Letný režim dospievajúcich: voľný čas by si mali vedieť vyplniť aj sami

Prázdniny sú od slova „prázdno“ a deti majú nárok odpočinúť si, niekedy nerobiť nič alebo sa venovať tomu, čo ich baví. Aj keby to mal byť mobil. Na druhej strane je správne chcieť od nich aj splnenie povinností. Ako nájsť tú správnu hranicu?
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

V rubrike Krása výchovy reagujeme na ďalšiu otázku rodičov. Exkluzívne pre vás čitateľov nm.sk odpovedá Lucie Kotková, psychologička a psychoterapeutka z Brna.

Otázky do rubriky Krása výchovy môžete posielať na adresu: vychova@nm.sk.

Prázdniny sú pre deti časom oddychu, no pre nás rodičov sú riadnym zaberákom. Máme tri dospievajúce deti. Keďže musíme s manželom cez leto aj pracovať, snažíme sa deťom vyplniť voľný čas pobytom v tábore či u starých rodičov. Nedokážeme však vykryť každý týždeň. Obávam sa, že naši tínedžeri zostanú bez režimu a s mobilom v ruke ležať na gauči. Máme sa tváriť, že to nevidíme, alebo je dobré im v také dni bez našej kontroly vziať mobily a nedovoliť prístup k počítaču?

Andrea a Peter

Milí Andrea a Peter,

ako vám len rozumiem! Sama som mama dospievajúcich detí a viem, koľko úsilia treba vynaložiť, aby deti techniku odložili. Zároveň niekedy podlieham pokušeniu neriešiť to a mať pokoj od dohadovania sa aj od detí.

Ako asi tušíte, najlepšie je zvoliť si zlatú strednú cestu. Nemôžete dospievajúcim brániť používať mobil či počítač, pretože moderné technológie sú a budú všade okolo nás a deti sa musia naučiť ich zdravo využívať. Na druhej strane je potrebné, aby mali aj iné záujmy a aktivity.

Keď deti odídu z domu a majú iné aktivity, často si na mobil ani nespomenú.

Je výborné, že cez prázdniny myslíte aj na tábory a pobyt u starých rodičov. Keď deti odídu z domu a majú iné aktivity, často si na mobil ani nespomenú.

Doma je to však iné, zvlášť keď majú deti voľný čas a nekontrolujeme ich, pretože sme v práci. Existuje aj príslovie: „Kocúr nie je doma, myši majú bál.“ Osobne si myslím, že prázdniny sú od slova „prázdno“ a deti majú nárok odpočinúť si, niekedy nerobiť nič alebo sa venovať tomu, čo ich baví. Aj keby to mal byť ten mobil. Preto si nemyslím, že je vhodné zorganizovať im všetok čas. Je dobré, aby sa naučili vyplniť si ho samy.

Na druhej strane je správne chcieť od nich aj splnenie povinností. Ja to robím tak, že deťom ráno poviem (alebo spáčom neskôr napíšem), s čím majú doma pomôcť, kým prídem z práce. Napríklad ich poprosím, aby povysávali, upratali kúpeľňu, uvarili si obed a vyvenčili psa. Nechám na nich aj to, ako si prácu rozdelia, ako sa spolu dohodnú a kedy to urobia. Pokiaľ to splnia, nezasahujem do toho, ako trávia zvyšný čas. A keď sme potom popoludní alebo cez víkend spolu, snažíme sa navrhnúť spoločné aktivity, ktoré ich od mobilov dokážu vytiahnuť. Samozrejme, chce to často fantáziu, aby bola pre nich ponuka dostatočne lákavá a niekedy je potrebné zniesť aj ich znechutené pohľady. To všetko k dospievaniu patrí.

Buďme deťom príkladom, aj pokiaľ ide o vzťah k moderným technológiám. Ťažko im zakážeme mobil, keď neodložíme ten svoj.

Už som v niektorých z predchádzajúcich odpovedí písala o tom, ako sa deti učia napodobňovaním. Preto je dôležité, aby sme ako rodičia boli deťom príkladom, aj pokiaľ ide o vzťah k moderným technológiám. Ťažko im zakážeme mobil, keď neodložíme ten svoj. Ak nás deti neuvidia sedieť s knižkou, nenapadne im čítať si. V niektorých rodinách majú vyhradený čas, ktorý trávia všetci bez techniky. Zahrajte si spoločenskú hru alebo iba tak seďte a rozprávajte sa, napríklad o tom, čo deti zažili v tábore.

Tiež sa mi veľmi osvedčilo zaujímať sa o to, čo deti na mobile či počítači robia. Dajte sa pozvať do ich sveta, sledujte napríklad koncert ich obľúbeného speváka, zahrajte sa s nimi nejakú hru, pozrite sa na ich youtuberov, hoci sa vám to môže zdať ako strata času a presne viete, čo užitočnejšie by deti mohli robiť. Všetko je príležitosťou budovať s deťmi vzťah a sami viete, že s dospievajúcimi je toto oveľa ťažšie ako s tými malými.

Prajem vám krásne leto a pekné chvíle s deťmi!

Prečítajte si tiež:

Predčasný pohlavný styk či kríza identity. Čo všetko trápi tínedžerov?

Dospievajúci tínedžeri porušujú pravidlá, ale zároveň ich veľmi potrebujú. Ako sa k tomu majú postaviť rodičia?

Titulná fotografia: Pexels

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články