Štafetový beh a podpora krajín zasiahnutých vojnou. Aj o tom bol Týždeň za zjednotený svet

Zdroj: unitedworldproject.org
Mladí i skôr narodení ľudia sa v nasledujúcich dvoch rokoch môžu zamerať na starostlivosť o ľudí, planétu a podporu ekologickej konverzie.

Sme otvorení rozhovoru.
Potrebujeme však vašu pomoc.

Naším cieľom je urobiť z portálu nm.sk udržateľné médium. Obstáť v súčasnosti na mediálnom trhu však nie je jednoduché. Naše články nie sú uzamknuté. Chceme, aby k nim mal prístup každý, koho zaujmú. 

Vďaka vašim príspevkom budeme môcť naďalej prinášať kvalitné a korektné rozhovory a iný exkluzívny obsah. Ďakujeme!

Myšlienku ochrany prírody zaujímavým spôsobom poňal projekt s názvom Týždeň za zjednotený svet (United World Week), na ktorom sa tento rok zúčastnilo 56 krajín. Celkovo sa v rámci projektu konalo 126 medzinárodných podporných akcií a rôznych podujatí, pričom hlavným cieľom projektu je podniknúť kroky k ochrane našej planéty a dosiahnuť tak lepšie životné podmienky pre všetkých.

Keďže súčasná situácia na Ukrajine je veľmi zlá, tento rok sa snažili organizátori poukázať aj na potrebu zmeny perspektívy vo vzťahoch nielen na úrovni jednotlivcov, ale celých národov. Zaumienili si podnietiť medzi obyvateľmi záujem o ekológiu bez ohľadu na hranice štátu. Predmetom záujmu nás všetkých by mala byť integrálna ekológia, podčiarknutá kampaňou #Daretocare, ktorá bude pokračovať aj budúci rok.

Tohtoročný Týždeň za zjednotený svet mal názov Odvážme sa postarať o planétu, o našu ekologickú premenu. Začal sa v nedeľu 1. mája a zavŕšil sa živým vysielaním v nedeľu 8. mája. Posledný deň nechýbali celosvetové štafetové behy – Run4unity. Počas nich mladí ľudia rôznych etník, kultúr a náboženstiev v rôznych časových pásmach „spolu“ bežali od 11:00 h do 12:00 h. Celosvetovo sa konalo 33 bežeckých podujatí Run4unity.

Hudobná skupina Gen Verde predstavila svoju najnovšiu skladbu s názvom We Choose Peace. Členovia skupiny Gen Rosso počas tohto výnimočného týždňa zas pracovali v Bosne a Hercegovine s migrantmi prechádzajúcimi „balkánskou cestou“. Všetky tieto aktivity a zážitky mohli ľudia sledovať prostredníctvom podcastu, či dennej spravodajskej relácie kdekoľvek na svete – cez Spotify, Anchor alebo YouTube. Všetci tí, ktorí by sa chceli do tejto témy ponoriť hlbšie, tak môžu urobiť na stránke projektu.

Zdroj: unitedworldproject.org
Iniciatíva – online zbierka

Na záver nemohla chýbať nová iniciatíva. Na konci Týždňa za zjednotený svet bola spustená nová aplikácia, kde sa môže každý podeliť o svoje dobré nápady a vplývať tak vďaka týmto mnohým jednoduchým, no užitočným „zlepšovákom“ na spoločnosť.  Za myšlienkou s názvom Odvážte sa chrániť životné prostredie na nete (v origináli Dare to Safeguard the Environment on the Net) stojí skupinka talianskych učiteľov, ktorí ju prvotne realizovali na svojich domovských školách.

Myšlienka je jednoduchá a spočíva v tom, že po nájdení sponzora, ktorým môže byť váš rodič, priateľ alebo aj vy, môžete pripísať sumu 0,10 centa (alebo jej ekvivalent v cudzej mene) na investovanie do rôznych dobročinných projektov.

Zdroj: unitedworldproject.org
V Pakistane riešili život po pandémii

Chceli by ste vedieť, aké konkrétne kroky podnikli ľudia v rámci jednotlivých krajín? Poďme sa pozrieť do Pakistanu. Na juhu krajiny v meste Hyderabad sa stretlo 130 mladých ľudí, aby sa zamysleli nad životom po pandémii. Prečo? Jednoducho preto, aby pochopili dôležitosť čistej pitnej vody, udržateľnej energie, opätovného zalesňovania. Ale predovšetkým, aby si uvedomili, aká dôležitá je čistá pitná voda, udržateľná energia či opätovné zalesňovanie. No nielen to. Išlo im predovšetkým o upevnenie vzájomných vzťahov a nadviazanie kontaktov, vďaka ktorým budú môcť na zmenách pracovať ešte efektívnejšie.

Vojna otvorila oči – dôležitá úloha integrálnej ekológie

Stredobodom pozornosti bol tento rok Blízky východ. Jedným z dôvodov je vojna a s ňou súvisiaca silná skúsenosť, na základe ktorej si viacero generácií uvedomilo dôležitosť integrálnej ekológie – čoraz dôležitejšieho nástroja na prebudovanie reality, v ktorej je v súčasnosti prítomný veľmi silný sociálny nepokoj. Tejto výzvy sa chopila aj organizácia Youth for a United World zo sýrskeho mesta Banias, ktorá podnikla výchovnú akciu pre nepočujúce a mentálne znevýhodnené deti, snažiacu sa o postupné zlepšovanie ich životných podmienok.

Zapojili sa aj Slováci

Malými ekologickými aktivitami meníme svet k lepšiemu. Aj takto by opísal aktivity tínedžerov Matej Čalfa. „Stretli sme sa, aby sme vyčistili košický mestský lesík. Prišlo nás trinásť, medzi nimi aj tri deti z Ukrajiny. Každý si doniesol vlastné rukavice a plastové vrece,“ hovorí na začiatok.

Mladí sa hneď pustili do práce. „Stanovili sme si aj bočnú aktivitu, že budeme počúvať a pozorovať vtáky. Starší čistili menej prístupné časti,“ pokračuje Matej a poznamenáva, že približne po hodine a pol mali naplnené vrecia odpadom. Neskôr už ďalekohľadom pozorovali vtáky na stromoch. „Napočítali sme desať druhov. Najviac nás zaujala červienka.“ Nechýbala spoločná fotografia a mohli sa rozísť domov. „Rozlúčili sme sa s úsmevom na tvári, s dobrým pocitom v srdci a s túžbou pokračovať,“ uzavrel 14-ročný Matej.

V Bratislave bežali za krajiny zasiahnuté vojnou

Slováci sa rozhodli podporiť projekt aj štafetovým behom. „U nás v Bratislave sa bežalo Run4unity v sobotu 7. mája. Stretli sme sa starší aj mladší na bežeckom okruhu, kde si každý vybral krajinu, za ktorú chce bežať. Krajiny, z ktorých sme si vyberali, sú krajiny postihnuté vojenským konfliktom. Ide o symboliku ktorá vyplýva z názvu – Beh za jednotu. Tým, že sme bežali za konkrétne krajiny, sme im vyjadrili svoju podporu, ukázali sme, že na nich myslíme. Každý sa posnažil zabehnúť najviac, ako vládal, až sme dokopy nabehali 330 km,“ hovorí 18-ročný Benjamín Lapoš.

Zároveň odhaľuje najzaujímavejší moment zo štafety: „Najzaujímavejšie na tom bolo, že najviac odbehli tí najmladší.“

Po bežeckom výkone sa stretli na spoločnej grilovačke a nechýbal ani duchovný program. „Povedali sme si o zlatom pravidle a niektorí sa s nami podelili o svoje skúsenosti. Program sme zavŕšili na ďalší deň svätou omšou a pozreli sme si video o aktivitách v iných krajinách, ako oni žijú Run4unity,“ dodáva na záver Benjamín.

Foto: Natália Novotná

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články