Nadbytočné detské hračky nepredali ani nevyhodili. Radšej založili online požičovňu

Ak sa vám stáva, že doma zakopávate o hračky či hry vašich detí, nie ste v tom sami. Presne toto sa stávalo aj matkám dvoch detí, Natálii Balockej a Kristíne Agabalenc. Dnes je to už inak. S hrami, hračkami a vecami pre deti sa rozhodli narábať ekologicky aj ekonomicky. Vytvorili prvú online požičovňu hračiek a samy na nej aj inzerujú. Pridať sa k nim môže ktokoľvek, kto chce s detskými vecami zaobchádzať podobne – či už má nejakú navyše a rád ju požičia, alebo niečo konkrétne hľadá, no nechce si to hneď kúpiť. Natálie a Kristíny sme sa pýtali, ako požičovňa vznikla, ako funguje, aké sú jej výhody i aké kritériá by mali ponúkané veci spĺňať.
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Ako vznikol nápad založiť požičovňu hračiek?

Natália: Hračky sme začali požičiavať už v októbri minulého roka. Celé sa to zbehlo počas lockdownu. Mám dve deti, 4-ročnú a 2-ročnú dcéru. Vždy som mala rada hračky, sledovala som aj nové trendy, takže sa nám doma časom nakopili. Ako bol lockdown, hračiek bolo veľmi veľa a boli stále rovnaké. Deti sa už nudili a vôbec sa s nimi nehrali. Jedného dňa som si zúfalo povedala, že to idem všetko vyhodiť alebo predať. Ale bola toho škoda, tak som vymyslela alternatívu, že budem hračky požičiavať cez sociálnu sieť. V tom, že hračky na nejaký čas odídu z domu, som videla prínos. Jednak úsporu priestoru a tiež, že keď sa hračky vrátia, deti ich budú brať ako nové, lebo ich dlhšie nevideli, a znova sa im potešia. To sa mi neskôr aj potvrdilo.

Kristína, u vás doma sa tiež na začiatku povaľovali nepoužívané hračky?

Kristína: Áno, tiež sa nám hračky a detské veci doma nakopili. Bolo nám ich ľúto všetky predať, keďže sme čakali druhé bábo. Mám veľmi rada minimalizmus, takže toľké nevyužité hračky boli pre mňa miestami skutočne frustrujúce. Nápad s požičiavaním sa mi páčil hneď od začiatku. V tom čase, keď Natália rozbiehala požičovňu, sa mi narodila dcérka, takže som nemala priestor na realizáciu, ale ona mala od začiatku moju plnú podporu. Vnímala som to ako skvelú myšlienku najmä z ekologického a minimalistického hľadiska. Požičiavaním dostanú hračky akoby nový význam a ako spomínala Natália, hračkám, ktoré sa vrátia, sa deti tešia ako novým a majú opäť ich pozornosť. Myslím si, že požičiavanie je win-win pre všetkých. Pre tých, ktorí si požičajú, ale aj pre tých, ktorí požičiavajú.

Ako ste si podelili úlohy pri zakladaní požičovne?

Natália: Na požičovni hračiek v takej podobe, ako ju vidíte na stránke www.pozicovnahraciek.sk, pracujeme spoločne už niekoľko mesiacov. Úlohy nejako špeciálne rozdelené nemáme. Dohodneme sa, respektíve vieme, čo treba urobiť, a tá, ktorej deti to práve dovolia, to urobí (smiech). Zatiaľ sme mali vždy šťastie, že sme sa vedeli nejako zladiť, doplniť, pochopiť.

Kristína: Áno, tým, že sme dlhoročné kamarátky a sme v podobnej životnej etape, na materskej s dvoma deťmi, vieme si vyjsť maximálne v ústrety.

Ako prišiel nápad vytvoriť požičovňu v takejto podobe?

Kristína: Je za tým kombinácia viacerých náhod. Keď Natália založila svoju lokálnu požičovňu, začali ju oslovovať mamičky z celého Slovenska, že aj ony rozmýšľali nad požičovňou vo svojom meste. Ja som v tom čase dosť intenzívne využívala rôzne predajné inzertné portály. A potom raz Natália v nejakom statuse napísala, že každé mesto by malo mať svoju požičovňu. Táto veta vo mne natoľko zarezonovala, že som začala premýšľať, ako by bolo možné zrealizovať a sprístupniť požičiavanie všetkým. A vzhľadom na moje skúsenosti s rôznymi inzertnými portálmi mi napadla myšlienka urobiť namiesto predajného portálu stránku, kde sa bude požičiavať. Hneď som s týmto nápadom volala Natálii a ona mi povedala, že zhodou náhod má zakúpenú doménu, ktorú veľmi rada daruje na tento účel (úsmev). A už to šlo, nápad za nápadom, a stránka je na svete.

Natália: Doménu som mala kúpenú už pol roka. Keď som ju kupovala, niekde vo vnútri som asi cítila, že raz z toho možno niečo bude. Ale vtedy som ešte nevedela, čo presne. Bola som už tretí rok na materskej a cítila som potrebu nejako sa realizovať aj mimo domácnosti a detí, ale návrat do práce neprichádzal do úvahy. Požičiavanie hračiek ma začalo veľmi baviť, našla som v ňom priestor na sebarealizáciu a ani som nemusela celkom opustiť svet detí (smiech).

Požičovňu hračiek stíhajú kamarátky prevádzkovať počas materskej dovolenky.
Požičovňu hračiek stíhajú kamarátky prevádzkovať počas materskej dovolenky.

Pred spustením webovej požičovne ste fungovali iba na sociálnych sieťach. Ako konkrétne?

Natália: Mali sme iba stránku na Facebooku a profil na Instagrame. Pôvodne sa stránka volala Požičovňa hračiek Petržalka, potom sa pridala Kika a bola z toho Požičovňa hračiek Bratislava. A dnes, po spustení stránky, to je Požičovňa hračiek SK (úsmev).

Akú odozvu od mamičiek ste mali v začiatkoch?

Natália: Len dobrú. Hneď na začiatku sa pridalo veľmi veľa ľudí a všetci to chválili. Niektorí vraveli, že im to už aj napadlo, len sa báli do toho ísť, lebo je za tým kus práce.

Čo všetko nájdeme v požičovni dnes, keď už má svoju webstránku?

Kristína: Ktokoľvek môže ponúknuť svoje hračky, hry, knihy a veci súvisiace s deťmi. Pridali sme aj PDF aktivity na rôzne témy. Pripravujeme aj záložku Boxy. V tejto kategórii budú môcť ľudia inzerovať tematické vyskladanie balíčkov hračiek, kníh a hier. V našej požičovni máme podobný produkt s názvom Mystery Boxy, kde na základe veku dieťatka alebo témy, ktorá ho baví, vyskladáme krabičku s hračkami, hrami a knihami na mieru. O takúto krabičkovú formu požičiavania je veľký záujem, preto sme rady, že to sprístupníme aj ďalším.

Boli by sme rady, keby sme týmto spôsobom sprístupnili možno na prvý pohľad nie úplne dostupné hračky a pomôcky čo najväčšiemu počtu detí.

Aké kritériá by mali spĺňať inzerované veci?

Kristína: Boli by sme rady, ak by inzerovali drevené hračky alebo také, kde je čo najmenej plastu. Teda čo najviac ekologické hračky, ktoré vydržia. Ide nám o kvalitné hračky, pri ktorých sa dieťa naozaj dokáže rozvíjať.

Natália: Obľúbené sú aj Montessori pomôcky, ktoré sú pomerne drahé, ale sú veľmi prospešné pre rozvoj dieťaťa. Takto sa dajú vyskúšať za minimálnu, možno tretinovú cenu. Hračky by mali byť v prvom rade bezpečné pre deti, zdraviu neškodné či už z pohľadu použitých farieb a materiálu, ale aj spracovania. Ideálne je, keď disponujú certifikátom o vhodnosti pre deti a aby boli od overeného výrobcu. Veríme, že všetci inzerenti budú prihliadať na bezpečnosť detí, ktoré s hračkou prídu do kontaktu.

Prečo idete cestou požičiavania kvalitnejších a hodnotnejších hračiek? Také nemusia mať rodičia bežne doma…

Natália: A to je presne jeden z dôvodov. Boli by sme rady, keby sme týmto spôsobom sprístupnili možno na prvý pohľad nie úplne dostupné hračky a pomôcky čo najväčšiemu počtu detí. Inzerovať nemusia len mamičky na materskej, ale aj už existujúce požičovne a materské centrá.

Na začiatku si väčšina ľudí myslela, že budeme požičiavať plyšákov alebo plastové bábiky. Tomu by sme sa rady vyhli, pretože k takýmto hračkám si dieťa rýchlo vytvorí citový vzťah. Rodič sa potom môže cítiť pod tlakom, že mu tú hračku musí kúpiť, aby svoje dieťa neranil. A tým sa stráca celá pointa požičiavania. Ale keď hovoríme napríklad o Montessori pomôcke, dieťa využije to, čo od nej v danom období potrebuje. Potom ju rodičia môžu požičať ďalej a nemusí ležať v skrini, alebo ju môžu vrátiť naspäť. Ak by zakaždým kupovali novú hračku či pomôcku, ktorú dieťa práve potrebuje, bolo by to finančne náročné. Rovnako tak pri spoločenskej hre. Môže mať akékoľvek dobré hodnotenia, máloktorá zaujme každého natoľko, aby sa mu oplatilo mať ju v skrini roky. Ale zahrať si ju z času na čas za zlomok ceny by mohlo potešiť (smiech).

Kristína: Plyšové hračky nie je vhodné požičiavať aj z hygienického hľadiska. Drevo sa ľahšie čistí aj dlhšie vydrží. Chceme, aby sa kupovalo čo najmenej plastových a krátkodobo použiteľných hračiek. Plastové hračky sa aj veľmi ťažko recyklujú, lebo sú z rôznych plastov. Z ekologického hľadiska je lepšie používať trvácnejšie a hodnotnejšie hračky.

Podobné kritériá máte aj pri hrách a ďalších veciach, ktoré môžu ľudia požičiavať?

Kristína: Áno, sme za kvalitné a plnohodnotné hry a veci. Samozrejme, každý má hranice nastavené inak, takže vieme, že sa nám tam ocitnú aj veci, ktoré by tam podľa nás nemali byť. No nechceme ľudí od inzerovania odradiť, možno samé budeme prekvapené (úsmev).

Po materskej chcú Natália s Kristínou požičovňu ďalej rozvíjať. Nápady majú už teraz.
Po materskej chcú Natália s Kristínou požičovňu ďalej rozvíjať. Nápady majú už teraz.

Ktoré konkrétne hry považujete vy za kvalitné?

Kristína: My máme veľmi rady hru Ovocný sad. Syn popravde nie je veľmi na hry, ale túto si obľúbil. Ja za kvalitné hry považujem také, ktoré rozvíjajú detskú fantáziu, rozširujú slovnú zásobu a sú kvalitne spracované.

Natália: My sa radi hráme aj so staršou dcérou, ale hry ju rýchlo prestanú baviť. Ovocný sad sme sa hrali tri-štyri dni za sebou a potom ju to už nebavilo. Ale je to výborná hra a bola by som rada, keby sa požičiavala. Naša obľúbená je Ubongo alebo s mladšou Ľadové kryhy. Tiež sme sa ich hrali intenzívne pár dní, ale potom boli dva mesiace absolútne nedotknuté. Neskôr sme sa k nim vrátili. Boli by sme rady, keby sa takéto typy hier dostali do obehu.

Inzerovať sa u vás dajú aj veci, čo je dosť široký pojem. Čo patrí do tejto kategórie?

Kristína: Je tam veľká kategória pre najmenších. Do nej patria napríklad Montessori mobily, hrazdičky, váhy pre novorodencov, cestovné postieľky, stoličky na kŕmenie, kočíky a podobne. Potom sú tam veci na šport, napríklad pomôcky na plávanie alebo odrážadlá, ďalšou kategóriu sú karnevalové kostýmy, spoločenské oblečenie a podobne.

Nemáte pocit, že ľudia chcú viac veci vlastniť, než si ich požičiavať? Nemôže to ovplyvniť záujem o vašu požičovňu?

Kristína: Áno, myslím si, že slovenská mentalita ešte nie je úplne nastavená na požičiavanie. Ale po troch rokoch, odkedy máme syna a s ním aj množstvo hračiek, si môžem s určitosťou povedať, že v každej mame sa po čase objaví túžba zbaviť sa ich (smiech). Hračky sa kopia zo všetkých strán. To by mohlo ovplyvniť mienku, že ich nemusia vlastniť. Vidím tu veľký priestor na požičiavanie.

Natália: Súhlasím, že ľudia v našich končinách nie sú ešte veľmi zvyknutí požičiavať si. Prevláda názor, že „musím vlastniť”. No keď budú mať možnosť niečo si požičať, hoci len jednu vec, ktorú budú práve akútne potrebovať, veríme, že uvidia benefit, že to bolo super a že tú vec nemusia doma fyzicky mať. Neskôr môžu oceniť možnosť požičať si aj menšie veci a postupne objaviť čaro mať toho doma menej.

Slovenská mentalita ešte nie je úplne nastavená na požičiavanie.

Benefit je aj to, že cez vašu požičovňu si môžu rodiny finančne prilepšiť…

Kristína: Áno, nie sú to veľké peniaze, ale za každú požičanú hračku im niečo príde. Rodičia za to môžu ísť s deťmi do zoo, na zmrzlinu alebo do kina. Inej rodine urobia radosť a dajú možnosť ušetriť.

Natália: Záleží, koľko hračiek doma máte a koľko z nich chcete požičať. Ak ich máte viac, môžete si prilepšiť viac. Samozrejme, pri väčšom množstve treba prihliadať na platnú legislatívu. Nejaké základné informácie máme uvedené aj na stránke, v často kladených otázkach alebo v bonusoch, ktoré sú k dispozícii po registrácii.

Cenu a lehotu na požičanie si určuje inzerent sám?

Kristína: Áno, uvedie to v inzeráte. Je tam viac povinných údajov. Doručenie si už dohaduje s adresátom individuálne.

Z ceny za požičanie ide niečo aj vám ako sprostredkovateľovi?

Kristína: Celá suma ide tomu, kto požičiava. Na stránke máme tri registračné programy. Jeden je zadarmo, ostatné sú platené. V každom z nich má používateľ k dispozícii istý počet inzerátov a benefitov.

Ako máte ošetrenú bezpečnosť? Ste pripravené aj na špekulantov alebo podvodníkov?

Kristína: Za to, čo sa udeje medzi inzerentom a adresátom, nepreberáme zodpovednosť. Apelujeme však na všetkých, aby si overili, s kým komunikujú a komu vec požičiavajú. Odporúčame preto osobné prevzatie, respektíve odovzdanie veci. A, samozrejme, keď majú podozrenie na podvodné inzeráty, budeme vďačné, ak nám dajú vedieť.

Vychádzate teda z predpokladu, že sa vytvorí komunita slušných ľudí, ktorí si chcú pomáhať?

Kristína: Áno, zatiaľ nemáme negatívnu skúsenosť s požičiavaním.

Natália: Za ten rok, čo požičiavame, sa iba raz stalo, že sa nejaká vec poškodila a jedna časť stratila, ale to sme si s mamičkami vykomunikovali a škody nahradili. Všetci však musia počítať s tým, že sa hračka alebo vec môže poškodiť, keďže ju budú používať deti. Špekulanti si vždy nájdu spôsob, ak budú chcieť. Veríme, že sa stretneme len s dobrými ľuďmi.

Pre Kristínu a Natáliu je požičiavanie hračiek nielen hobby, ale aj zamestnanie.
Pre Kristínu a Natáliu je požičiavanie hračiek nielen hobby, ale aj zamestnanie.

Ak sa na to pozrieme pozitívne, viete aj o nejakých nových priateľstvách, ktoré vznikli vďaka požičovni?

Natália: Áno, mamičky sa vracajú, takže sa už poznáme a aj sa porozprávame. S niekoľkými sme sa aj skamarátili. Keď sa požičiava na lokálnej úrovni, je tam väčší potenciál na spriatelenie.

Máte ambíciu inšpirovať iné mamičky, aby vo svojich regiónoch zakladali požičovne?

Natália: Boli by sme veľmi rady, keby sa dostali do čo najviac miest, skrátka všade. Ja som napríklad veľmi ocenila požičovňu Hravonožec v Martine. Keď sme tam išli k rodičom na dva týždne, požičali sme si odtiaľ hračky a pred odchodom sme ich vrátili. Viem si to predstaviť aj pri zlom počasí, keď je niekto na výlete alebo dovolenke. Nemusíte myslieť vopred a ťahať kopu vecí. Najbližšie sa chystáme do požičovní Brekeke v Trnave a Paletka v Rajci (smiech).

Kristína: Súhlasím, že pri cestovaní je taká požičovňa veľká pomoc. A nielen čo sa týka hračiek, ale napríklad aj taká cestovná postieľka či detská stolička. Človek nemusí všetko zháňať a baliť so sebou, ale požičia si to v danom meste.

Nie ste len autorky požičovne, ale samy na nej aj inzerujete. Prečo ste sa tak rozhodli?

Natália: Lebo nás to stále baví (úsmev). A ak by sa aj niekto bál inzerovať, chceme mu takto ukázať, že sa báť nemusí. Takýmto spôsobom tiež ponúkame inšpirácie na konkrétne veci, ktoré ľudia môžu požičiavať.

Človek nemusí všetko zháňať a baliť so sebou, ale požičia si to v danom meste.

Stránku s požičovňou ste spustili začiatkom novembra. Aký je o ňu zatiaľ záujem?

Kristína: Aj keď stránka nie je aktívna dlho, už sme mali objednávky a pribúdajú nám aj registrácie a inzeráty. Vzhľadom na to, že ju až tak intenzívne nereklamujeme, je o požičovňu záujem.

Natália: Blížia sa Vianoce, preto očakávame, že ľudia budú skôr nakupovať, ako si požičiavať. Tento rok bol najsilnejší február a myslíme si, že to bude podobne aj na budúci rok. Ale je dobré, že už o nás ľudia vedia, lebo po Vianociach môžu ponúknuť nepoužívané hračky do požičovne a urobiť tak radosť aj niekomu inému, a vlastne aj sebe (smiech).

Je požičovňa vlastne vaše hobby popri materskej?

Kristína: Áno, je to naše hobby, ale je to už aj naša firma a aj po materskej by sme ju chceli ďalej rozvíjať. Máme veľmi veľa nápadov, ale zatiaľ sme s deťmi doma, takže ich realizujeme počas ich spánku. Čas s deťmi si chceme predsa len užiť, rýchlo rastú.

Natália: Z hobby to postupne prerástlo do práce, ktorá nás však stále baví.

Sú takéto projekty bežne rozšírené vo svete?

Kristína: Nejaké týkajúce sa požičiavania sme zachytili v Českej republike, ale sú aj inde vo svete.

Natália: Požičovne hračiek sú vo svete veľmi obľúbené, ale väčšinou ide o kamenné prevádzky. Náš systém, kde môže inzerovať hocikto odkiaľkoľvek, sme zatiaľ nezaregistrovali.

Kristína: Sú inzertné portály na požičiavanie, ale skôr všeobecné na požičiavanie všetkého, nie špecializované na detský segment.

Venujete sa ešte niečomu inému okrem požičovne hračiek?

Natália: Momentálne pre maminky ešte pripravujeme adventný kalendár, výzvu – láskyplne strávený čas s dieťaťom, ktorá prebieha na facebookovej stránke Rok s dieťaťom.

Foto: archív K. Agabalenc a N. Balockej

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.