Pápež František príde do Assisi za mladými podnikateľmi. Podpíše pakt o novej ekonomike

V minulosti sa Svätý Otec prihováral mladým ekonómom prostredníctvom dvoch videoposolstiev.

Sme otvorení rozhovoru.
Potrebujeme však vašu pomoc.

Naším cieľom je urobiť z portálu nm.sk udržateľné médium. Obstáť v súčasnosti na mediálnom trhu však nie je jednoduché. Naše články nie sú uzamknuté. Chceme, aby k nim mal prístup každý, koho zaujmú. 

Vďaka vašim príspevkom budeme môcť naďalej prinášať kvalitné a korektné rozhovory a iný exkluzívny obsah. Ďakujeme!

V poradí už tretí ročník medzinárodného podujatia pre mladých podnikateľov, ekonómov a lídrov sa blíži. Františkova ekonomika (Economy of Francesco – EoF) predstavuje mladých ľudí, ktorí budú v talianskom Assisi rozprávať príbehy a šíriť myšlienku tohto projektu. Okrem toho ich však čaká aj stretnutie so Svätým Otcom.

EoF sa koná od 22. do 24. septembra. V posledný deň sa viac ako tisíc mladých ľudí z celého sveta stretne s pápežom Františkom naživo a podpíše pakt za novú ekonomiku, ktorý má spustiť zmenu avizovanú priamo ním.

Pápež sa chce stretnúť s mladými ekonómami, podnikateľmi a tvorcami zmien z celého sveta, ktorí pre EoF pracujú posledné tri roky.

EoF môžeme chápať ako hnutie mladých ľudí, ale aj ako platformu jednotlivcov či skupín, organizácií, podnikov a firiem, ktoré túžia po zmene. Tie zmeny vnímajú z niekoľkých uhlov – chcú sa napríklad postarať o životné prostredie, poukazujú na globálne zmeny, upozorňujú na mnohé problémy, ktoré prostredníctvom ekonomiky ovplyvňujú celú planétu, vnímajú obrovské rozdiely medzi najbohatšími a tými, ktorí sú na okraji spoločnosti. Mladých ľudí vyzval samotný pápež, aby položili základy pre novú ekonomiku, ktorá bude spravodlivejšia a bratskejšia.

A akú skupinu ľudí predstavujú mladí z EoF? Ich priemerný vek je 28 rokov, 30 percent z nich pochádza z podnikateľského prostredia a ďalších 30 percent z výskumu. No a v neposlednom rade 40 percent tvoria tvorcovia zmien, sú to študenti, sociálne hnutia, mimovládne organizácie. Geograficky pokrýva EoF celý svet, ale väčšina mladých nadšencov pochádza z Európy (35 %), zo Strednej a Južnej Ameriky (30 %), z Afriky (20 %), ale aj Ázie a Severnej Ameriky (8 % a 6 % účastníkov). Všetko sa to začalo pozvaním pápeža, ktoré poslal 1. mája 2019 ekonómom, tvorcom zmien a podnikateľom do 35 rokov z celého sveta. Za posledné dva roky sa napriek pandémii na všetkých piatich kontinentoch zapojili tisíce mladých ľudí zo 120 krajín, najmä z Talianska, Brazílie, USA, Argentíny, zo Španielska, z Portugalska, Francúzska, Mexika, Nemecka a zo Spojeného kráľovstva.

Pápež bol v obraze a o mladých ekonómov sa zaujímal.

Zdroj: edc-online.org

Pápež František bol počas uplynulých rokov neustále informovaný o aktivitách, ktoré podnikajú títo mladí ľudia. Kým posledné dva roky sa im počas podujatia EoF prihovoril prostredníctvom videoposolstva, tento rok sa chce s účastníkmi stretnúť osobne v Assisi. „Toto je správa, ktorá nás napĺňa radosťou, a sme Svätému Otcovi nesmierne vďační,“ hovorí organizačný výbor EoF. „Modlíme sa za zdravie Svätého Otca a pokračujeme v napredovaní s ešte väčším nadšením a silou v organizačných aktivitách prvého globálneho osobného stretnutia v Assisi. Chceme privítať mladých ľudí z viac ako 100 krajín sveta,“ hovoria organizátori podujatia.

Viac o EoF sa môžete dočítať aj TU.

Zdroj: edc-online.org

Titulná snímka: na archívnom zábere pápež František. Zdroj: Unsplash/Ashwin Vaswani

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.