Van Thuan strávil ako vietnamský biskup 13 rokov vo väzení. Jeho príbeh dostal románovú podobu

Odvrátenú stránku komunistického režimu vo Vietname odhaľuje knižná novinka, s ktorou prichádza Vydavateľstvo Nové mesto. Španielska autorka Teresa Gutiérrez de Cabiedesová opisuje na životnom príbehu prenasledovaného biskupa Francisa Xaviera Nguyena Van Thuana mašinériu zla, ktorú rozprúdila vietnamská vláda voči svojim vlastným obyvateľom. Van Thuana zadržali v roku 1975.
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Írsky filozof a otec konzervativizmu Edmund Burke raz povedal, že kto nepozná históriu, je odsúdený na jej opakovanie. Obdobie neslobody a krutého prenasledovania počas bývalého režimu by pre nás malo ostať takýmto mementom, ktoré by si mala uchovávať v pamäti každá generácia. Sila svedectiev prenasledovaných kresťanov, ktorí aj napriek krutému útlaku zo strany štátu ostávali vždy verní Pravde, môže byť inšpiráciou autentického žitia viery aj pre súčasného človeka.

Vydavateľstvo Nové mesto vám prináša možnosť začítať sa do životného príbehu jedného z nich. Španielskej autorke Terese Gutiérrez de Cabiedesovej sa podarilo mimoriadne pútavým spôsobom spracovať osud prenasledovaného vietnamského biskupa F. X. Nguyena Van Thuana, ktorý vychádza v slovenskom preklade: Van Thuan – Slobodný za mrežami. Jedinečnosť tejto knihy spočíva jednak v jej bravúrnom literárnom spracovaní, ktoré necháva čitateľa po každej kapitole vždy s novým podnetom na premýšľanie, a takisto v neuveriteľne silnom svedectve viery hlavného hrdinu.

Vo väzení, bez možnosti akejkoľvek formy činnosti, pochopil, že hoci už pre Krista nemôže nič „urobiť”, môže jednoducho „byť” a naplniť každú chvíľu svojho života láskou.

F. X. Nguyen Van Thuan strávil 13 rokov vo väzení, z toho 9 rokov v úplnej izolácii. Aj v období, keď mu bol znemožňovaný akýkoľvek kontakt s vonkajším svetom, bol citlivý na Božie vnuknutia a jeho rukopisy sa stali duchovnou obživou pre celý Vietnam. Stali sa posilou v čase beznádeje nielen pre veriacich, ale aj pre ateistov. Vo väzení, bez možnosti akejkoľvek formy činnosti, pochopil, že hoci už pre Krista nemôže nič „urobiť”, môže jednoducho „byť” a naplniť každú chvíľu svojho života láskou.

Príbeh Van Thuana nám pomáha pochopiť skutočnú hĺbku Ježišovho odkazu: „Miloval svojich a miloval ich až do krajnosti.” Láska, akou dokázal milovať svojich spoluväzňov a dozorcov, prekračovala všetky hranice ľudského pochopenia a bola úrodnou pôdou pre Božie pôsobenie. Aj v tých, pod rukami ktorých zažíval najväčšie muky, dokázal vidieť zranené ľudské bytosti hladné po láske. Cez túto optiku sa pozeral i na jedného z najkrutejších dozorcov, ktorému tesne pred svojím prepustením povedal: „Aj keď si ma celé tie roky trestal, ako nemám kričať od radosti, keď vidím, že mi niekto požičiava lásku, ktorá ničí nenávisť a odpor? Ty si to umožnil. Bol si dobrý tréner. A mám ťa rád.”

„Vedel s humorom a zároveň s vážnosťou rozprávať aj o slabostiach, ktoré okolo seba videl, všetko prekrýval plášťom milosrdenstva a súcitu,“ spomína priateľ Van Thuana Hubertus Blaumeiser.

Po 13 rokoch, bez riadneho súdneho procesu bol Van Thuan prepustený na slobodu. Bolo to presne 21. novembra 1988, na sviatok Obetovania Panny Márie. Po prepustení túžil ostať vo Vietname, blízko svojmu ľudu, no jeho evanjelizačný zápal sa nestretol s pochopením vietnamskej vlády. Bol nútený žiť v exile, v Ríme. V roku 1998 ho pápež Ján Pavol II. vymenoval za predsedu Pápežskej rady pre spravodlivosť a pokoj a v roku 2001, iba rok pred jeho smrťou, mu bol v Ríme udelený titul kardinála. Presne po piatich rokoch od smrti sa začal proces jeho blahorečenia. Veľkej cti sa mu dostalo aj od pápeža Františka, ktorý mu udelil titul „ctihodný”.

Kardinál Van Thuan s pápežom sv. Jánom Pavlom II.

Blízky priateľ Van Thuana, nemecký kňaz Hubertus Blaumeiser, si na neho spomína ako na človeka, ktorý dokázal viesť dialóg s každým. S veriacim akéhokoľvek vyznania či ateistom.

Van Thuan bol podľa neho človekom veľkej pokory. Vo vedomí vlastnej hriešnosti mal pochopenie pre akúkoľvek ľudskú neresť. „Vedel s humorom a zároveň s vážnosťou rozprávať aj o slabostiach, ktoré okolo seba videl, všetko prekrýval plášťom milosrdenstva a súcitu. Bol to človek, ktorý dokázal relativizovať, dokonca aj samého seba,“ hovorí Hubertus Blaumeiser.

Hoci bol Van Thuan ako vietnamský biskup mimoriadne aktívny v pastorácii, v centre jeho evanjelizácie bol vždy vzťah s konkrétnym človekom.

Kardinál Van Thuan je veľkým vzorom evanjelizácie pre súčasný svet. Hoci bol ako vietnamský biskup mimoriadne aktívny v pastorácii, v centre jeho evanjelizácie bol vždy vzťah s konkrétnym človekom. Veril, že každý človek je druhý Kristus. V tomto duchu pristupoval k svojim priateľom i nepriateľom.

Kniha Van Thuan – Slobodný za mrežami je pozvánkou žiť v slobode. Nie v tej zdanlivej, ktorá nás robí stále väčšími otrokmi, ale v tej skutočnej, ktorej zdroj nemôžeme hľadať v tomto svete. Ako hovorí sám Van Thuan, „načo mi je vonkajšia sloboda, ak kvôli nej zradím svoju dušu? Ver mi, že za tie roky som mal dosť času na úvahy o tom, čo si myslím. No čím viac nad tým rozmýšľam, tým som šťastnejší, že som získal slobodu, ktorá odolala väzeniu.”

Foto: card-fxthuan.org

Knihu si môžete zakúpiť v našom e-shope. Ak by ste chceli do nej najprv nazrieť, prečítajte si ukážku.

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články