Zárobky tento rok prudko rastú, ľudia si môžu dovoliť viac

Zvyšovanie priemernej mzdy dobieha roky zdražovania a skromnosti na výplatných páskach.
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Na Slovensku za posledný rok výrazne narástli platy a zároveň sa zvýšila zamestnanosť. Informoval o tom Štatistický úrad. Zamestnancov v marci tohto roka pribudlo v 8 z 10 sledovaných odvetví. Výnimkou, kde ľudia ubúdali, boli prekvapivo len doprava a priemysel.

Priemerné hrubé mesačné mzdy sa číselne (nominálne) najviac zvyšovali v maloobchode o 12,5%, kde boli historicky veľmi nízke, v marci sa dostali na 1227 eur. V gastronómii a priemysle to bolo o 11,4%, v najväčšom – priemyselnom odvetví zarábali ľudia v marci v hrubom priemerne 1630 eur. Len minimálne stúpli platy v stavebníctve, kde sa zárobok dostal tesne nad tisícku.

Výrazný rast miezd sa prejavil najmä od začiatku roka 2024. V reálnych číslach po započítaní inflácie stúpali platy oproti vlaňajšku vo všetkých odvetviach, v 6 z desiatich odvetví dokonca nad 5%. Inflácia sa v marci na Slovensku dostala opäť na nízke hodnoty okolo dvoch percent. Ľudia si teda za svoj zárobok môžu kúpiť viac ako pred rokom.

Zvyšovanie priemernej mzdy dobieha roky zdražovania a skromnosti na výplatných páskach
Vývoj platov

Počet zamestnancov sa oproti vlaňajšku zvyšoval najmä v trhových službách a infokomunikáciách, kde sa zaraďujú napríklad centrá zdieľaných služieb. Nižší rast pracovníkov priniesli stavebníctvo a obchody. Zlou správou je zníženie zamestnanosti v priemysle o 2,4%, čo možno priradiť najmä zatvoreniu baní na Hornej Nitre, či znižovaniu pracovníkov v košických oceliarňach. Potvrdzuje to trend presunu ľudí z priemyslu do služieb, ktorý je pre Slovensko typický v ostatných rokoch.

Dobrou správou je, že napriek ekonomickému spomaleniu na Slovensku stále vzniká viac pracovných miest, ako sa ruší. Očakávané oživenie svetovej ekonomiky môže podporiť nové pracovné miesta aj v priemysle a doprave.

Ďalšou dobrou správou je, že ekonomika na nedostatok ľudí reaguje zvyšovaním platov, ktoré by ich malo prilákať. Mzdy dokonca rastú výrazne vyššie, ako inflácia, čím dobiehajú pominulé roky, keď nestíhali prudkému zdražovaniu. Rodinám v minulých rokoch našťastie pomohli vyššie benefity na deti, takže dokázali zdražovanie zvládnuť. Vyššie príjmy im teraz dovolia dopriať si aj tovary a služby, na ktorých v minulých rokoch museli šetriť, a to prispeje k ďalšiemu rastu ekonomiky.

Autor: Peter Kremský

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články