Putin je nepredvídateľný psychopat, no Západ mal urobiť viac, myslí si Ukrajinka Valéria

„Dnes ráno som sa prebudila na zvuk výbuchov,” hovorí mi do telefónu mladá žena Valéria Kovtun z Ukrajiny, bývalá novinárka, ktorá momentálne žije v Kyjeve a pracuje tam ako vedúca národného projektu mediálnej gramotnosti na Ministerstve kultúry a informačnej politiky Ukrajiny.
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

„Od piatej hodiny sme počuli o explózií v rôznych častiach Ukrajiny a o napadnutí strategických oblastí. Je to ako nočná mora. V celej krajine vládne od rána obrovský chaos. Ľudia sa pokúšajú utiecť z Kyjeva na západ krajiny. Ten sa však už tiež stáva terčom ostreľovania, takže neviem, či je to až taký dobrý nápad,” vraví Valéria.

Keď sme spolu s Valériou telefonovali, bola práve na ceste zo svojho bytu v Kyjeve k rodičom na sever Ukrajiny. „Je to menšie mesto, takže tam to bude hádam aspoň trochu bezpečnejšie,” vyjadruje svoju nádej.

Kufor s tými najnevyhnutnejšími vecami mala pripravený už pred niekoľkými dňami, keď sa situácia začínala vyhrocovať. Už podniknutie samotnej cesty z Kyjeva bolo pre Valériu riskantné, pretože musela prejsť popri letisku, odkiaľ sa stále ozývali streľby. Ako sama hovorí, do dnešného dňa neverili, že k invázii Ruska na Ukrajinu skutočne príde. Obávali sa eskalácie situácie na východe krajiny, ale to, že príde k vojenskej operácii po celej krajine, nepredpokladali ani v najhorších scenároch.

Nedovolím si predpovedať, aký bude ďalší postup Ruska. Možno príde ako ďalšie na rad Moldavsko, možno dokonca i Slovensko.

Nepredvídateľný Putin

Situáciu azda najlepšie ilustruje, keď náš rozhovor na chvíľu prerušila komentárom, že okolo ich auta práve prechádza ruský tank. Pri otázke na stratégiu Vladimíra Putina sa iba pousmeje. „Nemyslím si, že vôbec nejakú má. Je to psychopatický maniak a je úplne nepredvídateľný. Nedovolím si predpovedať, aký bude jeho ďalší postup. Možno príde ako ďalšie na rad Moldavsko, ako sa vyjadrili niektorí členovia NATO, možno iný susedný štát Ukrajiny. Možno dokonca i Slovensko. Netuším, aké scenáre sa odohrávajú v jeho mysli,“ priznáva.  

Valériu najviac prekvapuje, že ministerstvo zahraničných vecí Spojeného kráľovstva informovalo o presnom postupe ruských útokov na Ukrajinu pred niekoľkými dňami. Zverejnili mapu, z ktorej bol ruský plán s Ukrajinou čitateľný, a dnes sa odzrkadľuje i v realite. Hoci, ako priznáva, v posledných rokoch sa objavilo viacero podobných máp o vojenskej hrozbe zo strany Ruska, preto im prestali venovať pozornosť. „Žili sme v ustavičnom pocite strachu, čo môže nastať, no v kolotoči každodenných povinností sme sa na to snažili nemyslieť,“ vysvetľuje. 

Západ nemôže počítať finančné straty, keď Ukrajina počíta straty na životoch.

Západ mal urobiť viac

Pri pohľade na postoj západných mocností voči situácií na Ukrajine vyjadruje sklamanie. Nevynaložili podľa nej dostatočné množstvo úsilia na to, aby sa eskalácií napätia predišlo. „Pamätám si, že v rokoch 2015 a 2016, keď som pracovala ako žurnalistka a písala o ozbrojenom konflikte na východe krajiny a padlých ukrajinských vojakoch, uvedomila som si, že Západ nemôže počítať finančné straty, keď Ukrajina počíta straty na životoch.” 

Ekonomické sankcie, ktoré Západ proti Rusku zaviedol, nepovažuje za efektívne, pretože sa nedotkli tej najvyššej politickej elity. Ako príklad uvádza Spojené kráľovstvo, ktoré zaviedlo sankcie proti piatim ruským bankám. Podľa analytikov však tieto banky nie sú v Rusku tie najvýznamnejšie a ich služby nevyužíva až tak veľa ľudí. „Hovorila by som preto skôr o pseudosankciách,” spresňuje.

Vinu kladie najmä na Európsku úniu. Vraví, že postupovala iba veľmi opatrne voči stále viac rozmáhajúcemu sa ruskému vplyvu na Ukrajine. „EÚ sledovala skôr svoje vlastné politické záujmy, než nejaké preventívne bezpečnostné opatrenia,” konštatuje Valéria. Ako sama hovorí, nejde ani tak o vojenskú podporu Ukrajiny, ako o správne zacielené ekonomické sankcie proti najvyšším štátnym predstaviteľom v okruhu Putina. Tie, ktoré EÚ zaviedla, sa ich takmer nijako nedotkli. 

Snaha o dobré vzťahy zo strany USA voči Rusku dodávali Putinovi iba viac sebavedomia.

„Nehovoriac o tisícoch Rusov žijúcich v Londýne, ktorí majú nehnuteľnosti v hodnote miliónov libier. Mali zaviesť sankcie, ktoré by títo ruskí oligarchovia nejakým spôsobom pocítili,” dopĺňa Valéria. Myslí si, že rovnako ako v roku 2014, aj teraz bolo vyslovených mnoho zbytočných slov, no keď prišlo na skutky, všetci dávali ruky preč. Priznáva, že predtým jej postoj voči Západu nebol taký ostro kritický, no keď videla, čo sa dialo dnes ráno, jej nastavenie sa postupne začalo meniť. Je presvedčená, že západné mocnosti mohli a mali urobiť viac.

Rovnako kriticky vidí aj postoj USA, ktoré sa najmä v posledných rokoch pre ekonomické záujmy a moc Putina snažili o dobré vzťahy s Ruskom. „To mu iba dodávalo viac sebavedomia, aby pokračoval vo svojej agresívnej vojenskej politike, ktorú presadzuje,” konštatuje Ukrajinka. 

V momentálnom konflikte vidí najmä boj o záchranu ukrajinskej štátnej suverenity. Z Putinových prejavov je podľa nej zrejmé, že už samotná existencia Ukrajiny ho provokuje, a je pripravený zaútočiť. Kameň úrazu je podľa jej názoru v tom, že Ukrajina sa chce posúvať dopredu viac prozápadným smerom, čo sa jej v posledných rokoch úspešne darilo.

Zatiaľ čo v roku 2014 chcela väčšina Ukrajincov čo najrýchlejšie utiecť, teraz čakali takmer všetci až do posledného dňa.

Tento postup Ukrajiny bol však tŕňom v oku ruského prezidenta Vladimíra Putina. „Obával sa, že ak by sa jeho susedovi začalo viac ekonomicky dariť, zdvihne sa z jeho vlastných radov, čiže zo strany ruského obyvateľstva, vlna nespokojnosti voči vlastnému prezidentovi,” objasňuje Valéria.

Zelenskyj vie zjednocovať

Veľmi pozitívne hodnotí doterajšie pôsobenie ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Je presvedčená, že robí, čo môže, aby situáciu upokojil. „Pred niekoľkými dňami som bola veľmi povzbudená, keď som videla, že dokázal dokonca zjednotiť opozičné vládnuce sily, ktoré proti sebe dovtedy bojovali, a pripraviť ich na možnosť vojenskej intervencie zo strany Ruska.”

Valéria ďalej spomína, že prezident tiež vedel, akú rétoriku zvoliť pri rokovaní s najvýznamnejšími ukrajinskými podnikateľmi, ktorí majú úplne iný pohľad na vec. Azda najlepšie jeho schopnosť zjednotiť rozličné názorové tábory a dodať ľuďom sebavedomie demonštruje to, že zatiaľ čo v roku 2014 chcela väčšina Ukrajincov čo najrýchlejšie utiecť, teraz čakali takmer všetci až do posledného dňa. „Neviem, čo viac mohol v tejto situácií spraviť,” dopĺňa Valéria na adresu Zelenského.

V Rusku už dlho prevláda naratív, v ktorom Ukrajina vystupuje ako agresor.

Manipulácia verejnej mienky

Valéria je veľmi citlivá, keď v médiách číta vyjadrenia o ukrajinskej kríze. Hovorí, že žiadna kríza by nebola, nebyť Ruska. „To, čomu teraz čelíme, je priamy útok ruských jednotiek, ktoré tu boli prítomné od roku 2014. V prípade Krymu to možno prebehlo miernejším spôsobom, pretože sme na to neboli pripravení. Pokračovalo to ostrejším konfliktom v Donbase, kde ruské jednotky zasiahli lietadlo malajzijských aerolínií s takmer 300 civilistami. Celý svet, samozrejme s výnimkou Ruska, vedel, že v tom majú prsty,“ spomína Valéria a dodáva, že Rusko dodnes podporuje separatistické sily na Ukrajine a taktiež núti mladých mužov, aby sa pripojili k ruskej armáde proti ich vlastnej vôli. Podotýka, že rozdiel je len v tom, že zatiaľ čo v minulosti Rusko na Ukrajinu posielalo vojenské sily tajne a dokonca to popieralo, teraz to robí verejne.

Pre lepšiu ilustráciu manipulácie verejnej mienky zo strany Ruska Valéria uvádza, že v Rusku už dlho prevláda naratív, v ktorom Ukrajina vystupuje ako agresor. „Rusko sa musí preto chrániť pred zlom zo Západu. Londýn a Washington sú tie najobávanejšie západné mocnosti, ktorých cieľom je ničiť a zabíjať. Táto ruská propaganda tam funguje už niekoľko rokov, takže mnoho ľudí tomu skutočne verí,” približuje. Na druhej strane však uznáva, že veľká časť mladej ruskej generácie už premýšľa inak a podporuje Ukrajinu a jej samostatnosť.

Podľa Valérie aktuálna situácia ukazuje na medzery pri uplatňovaní medzinárodného práva. „Sú videá, na ktorých ruský prezident ešte pred 10 či 15 rokmi uznáva nezávislosť Ukrajiny, a vylučuje možnosť politickej či vojenskej intervencie. Dnes sme sa dožili pravého opaku. Hoci všetci dúfame v deeskaláciu napätia, už si skutočne netrúfam povedať, čo ešte môže nastať,” uzatvára.

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články