Biznis týždeň – 7 dní okolo peňazí a čísel s Petrom Kremským (28.-31.10.2024)

Tento týždeň sa opäť doma aj v zahraničí diali veci, ktoré majú dopad na každodenný život v podnikaní, ale aj v rodinnom a osobnom živote. Zhrnuli sme, aby ste nemuseli hľadať sami.
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

  • Európska ekonomika v letných mesiacoch prekvapujúco zabrala

Ekonomika eurozóny v treťom štvrťroku zdvojnásobil svoj rast oproti predchádzajúcemu štvrťroku na 0,4 percenta. Bol to najväčší medzikvartálny rast za posledné dva roky, informoval Eurostat.

Aj medziročné tempo rastu v eurozóne sa zrýchlilo z 0,6 percenta v druhom štvrťroku na 0,9 percenta v 3. kvartáli, podobne rast zrýchlil na 0,9 percenta v celej EÚ.

Analytici upozorňujú, že k aktuálnemu výsledku prispeli aj jednorazové efekty – olympiáda, majstrovstvá Európy vo futbale. Štatistiku posunul aj výrazný výkyv v Írsku, kde majú svoju európsku centrálu mnohé nadnárodné firmy.

Z neúplných štatistík, ktoré dodalo zatiaľ len 13 z 28 štátov EÚ vyplýva, že zo slušného medziročného rastu sa môžu tešiť najmä Španielsko, Francúzsko, Portugalsko, Litva alebo Česká republika, ktorá dlho čakala na oživenie.

Nemecko je naopak stále vo veľmi jemnej recesii a výraznejší pokles zaznamenali Lotyšsko a Maďarsko. Slovensko zatiaľ svoje dáta o HDP nedodalo.

Zdá sa, že kroky Európskej centrálnej banky, ktorá v lete začala znižovať úroky sa začínajú odrážať v oživení európskej ekonomiky. Dôvodom, prečo sa konečne k tomu odhodlala boli práve obavy z biedneho ekonomického rastu. Verme, že jeho rozbehnutie ECB nezabráni v ďalšom znížení, ktoré sa plánuje v decembri.

  • Inflácia na Slovensku v októbri neočakávane stúpla na 3,5 %.

Analytici ju pritom odhadovali na 2,9 %. Oproti septembru sú ceny vyššie o 0,7 %, čo je prekvapujúco veľký skok, píše agentúra SITA.

Výrazne zdraželi najmä potraviny vrátane alkoholu a tabaku, kde bol medzimesačný rast 1,7 %. To je najviac od marca 2023. Výraznejšie rástli aj ceny bežných tovarov bez potravín a energií o 0,7 %. Citeľný nárast cien bol v kategórii potravín aj na úrovni eurozóny.

Na ceny budú tlačiť aj domáce udalosti, napríklad problémy v slovenských chovoch hydiny, čo môže zdražovať vajcia a kuracie mäso. Predpokladá sa preto, že aj priemerná inflácia v tomto roku bude vyššia než sa pôvodne čakalo.

Aj keď 3 a polpercentná inflácia vyzerá byť neškodná v porovnaní s vyše 15%-nou pred dvoma rokmi, opätovný nárast svedčí o nedostatočnej konkurencii a ponuke na trhu. Môže jej pomôcť nový reťazec Lienka, sestra poľskej Biedronky z portugalského koncernu Jeronimo Martins. Očakáva sa cenová vojna najmä s Lidlom a Tescom, ktorá môže zákazníkom ušetriť peniaze.

  • Premiér Robert Fico sa vydal do Číny

Niekoľkodňová návšteva Číny sa venuje strategickému partnerstvu, ktoré by slovenská vláda s Číňanmi rada nadviazala. S premiérom pricestovalo do Číny osem ministrov a 77 zástupcov 56 firiem zo Slovenska, píše agentúra SITA.

Členovia vlády s čínskou stranou podpísali 13 dokumentov z oblasti hospodárskej, ekonomickej, priemyselnej a investičnej spolupráce, dopravy, kultúry, zeleného a nízkouhlíkového rozvoja či cestovného ruchu.  

Čínsky prezident Si Ťin-pching po rokovaní o ekonomickej spolupráci s Robertom Ficom oznámil, že Čína vzájomné vzťahy povyšuje na strategické partnerstvo. Umožní Slovákom navštíviť krajinu bez víz na obdobie do 15 dní. 

Slovensko je podľa Fica pripravené zaviesť priame letecké spojenie medzi Bratislavou a Pekingom, hovorilo sa aj o veľkých energetických a infraštrukturálnych projektoch. Najvýznamnejšími čínskymi investíciami na Slovensku sú automobilka Volvo v Košiciach a baterkáreň Gotion v Šuranoch.

Rokovať s Číňanmi nie je nič zlé, podkladať sa im a hovoriť im, čo chcú počuť zaváňa spájaním proletárov všetkých krajín. Slovensko by chcelo pritiahnuť niektorú z čínskych automobiliek, ktoré krúžia nad Európu a hľadajú lokality pre výrobu elektromobilov a batérií. Či to za to stojí, ukáže čas.

  • Európa uvrhla clá na čínske automobilky

V rovnakom čase vstúpili do platnosti clá na dovoz elektromobilov z Číny, ktoré sem vraj tamojšie firmy dovážajú príliš lacno a tým ruinujú európsky priemysel. Stalo sa tak „po tom, čo rokovania medzi Bruselom a Pekingom nedokázali nájsť priateľské riešenie ich obchodného sporu“, ako píše agentúra SITA.

Komisia zavádza clo 17 percent na elektromobily od čínskeho výrobcu BYD, 18,8 percenta na elektromobily od firmy Geely a 35,3 percenta na autá, ktoré vyváža čínsky štátny podnik SAIC. Geely predáva napríklad značky Volvo. SAIC vlastní britskú značku MG, ktorá patrí k najpredávanejším elektromobilom v Európe.

Na ostatných výrobcov vrátane tých západných, ako Volkswagen a BMW sa bude vzťahovať clo 20,7 percenta. Na elektromobily americkej značky Tesla vyrobené v Číne zavádza komisia clo 7,8 percenta.

Podľa Európskej komisie predaj elektrických áut vyrobených v Číne vyskočil z 3,9 % trhu v roku 2020 na 25 % do septembra 2023. Komisia tvrdí, že je to čiastočne výsledok nečestných subvencií, ktoré automobilkám poskytuje čínska vláda. Peking takéto tvrdenie odmieta a poukazuje na technologický pokrok v Číne.

Podľa agentúry Reuters Peking požiadal čínske automobilky, aby pozastavili investičné plány v tých štátoch EÚ, ktoré hlasovali za clá. Takýmito krajinami sú napríklad Francúzsko, Taliansko a Poľsko. Slovensko ani Nemecko za zavedenie ciel nehlasovali.

  • Biedronka kúpila Jednotu pre Lienku

Poľský diskontný potravinový reťazec Biedronka rokuje o prevzatí existujúcich predajní slovenských konkurentov. V blízkosti hlavného mesta hľadá zamestnancov do prevádzok v Miloslavove, Dunajskej Lužnej a Kvetoslavove. Mal by ich odkúpiť od reťazca COOP Dunajská Streda v rukách domácich obchodníkov, zistil portál Index.

COOP Jednota Dunajská Streda reaguje, že všetko je v štádiu rokovania. Biedronka chce čoskoro na Slovensku otvoriť svoje predajne zrejme pod názvom Lienka, pod ktorým už rozbehla aj reklamnú kampaň. Do konca roka by sa mali otvoriť predajne v Leviciach, Nových Zámkoch, Považskej Bystrici, Senici a vo Zvolene. Pozemok na novú predajňu už má kúpený aj v Nitre.

Lienka by mala cenami výrazne zatlačiť na svojich konkurentov v diskontnom sektore potravín, drogérie a domácich potrieb, teda najmä na Lidl, Kaufland a Tesco. Poliaci z portugalskej skupiny to budú mať o to ľahšie, že napríklad ceny vajec a kuraciny môžu ísť ešte do Vianoc výrazne nahor.

Kvôli vtáčej chrípke totiž musela zlikvidovať svoj chov sliepok firma Novogal v Dvoroch nad Žitavou, ktorá zásobuje vajcami približne desatinu slovenského trhu. Väčšina zákazníkov pritom preferuje slovenské vajcia pred dovozom z Poľska alebo Česka.

Ilustračné foto – FCB a Peter Kremský

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články