Kocky sú hodené

Vymenovanie novej vlády. Foto: Facebook/Úrad vlády Slovenskej republiky
Vládu odborníkov vystriedala nová vláda, jej vymenovanie sa udialo v chladnej, no vecnej atmosfére. Parlament zase zažil svoju prvú turbulenciu.
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

A máme novú vládu. Nemožno jej uprieť razantnosť, s akou vznikla. Aj s výhradami prezidentky na post nominanta na ministra životného prostredia a následnej zmene na tejto pozícii trvalo len 25 dní, kým sa jej členovia dostavili do Grasalkovičovho paláca na slávnostnú ceremóniu a prevzali si moc. Blesková rýchlosť svedčí o tom, že predseda vlády je zdatný politický hráč. Robert Fico včera zasadol do premiérskeho kresla po štvrtýkrát.

Svoju premiéru zažil aj parlament na svojej prvej ustanovujúcej schôdzi. Svoj sľub zložilo 148 poslankýň a poslancov, dve poslankyne sa ospravedlnili a slávnostnú prísahu zložia na prvej schôdzi, na ktorej sa zúčastnia. Štyria novozvolení poslanci sa vzdali svojich mandátov, čím uvoľnili svoje miesto náhradníkom.

Celý proces prebiehal hladko, kým nedošlo k anonymnej voľbe Petra Pellegriniho za predsedu parlamentu. Slova sa ujal Igor Matovič, ktorý nevhodne zaútočil na osobu predsedu Hlasu, čím urobil medvediu službu už beztak pošramotenej politickej kultúre. Vášne vzplanuli nielen na strane koalície, ale aj opozície, niekoľko poslancov na protest opustilo zasadaciu miestnosť. Obštrukcia však trvala len krátko a nového predsedu parlamentu zvolilo až 131 prítomných poslancov.

O svojej definícii nezávislosti presvedčí premiér už na Európskom samite, ktorý sa koná tento štvrtok a piatok.

Prezidentka Zuzana Čaputová odovzdala dekréty predstaviteľom vlády v chladnej atmosfére, ktorá bola vzhľadom na nenávistné prejavy na jej adresu i celkový dlhodobý rozdeľujúci naratív nastupujúceho premiéra priam neodtajiteľná.

V príhovore im vecne kládla na srdce, aby „zastupovali a reprezentovali všetkých občanov, lebo ochrana demokracie a spoločenský zmier prevyšujú našu rozdielnosť“. Pripomenula im tridsať rokov spoločného budovania štátu aj zodpovednosť za krajinu i to, aby Slovensko bolo aj naďalej dobrým susedom. Narážala tak na podporu Ukrajiny.

Robert Fico jej kontroval bez papiera slovami, že ešte nikdy nepreberal takú rozvrátenú spoločnosť ako dnes. A sľúbil jej, že z ministerstiev bude počuť suverénny slovenský hlas a vykonávanie suverénnej zahraničnej politiky, aby „sme po skončení mandátu mohli konštatovať nie čísla, ale to, že na Slovensku sa bude žiť lepšie“.

Prezidentka Zuzana Čaputová odovzdala dekréty predstaviteľom vlády v chladnej atmosfére, ktorá bola vzhľadom na nenávistné prejavy na jej adresu i celkový dlhodobý rozdeľujúci naratív nastupujúceho premiéra priam neodtajiteľná.

Suverenitu charakterizuje Slovník súčasného slovenského jazyka ako najvyššiu moc štátu nad svojím územím a nezávislosť v medzinárodných vzťahoch. O svojej definícii nezávislosti presvedčí premiér už na Európskom samite, ktorý sa koná tento štvrtok a piatok. Počas dvojdňového stretnutia budú vedúci predstavitelia EÚ rokovať o vývoji situácie na Blízkom východe, pokračujúcej podpore Ukrajiny tvárou v tvár ruskej agresii, dlhodobom rozpočte EÚ, hospodárstve, migrácii a vonkajších vzťahoch.

Tu sa ukáže, či Robert Fico, ktorý pred voľbami často vystupoval proti sankciám voči Rusku a vojenskej podpore Ukrajiny či jej členstvu v NATO, zachová svoju rétoriku a vzoprie sa jednotnému európskemu postoju. Alebo sa zachová ako pragmatik. Verejnosti už stihol oznámiť, že Ukrajincov nemá rád, lebo ho oklamali počas plynovej krízy.

Koniec pracovného týždňa teda ukáže, či je jeho nenávisť väčšia ako láska k Slovensku, ktoré by sa bez adekvátnej podpory nášho východného suseda mohlo stať krajinou hraničiacou s rozpínavým Ruskom.

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články