Sexuálna výchova sa začína doma

V médiách opäť rezonuje téma sexuálnej výchovy v školách. Verejnosť diskutuje o vhodnosti dvoch nových pracovných zošitov pre žiakov základných a stredných škôl. Obe publikácie otvorene kritizuje aj Konferencia biskupov Slovenska. Pre rodičov, ktorí nechcú, aby sa ich deti dozvedeli o tejto citlivej téme až v škole a z takýchto príručiek, máme alternatívu – začnite so svojimi deťmi o týchto témach hovoriť doma a buďte prví, kto im odhalí krásu a povolanie človeka k láske, ktorá sa vie darovať.
Newsletter

Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Sexuálna výchova – logické vyústenie poznania vývoja dieťaťa

Vydavateľstvo Nové mesto má vo svojej ponuke trilógiu kníh Láske sa treba učiť od renomovaných talianskych detských psychológov Ezia Acetiho a Stefanie Caglianiovej. Publikácie sú praktickou pomôckou pre rodičov bez ohľadu na vierovyznanie, ktorí chcú so svojimi deťmi hovoriť o ľudskej sexualite, emóciách a vzťahoch primerane ich veku skôr, ako túto úlohu preberie neželanou formou škola, kamaráti alebo internet. Berú pritom ohľad na celkový zdravý ľudský vývoj detí.

Prvý diel je prispôsobený veku 4 – 7 rokov, po druhom môžu rodičia siahnuť, ak majú deti od 8 do 11 rokov. Tretie pokračovanie s názvom Anna a Matej. Keď sa srdce rozbúši má formu komiksu a zameriava sa najmä na citové prežívanie tínedžerov. Pozýva ich na cestu objavovania emócií, vzťahov a sexuality.

Prvé dva diely obsahujú aj príručku pre rodičov. Autori v nej ponúkajú vysvetlenia a rady, ako s deťmi o týchto témach komunikovať. „Tieto návrhy bude môcť každý čitateľ využiť alebo odmietnuť na základe vzťahu s dieťaťom, pričom je potrebné brať do úvahy jeho kognitívnu vyspelosť a telesný vývoj,“ hovoria Aceti a Caglianiová.

„Keď sa vzdáme sexuálnej výchovy, ideme proti samotným deťom. Sexuálna výchova je logické vyústenie poznania vývoja dieťaťa. Chceme vložiť do srdca rodičov, že človek je krásny, je stvorený pre krásu a sexualita je niečím nádherným. Keď sa venujeme sexuálnej výchove, napomáhame dobro človeka,“ povedal v rozhovore pre nm.sk spoluautor kníh, psychológ a psychoterapeut Ezio Aceti.

Bojíme sa toho, čo nepoznáme. A keď nepoznáme dobrú sexuálnu výchovu a nevieme, že ju môžu robiť aj kresťanskí odborníci, tak sa jej bojíme.

Knihy sú určené rodičom

Knihu Láske sa treba učiť spolu s príručkou si s kolegami preštudovala aj rehoľná sestra Agnieszka Ewa Jarkowska, ktorá sa na Slovensku od roku 2014 venuje deťom, rodinám a je odborníčkou na ochranu maloletých pred sexuálnym zneužívaním. „Kniha sa mi zdá super. Najmä ako prvý rozhovor s dieťaťom o tejto téme. Nevidím v tom absolútne nič zlé. Bojíme sa toho, čo nepoznáme. A keď nepoznáme dobrú sexuálnu výchovu a nevieme, že ju môžu robiť aj kresťanskí odborníci, tak sa jej bojíme,“ uviedla v rozhovore pre Denník N.

Príchod týchto kníh na trh vyvolal vlnu kritiky vo vnútri Katolíckej cirkvi, v jednej z diecéz dokonca aj zákaz ich distribúcie. Následné diskusie predstaviteľov Cirkvi a zástupcov nášho vydavateľstva však ukázali, že išlo o nedorozumenie. Potvrdil to generálny sekretár Konferencie biskupov Slovenska biskup Marián Chovanec v liste, ktorý nám zaslal ešte koncom roka 2020. „Na základe vzájomnej komunikácie bolo upresnené, že adresátom kníh sú rodičia. Tí majú zvážiť správny čas a okolnosti, kedy použijú knihy pre sprevádzanie svojich detí,“ napísal biskup Chovanec. List biskupa Chovanca v plnom znení nájdete tu.

Knihy sú teda určené v prvom rade rodičom, ktorí sa sami rozhodnú, ako s nimi naložia pri výchove svojich detí.

Keďže na Slovensku chýba príručka pre rodičov o výchove k afektivite a sexualite, ktorá by bola vystavaná odborne, podľa aktuálnych psychologických poznatkov rešpektovania vývoja dieťaťa a zároveň pravdivo ukazovala krásu a podstatu emócií a sexuality, veríme, že naše knihy budú pre vás pozvaním vstúpiť so svojimi deťmi do komunikácie o týchto témach.

Všetky tri knihy nájdete v našom e-shope.

Knihy odporúčajú

Slávka Kubíková
autorka knižného bestselleru Klub nerozbitných detí

Knižka objasňuje deťom tajomstvá mužského a ženského tela a duše.
Vysvetľuje to láskavo, pútavo a presne. V presexualizovanej dobe, v ktorej
žijeme, je kľúčové, aby sa deti o týchto témach dozvedali od rodičov, a nie od
rovesníkov či z internetu. Keďže konverzácie s deťmi o chúlostivých témach
nie sú najjednoduchšie, je skvelé, že vychádza kniha, ktorá podáva tieto
témy veku primeraným spôsobom a o ktorú sa rodičia môžu oprieť.

Lukáš Latinák
herec a otec

Som skutočne zvedavý, koľko rodičov naberie odvahu, aby si
touto knižkou našli cestu k svojim deťom, práve keď im začína
krehké a citlivé obdobie sebapozorovania, sebaspoznávania,
sebaurčenia, hľadania sebadôvery, nachádzania sebavedomia…
… a rodičom začína obdobie sebaovládania! Knihu vrelo odporúčam!

Lívia Halmkan
projekt Tlakový hrniec

Intenzita. Absolútnosť. Nekontrolovateľný smiech.
Bolestivý plač. Všetko to patrí k obdobiu puberty a tak
trocha závidím všetkým, ktorí v nej práve sú. Pre intenzitu
a absurdnosť zážitkov, ktoré neskôr v živote už nikdy
nebudú, sú také vyostrené, tak dokonale prežité. Preto
prajem všetkým v puberte, aby sa čo najrýchlejšie naučili
vyhodnotiť, kedy povedať áno a kedy nie…, aby pozitívne
zážitky presahovali tie negatívne.

Prečítajte si tiež

Keď sa vzdáme sexuálnej výchovy, ideme proti samotným deťom

Sestra Agnieszka Jarkowska o sexuálnom zneužívaní: Verme deťom a nezľahčujme to, čo sa nám snažia komunikovať

Cirkev ukončila skúmanie kníh Láske sa treba učiť a vysvetlila ich použitie. Autor kníh dostal ocenenie Fóra života

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články