Kardinál Tomko bol príkladom viery a pokory, smútia za ním aj lídri Slovenska

Kardinál Jozef Tomko. Zdroj: Flickr
Zástupcovia slovenského cirkevného aj politického života spomínajú na život zosnulého kardinála Jozefa Tomka.

Sme otvorení rozhovoru.
Potrebujeme však vašu pomoc.

Naším cieľom je urobiť z portálu nm.sk udržateľné médium. Obstáť v súčasnosti na mediálnom trhu však nie je jednoduché. Naše články nie sú uzamknuté. Chceme, aby k nim mal prístup každý, koho zaujmú. 

Vďaka vašim príspevkom budeme môcť naďalej prinášať kvalitné a korektné rozhovory a iný exkluzívny obsah. Ďakujeme!

Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska (TK KBS) informovala o tom, že v pondelok zomrel v Ríme kardinál Jozef Tomko. „S bolesťou v srdci a zároveň s nádejou na vzkriesenie oznamujeme, že dnes 8. augusta 2022 v skorých ranných hodinách vo svojom bydlisku v Ríme v kruhu najbližších spolupracovníkov odovzdala svoju šľachetnú dušu Pánovi Jeho Eminencia kardinál Jozef Tomko,“ uviedla TK KBS.

Na základe želania samotného kardinála bude Jozef Tomko pochovaný v Dóme sv. Alžbety v Košiciach. Biskupi veriacich vyzvali, aby kardinála zahrnuli do svojich modlitieb.

Miloval rodnú vlasť

„My vo viere a v nádeji na vzkriesenie vnímame toto jeho úmrtie ako uzavretie pozemského života a modlíme sa k Bohu, aby ho prijal do večného príbytku v nebi,“ povedal na brífingu predseda KBS, bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský potom, ako oznámil základné informácie o kardinálovom úmrtí.

„Bol to človek, ktorý bol hlboko ľudský a ktorý bol všeobecne známy,“ uviedol arcibiskup s tým, že kardinál Tomko bol dôležitou osobnosťou nielen pre nábožných, ale aj pre neveriacich Slovákov.

Zvolenský spomenul aj minuloročné stretnutie mladých ľudí s pápežom Františkom, na ktorom sa zúčastnil aj kardinál Tomko, a následnú ďakovnú púť do Ríma, keď sa kardinál stretol s veriacimi v Aule Pavla VI.

„Bol to človek, ktorý miloval svoju krajinu. Miloval ľudí tejto krajiny, bol ušľachtilý, vždy bol duchovne akoby vzpriamený, to som na ňom vždy obdivoval. V akejkoľvek ťažkosti v ňom jestvovala taká duchovná vzpriamenosť. Myslím, že to pochádzalo z jeho hlbokej viery v Boha,“ uviedol.

Z Vatikánu následne prišla správa, že posledná rozlúčka so zosnulým kardinálom Jozefom Tomkom bude vo štvrtok 11. augusta o 11:00 hodine v Bazilike sv. Petra pri Oltári katedry. Pohreb kardinála Tomka v Dóme sv. Alžbety v Košiciach bude v utorok 16. augusta o 11:00. Hlavným celebrantom bude emeritný arcibiskup, kardinál Dominik Duka.

V akejkoľvek ťažkosti v ňom jestvovala duchovná vzpriamenosť.

Rešpekt aj u politikov

Politickí lídri Slovenskej republiky a politické strany sa vo svojich vyjadreniach zhodujú na tom, že život kardinála Tomka bol príkladom viery, pokory a skromnosti a príkladom pre nové generácie duchovných lídrov, informoval portál Teraz.

Prezidentka Zuzana Čaputová o kardinálovi uviedla, že vždy pamätal na Slovensko a jeho záujmy, pomohol množstvu ľudí pri úteku pred komunistickým režimom a Slovákom dodával optimizmus a nádej, že zvládnu všetky krízy.

Prezidentka spomenula svoje osobné stretnutie s Tomkom z roku 2020. „Napriek svojmu vysokému veku pôsobil povzbudzujúco a odhodlane,“ uviedla Čaputová.

Pripomenula aj to, že kardinál Tomko bol jedným zo zakladateľov kolégia, ktoré v čase totality slúžilo ako útočisko pre slovenských duchovných v Ríme. „Aj keď sa po roku 1948 nemohol vrátiť, s domovom udržiaval živý kontakt, aktívne pracoval pre Slovensko a hovoril o ňom vždy s hrdosťou,“ povedala hlava štátu.

Napriek svojmu vysokému veku pôsobil povzbudzujúco a odhodlane.

Premiér Eduard Heger o kardinálovi Tomkovi na sociálnej sieti napísal: „Spomínam, ako som sa s ním ešte v marci tohto roka, počas mojej zahraničnej cesty vo Vatikáne, osobne stretol. Bol to pre mňa vzácny moment. Kardinál Tomko sa za roky svojho života stal významnou osobnosťou, s vplyvom nielen na slovenské, ale celosvetové cirkevné dianie. Patrí mu obrovská vďaka a uznanie za jeho službu.“

„S hlbokým zármutkom sme prijali smutnú správu pre Slovensko, slová o odchode pána kardinála Jozefa Tomka. Bol významnou duchovnou osobnosťou na Slovensku, ale aj na celom svete cez svoje pôsobenie pri Svätej stolici. Ešte aj vo vysokom veku ako emeritný prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov otec kardinál Tomko dôstojne zastupoval Slovensko v Ríme. Jeho skutky misijnej práce po celom svete aj slová viery mali veľkú váhu a boli oporou predovšetkým pre veriacich doma na Slovensku. Slovensko v ňom stráca historickú osobnosť duchovného života,“ uviedla strana Za ľudí.

Odchod kardinála Tomka reflektovalo aj mimoparlamentné KDH. „Ďakujeme Bohu za Vašu osobnosť a za Váš významný prínos nielen pre Slovensko, ale aj pre celú univerzálnu Cirkev i celý svet. Ďakujeme Vám za Vašu neúnavnú službu a duchovné sprevádzanie. Vaša múdrosť a ekumenický prínos pri zbližovaní cirkví i národov zanechala dôležitý odkaz, ako sa má spoločnosť spájať a nie rozdeľovať. Vždy zostanete pre nás veľkou inšpiráciou a príkladom.“

Hnutie Sme rodina ocenilo celoživotnú prácu kardinála, ktorý celý život zasvätil pomoci ľuďom a vedeniu mladých ľudí ku viere. Hnutie pripomenulo, že vo veku 98 rokov bol Tomko najstarším žijúcim členom kolégia kardinálov. „Počas svojho pôsobenia vo Vatikáne sa stal signatárom iniciatívy na vybudovanie Slovenského ústavu sv. Cyrila a Metoda v Ríme – ustanovizne na výchovu kňazského dorastu a zároveň i strediska náboženského a kultúrneho života Slovákov v zahraničí,“ dodalo Sme rodina.

Slovensko v ňom stráca historickú osobnosť duchovného života.

Zanecháva nezmazateľnú stopu

Text týkajúci sa kardinálovho úmrtia napísal aj cirkevný analytik Imrich Gazda, ktorý pripomenul, že kardinál Tomko slúžil siedmim pápežom, od Pia XII. po Františka.

„Aj keď fyzicky bol kardinál Tomko prítomný v Ríme, odkiaľ ako prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov vyrážal do najvzdialenejších periférií, jeho srdce ostalo navždy na Slovensku.

Služba vlasti a slovenskej cirkvi nebola doplnkom, ale integrálnou súčasťou jeho služby univerzálnej cirkvi,“ uviedol analytik, ktorý dodal, že kardinálova stopa na Slovensku ostane nezmazateľná aj kvôli tisíckam každodenných stretnutí, liturgií a príhovorov.

„Keďže rodná hruda mu bola komunistickou zlovôľou po celé desaťročia odopieraná, rozhodol sa k nej naplno priľnúť aspoň po smrti. Za miesto posledného odpočinku si preto nevybral večný Rím, ale košický Dóm sv. Alžbety. Vitajte doma, Eminencia!“ uzatvára text Gazda.

Aktualizované

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články