Výber nm: Ako bojovať proti malárii v Afrike? Prioritou by mala byť distribúcia ochranných sietí, tvrdí štatistik Lomborg

Prehľad udalostí, ktoré ukazujú, že dialóg je možné viesť aj v dnešnej polarizovanej dobe.
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Ako bojovať proti malárii v Afrike? Prioritou by mala byť distribúcia ochranných sietí, tvrdí štatistik Lomborg
Foto: Wikimedia Commons

Dánsky štatistik a spisovateľ Bjørn Lomborg sa vo svojom novom texte, ktorý v slovenčine priniesol denník Štandard, venuje hľadaniu odpovede na otázku, prečo ľudia v Afrike trpia maláriou viac ako obyvatelia iných kontinentov a ako by sa proti tomu dalo bojovať.

Lomborg pripomína, že o malárii vieme to, že ešte pred sto rokmi sa tejto chorobe darilo až na Sibíri a vyskytovala sa aj v 36 štátoch Spojených štátov amerických. Vo väčšine sveta sa ľudstvu toto ochorenie podarilo eliminovať zvýšením prosperity, zlepšením bývania a prelomovým objavom v oblasti liekov a insekticídov.

V bohatších oblastiach je navyše menej močiarov, v ktorých sa komáre rozmnožujú, a zvýšenie množstva hospodárskych zvierat poskytlo komárom iné zdroje krvi ako od ľudí. Kvalitnejšie domy zas poskytli väčšiu ochranu ľuďom a chinín a syntetický chlorochín umožnili dostupnú liečbu malárie.

Mimo subsaharskej Afriky malária v roku 1930 zabila viac ako tri milióny ľudí, v súčasnosti sa toto množstvo pohybuje na úrovni len okolo 30-tisíc. V Afrike však každoročne táto choroba zabije približne pol milióna ľudí.

Dovodom je to, že si parazit malárie v Afrike vybudoval imunitu voči chlorochínu a komáre, ktoré šíria maláriu, v Afrike hryzú výlučne ľudí. Boj proti tomuto ochoreniu navyše v Afrike spomalila pandémia vírusu COVID-19.

Lomborg tvrdí, že množstvo cieľov nadnárodných organizácií sa postupom času ukazuje byť nerealistických. Jeho think tank Copenhagen Consensus Center sa, naopak, snaží prísť na to, ako peniaze určené na boj proti malárii využiť čo najefektívnejšie.

Výskum, ktorý realizovali Rima Shrettová a Randolph Ngwafor z Oxfordskej univerzity, navrhol, aby sa do roku 2030 zvýšil počet posteľných sietí v 29 krajinách Afriky s najvyšším výskytom malárie o 10 percent.

Pokiaľ ľudia spia pod sieťami, na ktorých je jed na komáre, ide o jeden z najúčinnejších spôsobov boja proti šíreniu malárie. Komáre nielenže človeka nepohryzú, ale aj zahynú, čiže nepôjdu hľadať krv niekde inde.

Jedna sieť na posteľ stojí menej ako štyri doláre a odhaduje sa, že už tohtoročná investícia zachráni 30-tisíc životov. Do konca desaťročia sa počet ľudí, ktorí zahynú na maláriu, zníži o polovicu, čiže bude zachránených 1,3 milióna životov.

Znížením počtu nakazených ľudí sa zásadne znížia náklady na zdravotnú starostlivosť a zvýši sa efektivita krajiny, pretože dospelí budú môcť chodiť do práce a deti do školy. Výpočet výskumníkov ukázal, že každý dolár investovaný do zvýšenia počtu ochranných sietí prinesie spoločnosti prínos v hodnote 48 dolárov.

Lomborg svoj text uzatvára tvrdením, že hoci nie je možné splniť všetky globálne sľuby OSN, mali by sme sa zamerať na tie najúčinnejšie a najzmysluplnejšie veci a zvýšenie počtu ochranných sietí patrí rozhodne medzi ne.

Pápež František sa stretol s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským
Foto: Twitter

Pápež František prijal vo Vatikáne ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, píše portál Svet kresťanstva patriaci pod denník Postoj. Ide o druhé stretnutie ukrajinského prezidenta s pápežom, no od začiatku vojny sa osobne stretli po prvýkrát. Predtým sa rozprávali iba telefonicky.

Návštevu Ríma ukrajinský prezident využil aj na stretnutie s talianskou premiérkou Giorgiou Meloniovou a prezidentom Talianskej republiky Sergiom Mattarellom.

Pápežovo stretnutie so Zelenským trvalo približne 40 minút. Dvaja muži sa rozprávali o humanitárnej a politickej situácii na Ukrajine. Pápež prisľúbil svoje neustále modlitby a obaja sa zhodli na potrebe pokračovať v humanitárnom úsilí na podporu obyvateľstva. František zdôraznil najmä potrebu ľudských gest voči nevinným obetiam, ktoré sú v konflikte tými najzraniteľnejšími.

Audiencia sa výnimočne nekonala v Apoštolskom paláci, ale v salóniku audienčnej siene Pavla VI. vo Vatikáne.

Pápež František daroval Zelenskému bronzový odliatok olivovej ratolesti symbolizujúcej mier, pápežské dokumenty (Posolstvo k Svetovému dňu mieru 2023 a Dokument o ľudskom bratstve) a dve knihy (Encykliku o mieri na Ukrajine a fotografický zborník o mimoriadnej pobožnosti na Svätopeterskom námestí počas pandémie).

Ukrajinský prezident priniesol Svätému Otcovi mariánsku ikonu, namaľovanú na zvyšku nepriestrelnej vesty, a obraz s názvom Straty, ktorý má pripomínať deti zabité počas vojny.

„Som vďačný za osobnú pozornosť, ktorú (pápež) venuje tragédii miliónov Ukrajincov. Hovoril som o desaťtisícoch deportovaných ukrajinských detí. Musíme vynaložiť všetko úsilie na to, aby sme ich dostali naspäť domov,“ napísal prezident po stretnutí s pápežom na sociálnej sieti.

Ukrajinský prezident sa po stretnutí so Svätým Otcom stretol aj s arcibiskupom Paulom Richardom Gallagherom, sekretárom pre vzťahy so štátmi a medzinárodnými organizáciami Štátneho sekretariátu.

Pápež František sa koncom apríla stretol aj s ukrajinským premiérom Denisom Šmyhalom. Počas ich stretnutia za zatvorenými dverami mal Šmyhal pápeža požiadať o pomoc pri návrate detí násilne deportovaných do Ruska a o podporu pokračovania „obilného koridoru“.

Svätý Otec počas celého trvania vojnového konfliktu na Ukrajine vyzýva na mier a uviedol, že je preň „ochotný urobiť všetko, čo bude potrebné“.

Bábika s Downovým syndrómom môže ukázať, že sú takíto ľudia „zámerným Božím požehnaním“, tvrdí aktivistka
Foto: Pexels

O tom, že spoločnosť Mattel začína vyrábať bábiky, ktoré sa podobajú na ľudí s Downovým syndrómom, aby sa v bábike „videlo ešte viac detí“, sme vás vo Výbere nm už informovali. Agentúra Catholic News Agency teraz priniesla názor Erin Thielmanovej, ženy, ktorá sa ako matka syna trpiaceho Downovým syndrómom venuje ochrane takýchto ľudí.

„O novej bábike som sa dozvedela zo sociálnych médií. Sledujem veľa tínedžerov a dospelých s Downovým syndrómom. Veľmi ma zahrialo pri srdci, keď som videla ich radosť a nadšenie,“ uviedla Thielmanová.

Nová bábika podľa nej u ľudí trpiacich Downovým syndrómom zvyšuje sebadôveru a zároveň spôsobuje uvedomenie si svojej výnimočnosti.

V Spojených štátoch amerických sa takmer 70 percent detí, u ktorých je prenatálne diagnostikovaný Downov syndróm, stane obeťou umelých potratov. Aj pani Thielmanovej lekári navrhli potrat, keď zistili, že jej syn bude trpieť Downovým syndrómom.

„Žiaľ, príliš veľa detí, ktorým prenatálne diagnostikujú Downov syndróm, nedostane rovnakú šancu ako Andrew. A to mi láme srdce,“ uviedla Thielmanová.

Dúfa, že nová bábika vnesie svetlo do tejto pochmúrnej reality a ukáže, že deti trpiace Downovým syndrómom sú „zámerným Božím požehnaním“.

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články