôsobuje rozdelenie, odlúčenie, roztržky. Prehrať kultúrny boj znamená morálny trest, znamená to stať sa nehodným príslušnosti k určitej sociálnej skupine.

Kultúrna vojna kontaminuje každodenné vzťahy a spôsobuje rozdelenie, odlúčenie, roztržky.

Vysoká miera ideologizácie, diskvalifikujúce myslenie, binárna logika: to sú zložky kultúrnej klímy, ktorá nás prevyšuje. Tvárou v tvár tomu všetkému považujem za dôležité postaviť realitu proti ideológii, úctu k druhému (ako k inému aj s jeho spôsobom myslenia) proti pohŕdaniu; trinárnu logiku proti binárnej logike (vo vzťahovom, antropologickom zmysle).

Trinárna logika je totiž logikou mnohostrannou, ktorá akceptuje možnosť nevedieť všetko, neuchopiť všetky aspekty skutočnosti, dať šancu odlišnému a neznámemu. Je základom „kultúrneho mieru“ v prospech harmonického, rešpektujúceho, pluralitného a priateľského spolužitia.

Prevzaté z cittanuova.it.

Prečítajte si tiež

Žiť s tajomstvom

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články