Výber nm: Pravicový komentátor Ben Shapiro vo svojej relácii privítal ľavicovú komentátorku Anu Kasparianovú

Prehľad udalostí, ktoré ukazujú, že dialóg je možné viesť aj v dnešnej polarizovanej dobe.

Sme otvorení rozhovoru.
Potrebujeme však vašu pomoc.

Naším cieľom je urobiť z portálu nm.sk udržateľné médium. Obstáť v súčasnosti na mediálnom trhu však nie je jednoduché. Naše články nie sú uzamknuté. Chceme, aby k nim mal prístup každý, koho zaujmú. 

Vďaka vašim príspevkom budeme môcť naďalej prinášať kvalitné a korektné rozhovory a iný exkluzívny obsah. Ďakujeme!

Laici nie sú v Cirkvi len na návšteve, upozornil pápež František
Foto: Flickr

Cirkev je domov, o ktorý sa kňazi a laici musia starať spoločne, uviedol v sobotu pápež František. Informovala o tom Catholic News Agency.

„Je čas, aby pastieri a laici kráčali spoločne, v každej oblasti života Cirkvi, v každej časti sveta,“ povedala hlava Katolíckej cirkvi v Novej synodálnej aule vo Vatikáne.

„Veriaci laici nie sú v Cirkvi hosťami, sú tu doma, preto sú povolaní starať sa o svoj vlastný dom. Laici, a najmä ženy, si musia viac vážiť svoje ľudské a duchovné schopnosti a dary pre život farností a diecéz,“ uviedol pápež František.

František adresoval tento príhovor účastníkom konferencie, ktorá sa konala 16. – 18. februára a venovala sa tomu, ako môžu pastieri a laici lepšie spolupracovať na plnení poslania Cirkvi.

„Spolu s pastiermi musia vydávať kresťanské svedectvo v sekulárnom prostredí: vo svete práce, kultúry, politiky, umenia, sociálnej komunikácie. Mohli by sme povedať: laici a pastieri spolu v Cirkvi, laici a pastieri spolu vo svete,“ uviedol líder najväčšej kresťanskej denominácie.

Pápež František však nezostal len pri všeobecných vyjadreniach a vymenoval aj niekoľko spôsobov, ako sa môžu laici podieľať na živote Cirkvi. Spomenul napríklad vykonávanie niektorých foriem kázania, spoluprácu s kňazmi pri formácii detí, mladých, seminaristov a rehoľných novicov, duchovné vedenie, prípravu snúbencov na manželstvo a sprevádzanie manželských párov.

„Vždy by sa s nimi malo konzultovať pri príprave nových pastoračných iniciatív na každej úrovni: miestnej, národnej a univerzálnej. Preto je potrebné vzdelávať sa v každodennej a bežnej spolupráci s laikmi, aby sa pre nich živé spoločenstvo stalo prirodzeným spôsobom konania, a nie mimoriadnou a príležitostnou udalosťou,“ myslí si pápež František.

Hlava Katolíckej cirkvi následne uviedla, že jednou z najhorších vecí, ktoré sa môžu pastierom stať, je, že zabudnú na ľudí, o ktorých sa starajú. V takom prípade je podľa neho potrebné pripomínať im, aby si pamätali, „odkiaľ boli vzatí, to stádo, z ktorého boli vzatí, aby sa vrátili slúžiť mu“.

Pravicový komentátor Ben Shapiro vo svojej relácii privítal ľavicovú komentátorku Anu Kasparianovú
Foto: Flickr

Konzervatívny komentátor denníka The Daily Wire Ben Shapiro privítal vo svojej relácii The Ben Shapiro Show Sunday Special ľavicovú komentátorku Anu Kasparianovú. Obaja sa zhodli na tom, že je dôležité viesť dialóg, obzvlášť v oblastiach, kde máme tendenciu uzatvoriť sa do vlastných názorových bublín.

Kasparianová už v minulosti čelila kritike najmä z ľavej strany politického spektra pre jej účasť na diskusii s Benom Shapirom, ktorý je v ľavicových kruhoch považovaný za kontroverznú osobnosť.

Obaja komentátori sa na začiatku rozhovoru zhodli na dôležitosti dialógu a uviedli, že ide o jediný spôsob, akým si ľudia môžu skutočne otestovať svoje presvedčenia v praxi.

Kasparianová ako príklad tematiky, v ktorej jej dialóg a skúšobné napádanie vlastného postoja zmenili pohľad, uviedla elektrinu vyrobenú z jadra, čo najprv považovala za nebezpečné, no potom si uvedomila, že ako ľudstvo zrejme nemáme iné východisko.

Špecifickou témou, pri ktorej ľudia nemôžu odvracať zrak, je podľa oboch komentátorov bezdomovectvo. Podľa Kasparianovej robí ľavica chybu, keď sa tvári, že tento problém vo veľkých mestách neexistuje (pretože práve tieto veľké mestá v USA najčastejšie riadia ľavicové magistráty).

Tento prístup je podľa nej ironický najmä v tom, že poškodzuje práve tie komunity ľudí, o ktorých ľavica tvrdí, že sa o ne snaží obzvlášť starať.

Ako príklad zatvárania očí pred bezdomovectvom, uviedla svoju vlastnú skúsenosť. Keď ju v Los Angeles napadli dvaja muži, ktorí vyzerali ako bezdomovci, chcela o tejto svojej skúsenosti rozprávať. Vtedy si uvedomila, že mnohí ju od toho začali odhovárať, aby ľavicové vedenie mesta nevyzeralo zle.

„Náš súčasný prístup zjavne nefunguje: zomiera viac ľudí. Veľa ľudí ma kritizuje za to, že to hovorím, ale chcem vidieť naozajstné riešenie. Šialene kruté je sledovať ľudí umierajúcich na našich uliciach a potom sa potľapkať po pleci, pretože si myslíte, že ste urobili niečo súcitné. To nie je súcitné,“ uviedla Kasparianová.

Kasparianová a Shapiro následne debatovali o tom, ako by mala vyzerať systémová zmena zdravotníctva, ktorá by mohla viesť aj k zlepšeniu bezdomovectva. Kasparianová tvrdila, že vzhľadom na chudobnejších obyvateľov by Spojené štáty mali zaviesť zdravotníctvo platené štátom z daní obyvateľov.

Na druhej strane Shapiro tvrdil, že riešením je hlbšia privatizácia a dôraz na komunitné fungovanie poisťovní. Štátom financované zdravotníctvo by podľa neho viedlo k tomu, že štát by musel buď zvýšiť dane, alebo znížiť úroveň poskytovaných procedúr. Ako príklad použil britské zdravotníctvo, kde sa niekedy vyskytujú 12- až 24-hodinové meškania sanitiek.

Komplikované ochorenia sa podľa Shapira lepšie liečia v krajinách, kde je zdravotníctvo spoplatnené. „Spojené štáty americké majú najvyššiu päťročnú mieru prežitia ochorení ako rakovina prsníka. Ľudia, ktorí majú vážnu chorobu, sa prichádzajú liečiť do Spojených štátov,“ uviedol komentátor.

S Kasparianovou sa zhodol na tom, že americký systém prepojenia poistenia a zamestnania sa musí skončiť. Zhoršuje totiž profesionálnu mobilitu ľudí, ktorí niekedy vykonávajú prácu, ktorá ich nebaví, len preto, že im garantuje poistenie.

Nakreslia snehuliaka, na druhý deň je pod oknom. Originálny projekt sa snaží zlepšiť náladu deťom v nemocnici
Foto: Twitter

V Coloradskej detskej nemocnici prebieha unikátny projekt, ktorého cieľom je pomôcť deťom vnútri aj mimo nemocnice, informoval GNN.

Už tretí rok po sebe môžu deti, ktoré sú pacientmi nemocnice, nakresliť svoju verziu „dokonalého snehuliaka“. Následne sa tento snehuliak skutočne objaví pod oknami nemocnice. Za jeho stavbu sú zodpovední dobrovoľníci, ktorí sa na túto aktivitu prihlásia online.

Stavba snehuliakov však nepomáha iba detským pacientom nemocnice. Jedným z cieľov je v skutočnosti motivovať zdravé deti, aby trávili viac času na čerstvom vzduchu. Aj preto sú dobrovoľníkmi na stavbu snehuliakov prevažne rodiny s deťmi.

Nemocnica v Denveri túto aktivitu po prvý raz zorganizovala v roku 2021. Jej cieľom vtedy bolo psychicky povzbudiť detských pacientov počas ťažkého pandemického obdobia.

„Naším cieľom je dostať deti a rodiny z Colorada častejšie von. Táto zábavná kampaň nielenže podporuje hru vonku pre celú rodinu, ale deťom aj dáva príklad, ako prejaviť lásku,“ uviedla Jackie Millerová z organizácie Generation Wild, ktorá aktivitu spoluorganizuje.

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články