DEMDIS diskusia: Neschopní politici a chýbajúca vízia – za nespokojnosť s EÚ si môžeme sami. Ako to zmeniť?

Nechceme sa izolovať a príčinu nespokojnosti vidíme v „neschopných politikoch“ na Slovensku. Zároveň sa zhodujeme, že Slovensko by malo byť aktívnejšie na európskej šachovnici. Okrem vecných diskusií nám však chýba vízia a stratégia slovenskej „hry“ v politike EÚ. Ako by teda mala vyzerať? A čo robiť pre to, aby sme sa necítili byť v Európe cudzincami?

Sme otvorení rozhovoru.
Potrebujeme však vašu pomoc.

Naším cieľom je urobiť z portálu nm.sk udržateľné médium. Obstáť v súčasnosti na mediálnom trhu však nie je jednoduché. Naše články nie sú uzamknuté. Chceme, aby k nim mal prístup každý, koho zaujmú. 

Vďaka vašim príspevkom budeme môcť naďalej prinášať kvalitné a korektné rozhovory a iný exkluzívny obsah. Ďakujeme!

Priebežné výsledky diskusie na platforme DEMDIS opäť ukazujú, že napriek (na prvý pohľad) priepastným rozdielom máme toho spoločného viac, než by sme čakali.

Zapojte sa preto do pokračovania diskusie a nachádzania spoločnej reči.

Zahlasujte za aspoň 7 komentárov a uvidíte, ktorá názorová skupina je vám bližšia.

Ďakujeme, že diskutujete slušne.

Kto sa zatiaľ zapojil?

Do diskusie sa už zapojilo rekordných vyše 1500 účastníkov. Hlavné rozdiely spočívajú v otázke postavenia a zotrvania Slovenska v EÚ. Nezhodujeme sa ani v miere spokojnosti s jej fungovaním.

Skupina A sa vyznačuje jasným proeurópskym postojom a väčšina diskutérov (93 %) sa cíti byť Slovákmi a Európanmi zároveň. S fungovaním EÚ sú vo všeobecnosti spokojní, no vnímajú aj jej nedostatky.

Skupina B naproti tomu vníma isté výhody členstva, ale je presvedčená, že členstvom v EÚ viac strácame, než získavame. Až 42 % diskutujúcich sa necíti byť Európanmi či Európankami. V skupine B pociťujú veľkú mieru nespokojnosti so spôsobom riadenia Únie a slovenskou reprezentáciou na jej pôde. Na čom sme sa teda dokázali zhodnúť?

Skutočne chceme európsku izoláciu?

Napriek tomu, že takmer polovica (43 %) diskutujúcich zo skupiny B si myslí, že Slovensko by sa malo izolovať od Európskej únie, s druhou skupinou sa zhodujú, že efektívna spolupráca nepopiera suverenitu.

Podobne (a paradoxne) však nachádzame konsenzus v tom, že „Slovensko by sa malo viac zapájať do politiky EÚ“. Nespokojní sme aj so svojou politickou reprezentáciou. Skupiny sa v drvivej väčšine zhodujú na tom, že za slabý hlas Slovenska v EÚ môžu „neschopní politici“. V každej zo skupín to takto vidí viac ako 80 % jej členov. Zhoda dokonca panuje aj na tom, že „pre slovenských politikov je ľahké zvaľovať vinu za svoje zlyhania na EÚ“.

V kontexte vyjadrených postojov sa tak požiadavka izolácie javí skôr ako zveličené vyjadrenie nespokojnosti s fungovaním EÚ. Pramení táto nespokojnosť z nedostatočnej a nekvalitnej účasti Slovenska v európskej politike? A ako by mala vyzerať vízia „slovenskej ,hry’ a stratégie v politike EÚ“, ktorá nám zhodne chýba?

Vnímame nedostatok vecného dialógu a diskusie

Napriek značným nezhodám cítime potrebu diskutovať o postavení Slovenska na európskej šachovnici. Svedčí o tom nielen rekordný počet účastníkov, ale aj zhoda na tom, že „potrebujeme lepší dialóg medzi občanmi a európskymi inštitúciami“. Tento postoj sa prejavuje aj v zhode na tom, že „viac vecných diskusií o európskych záležitostiach by nám všetkým len prospelo“ (96 % za v skupine A, 60 % v skupine B).

Pre väčšinu z nás je európska identita, zdá sa, celkom samozrejmá a nemyslíme si, že Slovensko by vo svete malo stáť samo. Nespokojní sme so svojou reprezentáciou a s fungovaním spoločenstva, do ktorého patríme.

Ako si poradiť s touto dilemou? A čo by sme mali robiť pre to, aby sme sa v Európe necítili byť cudzincami?

Podeľte sa o svoj názor v pokračovaní diskusie.

O projekte

DEMDIS je občianske združenie, ktoré inovatívnymi metódami nachádza konsenzus a porozumenie v rozhádanej spoločnosti. Viac informácií o projekte a výsledky predošlých diskusií nájdete na stránke demdis.sk.

Pravidlá diskusie nájdete v Kódexe férovej a otvorenej diskusie, ktorý tvoríme spolu s vami. Viac o metodike nájdete tu. Aktuálny stav diskusie môžete sledovať tu.

Portál nm.sk je mediálnym partnerom OZ DEMDIS.

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.