Štvrtá Škola Františkovej ekonomiky hľadá liek na nespravodlivosť v digitálnej dobe

Školy Františkovej ekonomiky sa môže zúčastniť každý. Absolventi získajú certifikát. Foto: Pixabay
Školy Františkovej ekonomiky sa môže zúčastniť každý. Absolventi získajú certifikát. Foto: Pixabay
Dnes žijeme v ére on-life, čiže vo dvoch prelínajúcich sa realitách, kde sa to digitálne a reálne vzájomne ovplyvňuje.
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Globálna ekonomika je v neustálom pohybe. Mení sa rovnako ako jazyk, ktorý používame na kategorizáciu a pochopenie hospodárskych, sociálnych i environmentálnych problémov. Význam pojmov ako nerovnosť, chudoba, kapitál či udržateľnosť už nie je rovnaký ako pred dvadsiatimi rokmi. Kam sa posúva naša spoločnosť? Aké sú odpovede na riešenie problémov prepojeného sveta, ktorý prináša nové výzvy i obavy? Na bezplatnú štvrtú Školu Františkovej ekonomiky formou prednášok na platforme Zoom sa dá registrovať do 1. marca 2024. Stretnutia sa budú konať raz mesačne od marca do septembra.

Témy dneška

Podľa slov pápeža Františka, realita zakaždým predstihne predstavy. Pokiaľ ide o digitálnu revolúciu, ktorá sa stala jedným z ústredných prvkov celosvetovej transformácie, platí jeho výrok dvojnásobne. Internet, sociálne siete a v poslednom čase aj postupné zavádzanie umelej inteligencie ovplyvňujú spoločnosť, menia jej dynamiku, ale aj ráz. Deje sa to pritom tak rýchlo, že technologický pokrok prevláda nad ľudskými hodnotami. Štvrtý ročník Školy Františkovej ekonomiky sa zameriava práve na túto zmenu a jej primárnou témou sú preto rôzne formy kapitálu, či už duchovného, vzťahového, sociálneho, ekonomického, či environmentálneho, a to v kontexte ľudských schopností.

Prednášky budú prebiehať v angličtine raz mesačne, zvyčajne medzi šiestou a siedmou hodinou večer.

Vo svojom poslednom príhovore ku komunite Františkovej ekonomiky pápež vyzval nájsť „jednotu protikladov“ súčasnej globálnej ekonomiky. Protiklad medzi reálnym a digitálnym životom, svetom online a offline, nevystihuje skúsenosti ľudí na celom svete. Dnes žijeme v ére on-life, čiže vo dvoch prelínajúcich sa realitách, kde sa to digitálne a reálne vzájomne ovplyvňuje. Preto sa štvrtá Škola Františkovej ekonomiky bude zaoberať nasledujúcou otázkou: Aké kapitály potrebujeme na riešenie problémov digitálnej éry?

Registrácia sa vyžaduje do 1. marca 2024. Foto: francescoeconomy.org

Svetoví spíkri

Františkova ekonomika spája mladých ľudí rôznych povolaní, najmä ekonómov, podnikateľov, aktivistov, nadšencov, ktorí majú úprimnú snahu riešiť globálne problémy, ako nerovnosť, diskriminácia, bieda, vylúčenie a mnohé ďalšie. Ich spoločným cieľom je bojovať proti prejavom nespravodlivosti a dať svetovej ekonomike dušu. Účastníci štvrtej Školy Františkovej ekonomiky, ktorá potrvá až do septembra, preto preskúmajú nové i staršie formy kapitálov a schopností, ktoré prispejú k ich celoživotnému poslaniu.

Podľa slov pápeža Františka, realita zakaždým predstihne predstavy. Pokiaľ ide o digitálnu revolúciu, ktorá sa stala jedným z ústredných prvkov celosvetovej transformácie, platí jeho výrok dvojnásobne.

V rámci online stretnutí sa im budú venovať viaceré výrazné osobnosti – sir Angus Deaton (Princeton University), Martha Nussbaumová (University of Chicago), Joanna Brysonová (Hertie School), Luigino Bruni (Lumsa University), Roos Slegersová (Tilburg University) a Flavio Comim (Ramon Llull University). Vedeckými koordinátormi programu sú Valentina Rotondiová (SUPSI, University of Oxford) a Paolo Santori (Tilburg University). Akademickými partnermi sú viaceré univerzity a inštitúty z Talianska, Veľkej Británie i Mexika. Bezplatný online kurz je otvorený pre všetkých, no vyžaduje sa registrácia do 1. marca. Prednášky budú prebiehať v angličtine raz mesačne, zvyčajne medzi šiestou a siedmou hodinou večer.

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články