Zrekonštruovaný kláštor a história. Hostelové ubytovanie v mníšskych celách láka turistov

Broumovsko je lákadlom nielen pre milovníkov a obdivovateľov architektúry, môže sa totiž pochváliť tunajšími barokovými kostolmi či nádhernými statkami, ale aj pre tých, ktorí hľadajú netradičné zážitky a tradičnú benediktínsku pohostinnosť.
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

V dnešnej rubrike Všimli sme si vám prinášame miesto vzdelávania, umenia, dialógu, stretávania a spolupráce. Presne taký je totiž Kláštor Broumov v susednom Česku. Impozantný barokový komplex sa môže pochváliť celoročnými prehliadkovými okruhmi a bohatým kultúrnym, vzdelávacím a spoločenským programom. Navyše sa tu nachádzajú zrekonštruované mníšske cely, ktoré sú k dispozícii na prenájom. Nájdete ich v kláštornom Dome hostí a ponúkajú pokojnú atmosféru života mníšskej komunity v tichu kláštora.

zrekonštruovaná mníšska cela na prenájom

Broumovský kláštor alebo Benediktínske opátstvo sv. Václava leží v centre mesta Broumov na skalnom ostrohu nad riekou Stenavou v Chránenej krajinnej oblasti Broumovsko. Región má svoje čaro, je to kraj divokých pieskovcových skál a unikátnych barokových pamiatok.

Broumovský kláštor
Na každom kroku cítiť časy minulé. Na snímke historická knižnica.
Broumovský kláštor
Výhľady stoja za to! Zdroj: IG/klaster_broumov/jaroslav.winter

História, ktorá siaha do 14. storočia

Spomínaný kláštor dal postaviť benediktínsky rád na mieste pôvodnej gotickej pevnosti v prvej polovici 14. storočia. Kláštor fungoval ako duchovné, hospodárske i vzdelávacie centrum regiónu niekoľko storočí. V kláštornom gymnáziu študovali okrem iných aj prvý český arcibiskup Arnošt z Pardubíc, vlastenec Bohuslav Balbín či spisovateľ Alois Jirásek.

Budovy začiatkom 18. storočia prestavali v barokovom štýle architekti Kryštof Dientzenhofer a jeho syn Kilián Ignác. V roku 1995 boli kláštor spoločne s kláštornou záhradou zapísané do zoznamu národných kultúrnych pamiatok Českej republiky. V roku 2014 prešiel objekt rozsiahlou revitalizáciou.

Kláštorná záhrada je voľne prístupná. Nájdete v nej Galériu Dom, v ktorej sa od jari až do jesene konajú výstavy súčasného umenia. Taktiež tam je Literárny domček, ktorý využívajú domáci, ale aj zahraniční autori.

Kópia Turínskeho plátna

V roku 1999 bola v kláštornom Kostole sv. Vojtecha nad kaplnkou Svätého kríža za pozláteným štukovým vencom s nápisom SANCTA SINDON v drevenej schránke nájdená unikátna kópia Turínskeho plátna z roku 1651. Pri plátne bola priložená autentika (sprievodná listina), podľa ktorej daroval plátno v roku 1651 turínsky arcibiskup Julius Caesar Bergiria opátovi pri Kostole sv. Mikuláša v Starom Měste pražskom, neskoršiemu pražskému arcibiskupovi Matúšovi Ferdinandovi Sobkovi z Bielenberka. Ten ju počas svojho života daroval broumovskému kláštoru.

Broumovská kópia sa rozmerovo takmer zhoduje s originálom (4,36 m dĺžka a 1,1 m šírka). Na plátne je zvláštnym spôsobom vidieť postavu. Uprostred je namaľovaný nápis EXTRACTVM AB ORIGINALI (vytiahnuté z originálu).

Na svete sa nachádza niekoľko podobných historických kópií, malo by ich byť približne 40. Táto broumovská je jediná v strednej Európe a návštevníci ju môžu vidieť v rámci prehliadky kláštora.

Kópia Turínskeho plátna

Benediktínske vínne pivnice

Vedeli ste o tom, že víno je s benediktínskym rádom späté od nepamäti? Práve im môžeme pripísať mnohé objavy spojené s pestovaním aj výrobou vína. Mimochodom, takisto im môžeme pripísať aj vznik záhadnej objemovej miery nazývanej hemina.

Pýtate sa na súčasnosť? V kláštore dnes pôsobí nezisková organizácia Agentúra pre rozvoj Broumovska spolu so Vzdelávacím a kultúrnym centrom Broumov. A tak tam nie je núdza o koncerty, besedy, výstavy, diskusie a konferencie, regionálne trhy či Univerzitu tretieho veku.

Limitované výstavy sú súčasťou obhliadky.

Zdroj fotografií: Amazing Places, www.klasterbroumov.cz/Kateřina Ostradeck

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články