Bitkári, provokatéri a klamári v politike – verné, či pokrivené zrkadlo spoločnosti?

Kampaňou otriasli už aj facky, päste a trpký pocit prenesenej hanby. Nájdenú zhodu, že svoje záujmy nesmieme presadzovať násilím, ale slušnou diskusiou, si politici, zdá sa, príliš neosvojujú. Skutočne chceme za svojich zástupcov provokatérov, bitkárov či notorických klamárov? A ak nie, prečo stranícka politika rezignuje na slušnosť?
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Vraví sa, že parlament je len zrkadlom našej spoločnosti. Naozaj sme však národom násilníkov, podvodníkov či predavačov s teplou vodou? Alebo náš systém praje úspechu takýchto indivíduí? A nedeje sa to náhodou neschopnosťou našej demokracie premieňať vôľu ľudu vo výkon verejnej moci? Sme spokojní s tým, že strany nie sú demokratické?

Skrátka – akú chceme spoločnosť, politické strany a politikov?

Zapojte sa do novej DEMDIS diskusie a nájdime spoločné riešenia.

Hlasujte aspoň za sedem komentárov a uvidíte, ktorá názorová skupina je vám bližšia.

Ďakujeme, že diskutujete slušne.

Prečo sa pýtame?

Septembrové DEMDIS diskusie nám odhaľujú početný a silný konsenzus. Zhodujeme sa v tom, že chceme žiť v slobodnej a spravodlivej spoločnosti. Uznávame slobodu prejavu a presadzovania svojich záujmov nenásilným spôsobom. Chceme sa vyhnúť občianskej vojne a bratovražednému boju, pričom riešenie vidíme v slušnej a vecnej diskusii. A to aj s tými, s ktorými na prvý pohľad nesúhlasíme. Nechceme sa zbytočne rozdeľovať a žiť v spoločnosti, ktorá je paralyzovaná – aj preto by sme mali prioritne riešiť problémy, na ktorých sa zhodneme, že sú vážne. Nielen v tom všetkom nachádzame zhodu medzi (na prvý pohľad) rozhádanými tábormi.

Reflektujú však túto zhodu a naše požiadavky politici a politické strany? Sme spokojní s politikou, ktorú robia? A aké charakterové vlastnosti by mali mať naši reprezentanti, aby sme sa za nich nemuseli hanbiť?

Politici zrkadlom spoločnosti?

Zhodujeme sa v názore, že demokracia by nemala byť o konkrétnych lídroch, ale o férových procesoch a hodnotách. Vedú však tieto procesy k efektívnej premene vôle občanov vo výkon verejnej moci a politiky? Funguje spojka medzi občanmi a „veľkou politikou”?

Politické strany sú kostrou demokracie a tradične onou spomínanou spojkou. Ak však strany fungujú len ako eseročka a výťah k moci pre svojich otcov zakladateľov, nemožno sa príliš čudovať narastajúcej nespokojnosti občanov so straníckou politikou. Bez fungujúcej spojky jednoducho niet dialógu, spätnej väzby či vyvodzovania politickej zodpovednosti.

Ak nefunguje spojka, naozaj platí, že politici sú len zrkadlom spoločnosti?

Čo s tým?

„Nepotrebujeme spasiteľov, ale aktívnych občanov”. Otázka vo svetle tejto zhody teda znie: ako zlepšiť našu demokraciu? Tak, aby negenerovala len ďalšie odcudzenie a nedôveru, ale skôr najlepšie riešenia a požiadavky občanov? Je to otázka reformy štandardných „spojok”? Vytvorenia nových foriem občianskych zhromaždení alebo fór? Či našej vnútornej premeny z pasívnych pozorovateľov politiky na aktívnych občanov?

Doterajšie DEMDIS diskusie nám v podstate ukazujú, že vieme, v čom je problém, ako sa mu vyhnúť i to, akú chceme mať spoločnosť. Ako pretaviť naše predstavy do našej voľby? Ako docieliť, aby politici rešpektovali vôľu občanov aj po voľbách? Ako realizovať ideály, na ktorých sa zhodujeme?

Zapojte sa do diskusie!

O projekte

DEMDIS je občianske združenie, ktoré inovatívnymi metódami nachádza konsenzus a porozumenie v rozhádanej spoločnosti. Diskusie organizujeme dobrovoľne, pretože nám záleží na slušnej a vecnej diskusii.

Viac informácií a výsledky predchádzajúcich diskusií nájdete na demdis.sk.

Pravidlá diskusie nájdete v Kódexe férovej a otvorenej diskusie, ktorý tvoríme spolu s vami. Viac o metodike si prečítajte tu.

Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články