Odpadnesh: Šitie s ľudskou tvárou pomáha najmä samoživiteľkám

Proces výroby tašky si vyskúšala aj módna blogerka Linda, známa pod menom Lapkinn. Foto: Odpadnesh
V Košiciach vznikol upcyklingový projekt, ktorý pomáha ľuďom v núdzi aj životnému prostrediu, pričom vytvára dizajnové a funkčné produkty. Podporiť ho môže každý z nás.
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Keď sa podarí spojiť príjemné s užitočným, vždy je to pre daného človeka výhra. Ale pokiaľ ide o funkčný produkt, ktorý pomáha iným ľuďom, životnému prostrediu a ešte aj dobre vyzerá, stojí za ním veľa práce a dobrej vôle. Na takejto živnej pôde vyrástol projekt Odpadnesh, ktorého myšlienkovým otcom je Štefan Hric. V krajčírskych dielňach učia prívetivé majsterky šiť ľudí v hmotnej núdzi rôzne typy tašiek i organizérov z reklamných bannerov. 

Za všetkým je banner

Každý kus je originál. Rovnako ako aj príbehy žien i mužov, ktorí sa schádzajú v košickej dielni, aby na základe strihu vytvorili batohy, cestovné tašky, ľadvinky, nákupné tašky na kolieskach, desiatové boxy a ďalšie produkty. Ponuka je vskutku rozmanitá a prekvapivá. Šikovní zamestnanci sa dotýkajú bannerov, ktoré stále voňajú novotou, no už splnili svoj účel. Keďže sa ťažko recyklujú, bez nich by skončili buď v spaľovni, alebo na skládke.

„Zhmotnené vizuály či už vo forme loga, alebo banneru sú na eventových akciách povinná jazda. Niekedy je potrebné prekryť stenu či plot, aby bolo podujatie na požadovanej estetickej úrovni. Preto je životnosť týchto veľkoplošných materiálov zväčša len 24 hodín, ich život končí spolu s akciou,“ približuje Štefan Hric, ktorý je spolumajiteľom a riaditeľom košickej pobočky eventovej agentúry Creative Pro. A keďže ide o kvantá odpadu, začal sa zamýšľať nad tým, ako by ho dokázal ďalej spracovať a ideálne tým aj niekomu pomôcť.

Úsmev je dar

S myšlienkou, že by sa z materiálu PVC dali šiť tašky, zavolal Štefan priateľovi Radovi Drábovi z košickej pobočky organizácie Úsmev ako dar. Hlavná myšlienka bola a stále je, aby projekt pomohol ľuďom v núdzi, ktorí sa potrebujú postaviť na vlastné nohy. Nakúpili šijacie stroje, zaučili záujemcov, skúšali rôzne prístupy. Po rokoch pokusného fungovania svoje snaženie sprofesionalizovali a v januári tohto roka uviedli do života svoj spoločný projekt pod značkou Odpadnesh.  

Hodnotná myšlienka pomáha ľuďom aj prírode. Zdroj: Odpadnesh

„Dušou celého tímu je projektová manažérka Petra Nagyová, s ktorou sme si začiatkom roka sadli, vytvorili poctivú obchodnú a personálnu stratégiu, a prvú tašku sme ušili v marci. Od začiatku sme mali šťastie na ľudí aj udalosti. Keď sme hľadali priestor, kde by mohla dielňa vzniknúť, našli sme ho v suteréne jezuitskej budovy v Košiciach, ktorá sa delí o spoločný dvor s jednou z najväčších miestnych tlačiarenských firiem, ktorá nám dodáva jednak nevyužitý zostatkový materiál na bannery, prípadne spolupracujeme s jej klientmi, ktorí nám darujú už použité bannery,“ spomína Štefan Hric. 

Viac šťastných ľudí, silnejšia komunita

Materiálu je tak veľa, že by len na Slovensku dokázal zásobovať stovky takýchto dielní, ako je tá košická. Nejde o veľkokapacitný podnik, ktorý je masovým zamestnávateľom. Naopak.

„Model dielne chceme stavať tak, aby bol otvorený a aby nebol ničím podmieňovaný. Snažíme sa odstrániť čo najviac prekážok, aby človek mohol pracovať. V našej dielni šijú často samoživiteľky, ktoré majú viacero detí. Keď sú choré, sú s nimi doma, lebo nemajú nikoho, kto by ich vystriedal. Pritom sú to aktívne ženy, ktoré si hľadajú prácu, len naša spoločnosť im nedokáže vyjsť v ústrety. U nás môžu šiť vtedy, keď majú čas a ako dlho chcú. Napríklad aj večer, keď staršie dieťa postráži tie mladšie. Alebo si občas prinesú dieťa so sebou, aj to sa stáva.

V dielni máme dennú miestnosť, a tak plánujeme pravidelnú spoluprácu s dobrovoľníkmi, ktorí by postrážili deti, napísali si s nimi úlohy, venovali im svoj čas. Skrátka, pomohli by budovať komunitu a robiť svet lepším,“ hovorí Štefan Hric. Podľa neho je dôležité zachovať rodinné prostredie dielne kvôli ľudskému faktoru. V Odpadnesh nejde len o prácu, ale aj ľudskosť, často o finančné poradenstvo, pomoc a podporu v neľahkých či bežných situáciách. Tu sa učia ľudia šiť aj žiť.  

Dobrá správa sa šíri 

Malé rodinné bunky v súčasnosti vznikajú aj v ďalšej dielni na Ukrajine. V zmysle filozofie, že podobný typ pracoviska má vzniknúť tam, kde je najväčšia potreba, ho Slováci otvorili v dedine Seredné, v ktorej sa nachádza utečenecké mestečko. Obec je lokalizovaná medzi Mukačevom a Užhorodom. Zatiaľ je dielňa v skúšobnej prevádzke, no v dohľadnom čase sa rozbehne naplno.

Aké sú ďalšie plány? „Pre otvorenie dielne v akomkoľvek meste či krajine je kľúčové, aby vznikla v pešej dostupnosti oblasti poznačenej chudobou. Obyvateľ Luníka IX nebude cestovať do centra mesta, aby mohol šiť jednu či dve hodiny. Ale keď bude mať dielňu pod oknom, je to pre neho jednoduchšie. Mali by sme sa k týmto ľuďom priblížiť, aby sme im nevytvorili fyzickú bariéru dochádzania,“ vysvetľuje Štefan Hric, ktorý sa nebráni ďalším dielňam na Slovensku ani v zahraničí.

Model dielne chceme stavať tak, aby bol otvorený a aby nebol ničím podmieňovaný. Snažíme sa odstrániť čo najviac prekážok, aby človek mohol pracovať.

Značke sa v súčasnosti darí a neustále napreduje. Najnovšie pred Vianocami ponúka možnosť pre firmy, ktoré si zo svojich reklamných bannerov môžu dať ušiť produkty pre zamestnancov či klientov. Ide o personalizovaný darček s minimálnou uhlíkovou stopou. Bez ohľadu na to, či si tašku, batoh, ľadvinku či iný typ produktu objedná jednotlivec alebo obchodná spoločnosť, príde v netradičnej obálke – ako inak, z banneru.

Samozrejme, Odpadnesh pozná recept na jej ďalšie využitie. Môže z nej byť dizajnový obal na črepník, úložný vak na sezónne oblečenie, prípadne úschovný box na topánky. Robiť svet krajším sa skrátka oplatí, dokonca viacnásobne.  

Foto: Odpadnesh

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články