Môže byť Európa jednotná vo svojej rozmanitosti? Odpovede ponúkne nový online kurz

Ilustračný obrázok. Zdroj: pixabay.com/geralt
Predstavujeme nový online kurz zameraný na dialóg a mier.

Sme otvorení rozhovoru.
Potrebujeme však vašu pomoc.

Naším cieľom je urobiť z portálu nm.sk udržateľné médium. Obstáť v súčasnosti na mediálnom trhu však nie je jednoduché. Naše články nie sú uzamknuté. Chceme, aby k nim mal prístup každý, koho zaujmú. 

Vďaka vašim príspevkom budeme môcť naďalej prinášať kvalitné a korektné rozhovory a iný exkluzívny obsah. Ďakujeme!

Mier nie je samozrejmosťou nikde, v žiadnom kúte zeme. Každým dňom viac a viac chápeme, že mier nie je len absenciou vojny, ale odhodlaním a úsilím, pretože je mnohotvárny a má rôzne úrovne vo vzťahoch, vo formách, vo vyjadreniach.

Ak chceme vytvárať inkluzívne a vitálne spoločnosti, v ktorých sú rozdiely obohatením, umenie dialógu sa stáva čoraz potrebnejším.

Projekt DIALOGUE

Hnutie fokoláre urobilo z dialógu spôsob života a spolu s mnohými organizáciami sa na rôznych úrovniach angažuje v budovaní bratskejších spoločností. Robí to najmä prostredníctvom medzinárodnej asociácie New Humanity, ktorá je výrazom hnutia a v Európe prichádza s projektom DIALOGUE – Diverse Identities Allied Open to Generate a United Europe (Rozmanité identity otvorené pre vytvorenie zjednotenej Európy).

Projekt schválila Európska únia a získal finančné prostriedky z programu CERV. Jeho cieľom je počas dvoch rokov – vychádzajúc od základov, od ľudí – zbierať plody, ktoré vyplývajú z často náročného dialógu medzi rôznymi skupinami. Takto chce prispieť k formovaniu Európy, ktorá je čoraz viac výrazom jednoty v rozmanitosti.

Ak chceme vytvárať inkluzívne a vitálne spoločnosti, v ktorých sú rozdiely obohatením, umenie dialógu sa stáva čoraz potrebnejším.

Môžu si kresťania, moslimovia a predstavitelia iných náboženstiev navzájom rozumieť? Dá sa spolupracovať s tými, ktorí síce vyznávajú rovnakú vieru, ale žijú ju avantgardným spôsobom alebo, naopak, sú ukotvení v tradíciách? Môžu si rozumieť tí, ktorí veria vo večného Boha, a tí, ktorí neveria v transcendentno? Ako môžeme prispieť k jednotnej Európe medzi východnými a západnými krajinami, ktoré sa tak výrazne líšia históriou, kultúrou, vývojom, tradíciami?

Súčasťou spomínaného projektu bude niekoľko stretnutí, na ktorých sa bude toto vzácne umenie dialógu ešte viac spoznávať a praktizovať. V najbližších dňoch, v spolupráci s Nadáciou pre Sophiu (Univerzitný inštitút), sa začne prvá aktivita, ktorá ponúkne hĺbkové štúdium zamerané na dialóg prostredníctvom online kurzu. Ten bude pozostávať z ôsmich stretnutí a bude otvorený pre všetkých, ktorí sa zdarma zaregistrujú. Kurz bude v taliančine, angličtine, francúzštine a maďarčine.

Prvé štyri stretnutia umožnia preniknúť do významu a zmyslu dialógu. Bude ich viesť Roberto Catalano, medzinárodný odborník na dialóg. Nasledovať budú štyri podrobnejšie pohľady na konkrétne oblasti, ktoré budú prezentovať ďalší odborníci.

Kalendár online kurzu:

18. februára 2023, 15.00 – 17.00: Nevyhnutnosť identity

21. februára 2023, 19.00 – 21.00: „Za hranicami nemožného“. Dvojročná skúsenosť s online dialógom medzi východnou a západnou Európou

25. februára 2023, 15.00 – 17.00: Nevyhnutnosť „iného“

3. marca 2023, 19.00 – 21.00: Spoločne pre Európu

4. marca 2023, 15.00 – 17.00: Tajomstvo skutočného vzťahu: Zlaté pravidlo

11. marca 2023, 15.00 – 17.00: Dialóg a bratstvo alebo bratstvo a dialóg

23. marca 2023, 19.00 – 21.00: Sekularita verzus náboženstvo? Učenie sa z protikladov. Skúsenosť medzi kresťanmi a marxistami

25. marca 2023, 15:00 – 17:00: Medzináboženský dialóg: zrod, vývoj a proroctvo

Do projektu sa zapojí aj slovenské občianske združenie Nové ľudstvo, ktorému bude s realizáciou pomáhať náš portál nm.sk. Články a príspevky k tejto téme nájdete na našom webe pod značkou Dialogue.

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články