Zdravotné poisťovne zrušili na podnet Ministerstva zdravotníctva SR takzvané zubné benefity. Išlo o príspevok v limitovanej výške za ošetrenie zubov a dentálnu hygienu, pričom každá poisťovňa ho mala nastavený trochu inak. Napriek stopnutiu tohto najvyužívanejšieho benefitu musí dospelý pacient absolvovať preventívnu zubnú prehliadku raz ročne, aby nemusel znášať všetky náklady spojené s ošetrením chrupu na úkor vlastnej peňaženky. Svetlo do problematiky zdravotnej starostlivosti o zuby vnesie prof. MUDr. Neda Markovská, CSc., niekdajšia dlhoročná hlavná odborníčka MZ SR pre oblasť zubného lekárstva.
Ako hodnotíte zrušenie uhrádzania zubných benefitov?
Rozhodnutie prišlo náhle, bez predchádzajúcich rokovaní a komunikácie s odborníkmi. Finančné benefity motivovali pacienta nielen tým, že pacient sa objednal na preventívnu prehliadku, ale absolvoval aj ošetrenie zubného kazu alebo výplne koreňového kanála, iný druh ošetrenia, ako aj ošetrenie v rámci dentálnej hygieny. Zároveň absolvovanie preventívnej zubolekárskej prehliadky bolo viazané aj na absolvovanie preventívnej prehliadky u všeobecného lekára, respektíve gynekológa a urológa.
Mnohí ľudia majú v tom chaos a pýtajú sa, či stále majú absolvovať preventívnu prehliadku u svojho zubného lekára. Ako je to?
Považujem za potrebné zdôrazniť, že preventívna prehliadka u zubného lekára je povinná zo zákona. Ak ju pacient neabsolvuje, v nasledujúcom roku mu nebudú preplatené výkony súvisiace so zubným kazom z verejného zdravotného poistenia. Význam preventívnej prehliadky je hlavne v diagnostikovaní včasných, teda začiatočných štádií najčastejších ochorení ústnej dutiny, a to počiatočného štádiá zubného kazu v sklovine, krvácania ďasien ako prvého príznaku parodontitídy a rovnako aj prvých príznakov nádorov ústnej dutiny. Tieto stavy sú vo svojich začiatkoch nebolestivé a pacientovi nespôsobujú obtiaže. Len dokonalé vyšetrenie pri každej preventívnej prehliadke dokáže diagnostikovať tieto včasné štádiá.
Naučili zubné benefity ľudí poctivejšie chodiť na preventívne prehliadky u zubného lekára a na dentálnu hygienu?
Za preventívnu prehliadku je zodpovedný a môže ju vykonávať len zubný lekár. Na ošetrenie k dentálnej hygieničke ide pacient až na lekárovo odporúčanie. Všeobecne môžeme povedať, že zubné benefity využívali najmä rodičia so svojimi deťmi.
Ministerstvo zdravotníctva pri rušení zubných benefitov argumentovalo aj dosiahnutím pomyselného stropu 15 percent poistencov, ktorí ich využívali. Je to správna úvaha?
Pre objektívnosť by som uviedla, že pri tvorbe štatistiky ministerstvo vychádzalo aj z obdobia pandémie a nebralo do úvahy skutočnosť, že najmä v rokoch 2019 až 2021, respektíve 2022 sa znížil počet návštev pacientov v zubnej ambulancii. A to i napriek tomu, že zubní lekári výrazne neobmedzili svoje ordinačné hodiny a od začiatku dodržiavali hygienické opatrenia.
Je známe, že čistý zub sa nekazí. Výraznú rolu v tom zohráva nácvik čistenia chrupu, ale aj dentálna hygiena. Čo môže pacient očakávať pri návšteve dentálnej hygieny?
Dentálna hygiena ako výkon obsahuje nácvik správnej metódy čistenia zubov podľa veku pacienta, výživové poradenstvo, nácvik a používanie pomôcok vykonávania ústnej hygieny. Okrem toho zahŕňa aj kontrolu akceptácie a vykonávania všetkých odporúčaní. Povolanie dentálny hygienik vzniklo ako pomocná profesia zubnému lekárovi pre komplexnosť ošetrenia pacienta a kvôli časovej úspore pre zubného lekára.
Ako často by sme mali absolvovať dentálnu hygienu?
Frekvenciu absolvovania výkonov v rámci dentálnej hygieny má určiť zubný lekár, a to podľa výskytu ochorení v ústnej dutine. U zdravého dospelého pacienta je dentálna hygiena indikovaná 2-krát ročne. V prípade vysokého rizika vzniku zubného kazu alebo pri parodontitíde početnosť návštev určuje zubný lekár, spravidla na 3 až 4 ročne podľa stavu tkanív.
Čo môžeme ešte urobiť, aby sa nám nekazili zuby?
Primárna prevencia okrem ústnej hygieny spočíva v redukcii príjmu pridaných či voľných cukrov v potrave a nápojoch, ďalej v lokálnej aplikácii fluoridových zlúčenín, najčastejšie zastúpených v zubnej paste. Je tiež dôležité absolvovať preventívnu prehliadku u zubného lekára. Kým dospelí majú na ňu nárok raz do roka, u detí do dovŕšenia 19. roku života je to 2-krát ročne.