Odvolávanie lídra Progresívneho Slovenska Michala Šimečku z funkcie podpredsedu parlamentu je na spadnutie. Oficiálny návrh predloží premiér Robert Fico koaličnej rade na budúci týždeň. Dôvodom má byť Šimečkova snaha organizovať a zneužívať protesty na ochranu finančných záujmov vlastnej rodiny.
Konkurent pre Fica?
Podľa politológa Radoslava Štefančíka vidí Robert Fico v Michalovi Šimečkovi konkurenta, pretože preferencie Progresívneho Slovenska rastú: „Je pochopiteľné, že Fico sa dostáva do paniky a reaguje takýmto spôsobom. Snaží sa znížiť vplyv Progresívneho Slovenska na formovanie verejnej mienky minimálne o tých opozičných poslancov a vytiahnuť niečo na jeho predsedu.“
Z celej kauzy môže vyťažiť napokon samotný Šimečka. „No môže to fungovať aj opačne, a síce, že voliči PS sa nakoniec roztrúsia do iných politických strán, napríklad do strany Sloboda a Solidarita alebo do strany Demokrati.“ zamyslel sa politológ.
Robert Fico sa mstí za to, že robíme dobrú a dôraznú opozíciu.
Zároveň si myslí, že SMER ani SNS si takouto politikou nových voličov nezískajú. Skôr docielia mobilizáciu voličov opozičných strán, ktorí sú pripravení sa ozvať, keď sú svedkami rozkladu právneho štátu v priamom prenose.
Fico môže posilniť opozíciu
Michal Šimečka hovorí o akte pomsty, útoku na jeho rodinu a snahe o odvrátenie pozornosti od skutočných problémov. „Robert Fico sa mstí za to, že robíme to, čo máme robiť, dobrú a dôraznú opozíciu. A správa sa v tom ako komunistický normalizátor.
Keďže zlyháva vo svojej práci, musí odvádzať pozornosť. Robí to presne tak, ako to robili komunistickí normalizátori, a mimochodom, pán premiér začínal svoju kariéru ako člen KSČ, útočí na ľudí,“ povedal Šimečka na tlačovej konferencii.
Fico za svoje štyri volebné obdobia vo funkcii premiéra podľa Šimečku neurobil nič preto, aby sa ľudia na Slovensku mali lepšie. „Neurobili nič pre slovenské školy, nemocnice, pre infraštruktúru alebo ľudskú dôstojnosť,“ konštatoval podpredseda národnej rady.
Táto republika sa rúti do priepasti a táto vláda nemá recept na to, ako ju zachrániť.
Aj politológ súhlasí, že líder Smeru sa touto kauzou snaží odpútať pozornosť o skutočných problémov. „To isté robia ministerka kultúry Martina Šimkovičová a minister spravodlivosti Boris Susko. Je to čisté zahmlievanie ich vlastnej nekompetencie. Táto republika sa rúti do priepasti a táto vláda nemá recept na to, ako ju zachrániť.“ povedal Štefančík.
Protest by sa v Bratislave skončil fiaskom
Ľudia sú podľa politológa ochotní ísť do ulíc, pretože sú nahnevaní z toho, čo sa deje. Keď vidia rozhodnutia súčasnej ministerky kultúry a prepustenie bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, pohár trpezlivosti mnohým pretiekol.
„To, že protestov, ktoré organizovalo PS a SaS sa zúčastnilo 18 000 ľudí, je skôr výsledkom nešťastných krokov tejto vlády ako úspech opozičných strán.“
Sebavedomé tvrdenia lídra SNS Andreja Danka o tom, že na zhromaždenie by aj koalícia vedela dostať do ulíc tisíce ľudí, Štefančík spochybňuje. Na protesty prišli nahnevaní voliči opozície, Dankov zámer je mobilizovať podporovateľov vlády.
Nemyslím si, že bude problém pre vládnu koalíciu, pokiaľ opozícia nikoho nenominuje.
„Ak by sa to malo konať v Bratislave, ktorá je už 30 rokov baštou stredopravicových politických strán, tak nemajú šancu. Inde by sa im to možno podarilo, ale za cenu toho, že z každej dediny by išiel nejaký autobus platený premiérskou alebo prezidentskou kanceláriou.
Podobne ako pred dvadsiatimi rokmi zvážal Vladimír Mečiar babky-demokratky do haly Pasienky.“ V živote by sa im nepodarilo dosiahnuť spontánnu účasť bez využitia nejakých podporných prostriedkov.
Šimečkova pozícia ohrozená nie je
Ak by Šimečku z pozície podpredsedu parlamentu aj odvolali, opozícia by podľa politológa nestratila. Šéf PS aj tak zostane lídrom opozície. „A to bez ohľadu na to, kto bude podpredseda parlamentu.“
Kto by tento post mohol namiesto Šimečku zastávať, si však politológ netrúfa povedať. Ako upozornil, pokiaľ opozícia nikoho nenavrhne, tento post môže ostať neobsadený.
V tejto súvislosti pripomenul bývalého podpredsedu parlamentu Ľuboša Blahu, ktorého miesto po odchode do Európskeho parlamentu ostalo voľné. „Nemyslím si, že bude nejaký problém pre súčasnú vládnu koalíciu, pokiaľ opozícia nikoho nenominuje.“