Kedy sa naskytne lepšia príležitosť učiť sa, ako „učiť s láskou“?

Ako žijeme počas karantény náš každodenný život? Pokračujeme so sériou príbehov ľudí, ktorí napriek obdobiu izolácie žijú naplno a pre druhých ľudí. Alena Davidová je riaditeľkou rómskej školy v Kecerovciach pri Košiciach a píše o tom, ako v novej situácii pristupuje k žiakom a učiteľom.

Sme otvorení rozhovoru.
Potrebujeme však vašu pomoc.

Naším cieľom je urobiť z portálu nm.sk udržateľné médium. Obstáť v súčasnosti na mediálnom trhu však nie je jednoduché. Naše články nie sú uzamknuté. Chceme, aby k nim mal prístup každý, koho zaujmú. 

Vďaka vašim príspevkom budeme môcť naďalej prinášať kvalitné a korektné rozhovory a iný exkluzívny obsah. Ďakujeme!

Šestnásteho marca sa s príchodom COVID-19 vyučovací proces v školách na Slovensku zastavil. Naša malá kuchyňa sa stala školskou jedálňou, spálňa kanceláriou riaditeľky a detská izba triedou. Škola sa presunula do domácností, do domovov aj do toho nášho, a to dvojnásobne. Stala som sa mamou-učiteľkou pre školu mojich detí a mamou-riaditeľkou pre tú „moju“ školu. Nazvala som si tento stav sama pre seba: „COVID-ŠKOLA“.  

Naša malá kuchyňa sa stala školskou jedálňou, spálňa kanceláriou riaditeľky a detská izba triedou. Obe školy sa miešali jedna cez druhú. Prichádzali úplne absurdné kombinácie otázok, ako napríklad: Mám sadiť cibuľku so synom ako projekt z pracovného vyučovania, či mám hľadať spôsob, ako doručiť úlohy žiakom do osady? Mám ísť do práce, ešte kým sa dá, či radšej si ísť nakúpiť? Je to naozaj také nebezpečné vyjsť von? Budú chcieť asistenti roznášať úlohy žiakom?

Namiesto sto mailov denne ich začalo prichádzať dvesto, namiesto desiatich otázok v nich prichádzalo aspoň dvadsať. Nie, môj život sa nezastavil, ako to všetci hovoria, dokonca sa ani nespomalil. Práve naopak, nabral na rýchlosti a naliehavosti rozhodnutí. Mala som pocit, že aj ja pracujem v krízovom štábe a riešim úlohy, na ktoré teraz nie sú správne odpovede.

A až po niekoľkých dňoch, keď mi už bolo jasné, že táto COVID-ŠKOLA je našou realitou na dlhší čas, som si uvedomila: V tejto COVID-ŠKOLE neexistujú ciele ani plány. Neexistujú ani stereotypy a overené postupy. Len na tebe záleží, aký cieľ a výchovno-vzdelávací program v COVID-ŠKOLE zvolíš.

Mala som pocit, že aj ja pracujem v krízovom štábe a riešim úlohy, na ktoré teraz nie sú správne odpovede. Jediné, čo by ti malo byť teraz jasné, je, že sa máš snažiť žiť dobre v prítomnom okamihu a milovať. Tiež vieš, že všetci rozprávajú o spolupatričnosti a vzájomnej pomoci, šijú rúška a tlieskajú na balkónoch svojich bytov. Tak to využi! Kedy sa naskytne lepšia príležitosť  učiť sa, ako „učiť s láskou“, keď nie teraz? Čo keby sa hlavným vzdelávacím cieľom na tento čas stala schopnosť viesť dialóg? Ale taký „pravý“ dialóg, ktorý má aj fázu počúvania (to len preto, že na túto fázu väčšina učiteľov zabúda) a fázu záujmu o toho druhého.

S týmto poznaním v srdci som napísala mail svojim učiteľom, ale aj sama sebe:

Pýtajte sa, čo vaše deti potrebujú, aby splnili úlohy. Hľadajte spôsoby a možnosti komunikácie. Vytvárajte pracovné skupiny, telefonujte, mailujte. Nesmieme nechať ani jedno dieťa, ktoré sa chce učiť, bez našej podpory. S láskou ich počúvajte a zaujímajte sa o ne. Nesmieme nechať ani jedno dieťa, ktoré sa chce učiť, bez našej podpory. Dávajte im pocit istoty, že ste tu pre ne.

Po konferenčných hovoroch s učiteľmi som si uvedomila, že v tomto mimoriadnom čase učiteľ každý deň vstupuje do obývačky, detskej izby, kuchyne svojich žiakov. Vidí ich podmienky na vlastné oči. Vidí fotky, videá. Už viac nie je anonymnou osobou, ktorá vidí rodičov trikrát za rok. Už neostáva za dverami inštitúcie s názvom: Základná škola... Pod tlakom COVID -19 je učiteľ pozývaný do domovov, do obyčajného života svojich žiakov. A dostáva nové možnosti… milovať, viesť dialóg, ukázať svoju ľudskosť, byť tam na chvíľu pre nich…

Nevieme, či je toto reforma školstva a či si ju niekto takto predstavoval…, ale určite je to jedinečná šanca začať.

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Články autora:

Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články