Ubehli tri mesiace od atentátu a vláda mlčí. Opozícia hovorí o netransparentnosti a potrebe založenia parlamentnej vyšetrovacej komisie. Zahmlievanie vyšetrovania však môže uškodiť aj samotnému Robertovi Ficovi. Politológ hovorí, že môžu vznikať konšpiračné teórie. O tom, prečo je to tak a aký výtlak môžu mať protivládne protesty, hovorí Radoslav Štefančík.
Zahmlievanie nahráva konšpiráciám
Radoslav Štefančík hovorí, že hoci sa v súvislosti s atentátom prijali opatrenia, pôsobia skôr rozporuplne. „Keď vláda schválila doživotnú rentu pre expremiéra, človek si klepal prstom na čelo.“
Politici neurobili podľa politológa žiadne konkrétne kroky, aby prípad objasnili, „ale schválili právo na služobné bývanie pre najvyšších ústavných činiteľov a rentu,“ zhrnul.
Bezprostredne po atentáte sme dostávali informácie o premiérovom zdravotnom stave od politikov a nie od kompetentných lekárov. „Už to pôsobilo nedôveryhodne a netransparentne. Politici si väčšinou vyberajú len tie informácie, ktoré im vyhovujú.“
Ako ďalej povedal, tri mesiace po atentáte nemá v civilizovanej demokratickej spoločnosti takéto informačné vákuum svoje miesto. „Informácie o stave vyšetrovania by vláda mala komunikovať už len preto, aby sa predišlo hoaxom a tomu, že politici budú atentát zneužívať vo svoj prospech.“
Myslím, že hlas občianskej spoločnosti neovplyvní nazeranie vládnych predstaviteľov na vykonávanie ich mandátov.
Váhavý postup vyšetrovania napokon môže uškodiť samotnej koalícii, tvrdí Štefančík. „Začínajú sa šíriť konšpirácie, že k žiadnemu atentátu nedošlo, ale že to bolo nejaké vopred dohodnuté divadlo, aby predsedovi vlády mohli transplantovať pečeň.“ Koalícia by si podľa neho sama pomohla tým, keby verejnosť priebežne informovala.
Dozvuky protestov
Augustové protivládne protesty síce môžu podľa politológa vyvolať znepokojenie u koaličných poslancov, no neočakáva, že by ich to v začatej práci nejako zvlášť vyrušilo. „Nie je nič príjemné, keď sa časť verejnosti mobilizuje a dokáže sa aj napriek horúčavám zísť na námestí a vyjadriť nesúhlas s tým, čo sa v štáte deje. Myslím, že nejaký výrazný výtlak to mať nebude.“
Podobný scenár, ako sa odohral po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, keď protesty viedli k odchodu premiéra, je teraz veľmi nepravdepodobný.
„To, že Robert Fico nakoniec posunul funkciu Petrovi Pellegrinimu, koalícii pomohlo, aby vládla ďalšie dva roky.“ Ako ďalej vysvetlil, momentálne nie je vo vláde taká strana, ako bol vtedy Most-Híd, a taký politik ako Béla Bugár, ktorý by si povedal, že tadiaľto cesta nevedie. Preto si myslí, že hlas občianskej spoločnosti neovplyvní nazeranie vládnych predstaviteľov na vykonávanie ich mandátov.
To, že Fico aktuálne Šimkovičovej kryje chrbát, nemusí trvať večne.
Väčšia šanca je, že tlak verejnosti napokon povedie k odvolaniu ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej. „Nemôžeme to vylúčiť. Robert Fico v minulosti už odvolal ministrov.“ Spravil tak v prípade, keď cítil, že by mohli poškodiť jeho pozíciu. „Takže si viem predstaviť, že aj Šimkovičová nakoniec skončí.“
To, že Fico aktuálne Šimkovičovej kryje chrbát, nemusí trvať večne. „Najmä ak kultúrna obec a pracovníci, ktorí spadajú do tohto rezortu, budú pokračovať v prejave nesúhlasu,“ zdôraznil politológ.
Protesty ako podhubie pre ďalší atentát
Robert Fico organizátorov protivládnych protestov obvinil, že vyrábajú ďalšieho Cintulu. Premiér podľa politológa už roky komunikuje tak, aby vyvolal u ľudí emóciu. „Spomeňme si, že v roku 2015 neustále poukazoval na migrantov, ktorí nás majú ohrozovať. Takáto rétorika prirodzene v očiach verejnosti vyvoláva obavy a strach.“ Ten sa pritom už v antike využíval ako účinný nástroj na ovplyvňovanie verejnej mienky.
Snaha Roberta Fica strašiť rétorikou o ďalšom atentáte má byť účinným krycím manévrom.
Tým dokáže podľa politológa účinne brnkať na struny emócií svojich voličov a dosiahne to, že prestanú venovať pozornosť skutočným problémom, ktoré krajinu sužujú. „Jeho voličov potom nezaujíma to, že niekde kolabuje kardiológia. Ich zaujíma práve tá bradatá speváčka na otváracom ceremoniáli olympijských hier, poprípade stožiar, ktorý nechal postaviť Andrej Danko ako šéf parlamentu.“
Snaha Roberta Fica strašiť rétorikou o ďalšom atentáte má byť účinným krycím manévrom na odvrátenie pozornosti. „Takto podhadzuje verejnosti a médiám témy, o ktorých chce, aby sa diskutovalo a aby sa naďalej prehlbovala polarizácia spoločnosti namiesto toho, aby hľadal spôsoby, ako polarizáciu prekonať,“ povedal Štefančík.
Jedna odpoveď
barlolamač fico je neskutočné klišé (priam gýč), ktoré mu mali poradcovia vyhovoriť
myslím si, že aj dankova snaha o právomoci poslancov nr sobášiť, je zastierací manéver, o ktorom si každý povie, čo to zase ten dilino vystrája
nového atentátnika si vyrába skôr sám (ak vôbec). preňho by bol najhorší atentát, ak pohorí vo voľbách (resp. ak ho opustia sponzori)