Výber nm: Slovenskí väzni sa mohli počas Vianoc viac venovať duchovným aktivitám

Prinášame prehľad udalostí, ktoré ukazujú, že dialóg je možné viesť aj v dnešnej polarizovanej dobe.

Sme otvorení rozhovoru.
Potrebujeme však vašu pomoc.

Naším cieľom je urobiť z portálu nm.sk udržateľné médium. Obstáť v súčasnosti na mediálnom trhu však nie je jednoduché. Naše články nie sú uzamknuté. Chceme, aby k nim mal prístup každý, koho zaujmú. 

Vďaka vašim príspevkom budeme môcť naďalej prinášať kvalitné a korektné rozhovory a iný exkluzívny obsah. Ďakujeme!

Slovenskí väzni sa mohli počas Vianoc viac venovať duchovným aktivitám
Foto: Pexels

Väzni na Slovensku sa môžu v období vianočných sviatkov viac venovať duchovným aktivitám. Počas Vianoc a adventu im je duchovná služba dostupná vo väčšej miere.

Informovala o tom Tlačová agentúra Slovenskej republiky na základe vyjadrení hovorkyne Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) Moniky Kacvinskej.

„Kňazi a pastori budú slúžiť sväté omše, na ktorých sa väznené osoby môžu podľa záujmu individuálne alebo skupinovo zúčastniť,“ povedala hovorkyňa. Dodala, že kňazi a pastori väzňom ponúkajú aj individuálne rozhovory a spovede.

„Na Prvý sviatok vianočný je zvykom, že domácnosti navštevujú koledníci. V našich ústavoch nimi budú členovia hudobných krúžkov, ktorí navštívia jednotlivé oddiely ústavov a predvedú vianočné pásmo,“ uviedla Monika Kacvinská.

Väzni môžu sledovať v televízii aj požehnanie Urbi et Orbi alebo počúvať vianočný príhovor v rozhlase.

„Ďalej majú možnosť zúčastniť sa na slávnostnej vianočnej svätej omši v kaplnke alebo v priestore na to určenom. S väzenským kaplánom a pastorom počas dňa môžu individuálnou alebo skupinovou formou realizovať rôzne duchovné aktivity,“ dodala.

V Ústave na výkon trestu odňatia slobody Nitra-Chrenová si napríklad väzni mohli pozrieť divadelné predstavenie s názvom Narodenie Ježiša Krista. Počas dňa mohli väzni sledovať vianočné filmy alebo vianočné vysielanie v televízii.

Cez sviatky 25. a 26. decembra väzni absolvovali vedomostné a vianočné kvízy. „Aj počas týchto dvoch sviatočných dní môžu svoj voľný čas využiť na hranie spoločenských hier, čítanie kníh a časopisov, lúštenie krížoviek, sudoku a maľovanie,“ povedala hovorkyňa.

Väznené osoby sa môžu takisto zúčastniť na vianočných turnajoch v trojboji, stolnom tenise, stolnom futbale, šachu, biliarde a iných spoločenských hrách.

Väzni súťažili aj o titul železného muža a vo fyzických cvikoch. Zapojiť sa mohli aj do speváckej súťaže.

„V prípade dobrých klimatických podmienok sa v niektorých ústavoch bude konať nohejbalový zápas na vonkajšom ihrisku. Samozrejme, pripravené sú aj besedy a prednášky s vianočnou tematikou. Zaujímavou aktivitou tento rok bude takzvané Vianočné inkognito, v ktorom o sebe väznené osoby prezradia niečo viac,“ uviedla hovorkyňa.

Tlačová agentúra Slovenskej republiky pripomenula, že v súčasnosti sa v ústavoch na výkon väzby a v ústavoch na výkon trestu odňatia slobody nachádzalo spolu 9 980 väznených osôb. 1 460 z nich je obvinených a 8 520 je odsúdených. Vo výkone väzby a výkone trestu odňatia slobody sa momentálne nachádza 51 mladistvých osôb a 405 cudzincov.

Zamestnanci sociálnych zariadení sa snažia obyvateľom vytvoriť aj vianočnú atmosféru, nielen zabezpečiť materiálne veci
Foto: Pexels

Vianoce vnímajú obyvatelia sociálnych zariadení pre seniorov citlivejšie ako iné sviatky, povedali pre Tlačovú agentúru Slovenskej republiky riaditeľky viacerých takýchto zariadení.

„Väčšina našich klientov zostáva v zariadení aj počas Štedrého dňa,“ povedala spoluzakladateľka zariadenia Agapé Senior Park Adriana Škriniarová s tým, že je to individuálne. Závisí to podľa nej od zdravotného stavu pacienta aj od možností rodinných príslušníkov.

Na Vianoce idú domov väčšinou tí seniori, ktorí zo zariadení na pár dní odchádzajú aj pri iných príležitostiach v priebehu roka. „Samozrejme, že tým ostatným je to ľúto,“ povedala riaditeľka Senior house v Leviciach Juliana Hanzová. Seniori podľa nej vianočné sviatky vnímajú najmä prostredníctvom spomienok a očakávaní z návštev.

Zamestnanci sa im preto snažia vykompenzovať to, čo by mohli dostať doma, a to nielen z materiálneho hľadiska. „Nemyslím tým len materiálne veci, prostredie, výzdobu či pohostenie. Myslím tým tiež atmosféru, lásku, pozornosť, pohladenie, smiech, spoločné trávenie času pri rozprávkach či vianočnom punči,“ povedala Juliana Hanzová.

Adriana Škriniarová uviedla, že seniori nie sú počas vianočných sviatkov deprimovaní alebo smutní. „Snažíme sa im robiť bohatý program, aby nevnímali samotu, ale to nielen v čase Vianoc, ale po celý rok, aby mali veľa vnemov a necítili sa opustení,“ vysvetlila.

V sociálnych zariadeniach už od začiatku adventu pripravovali vianočnú výzdobu a zdobili stromčeky. Pred seniormi vystupovali aj deti zo škôl so svojimi predstaveniami.

Klienti zariadení sa zároveň mohli zúčastniť aj na spoločnom pečení vianočných oblátok, trubičiek alebo koláčov. „Pri pečení využívame obľúbené recepty našich klientok,“ uviedla Juliana Hanzová.

Deti z ťažkých pomerov si v Banskej Bystrici našli pod stromčekom vytúženú knihu
Foto: Pexels

Komunitná nadácia Zdravé mesto spolu s banskobystrickým kníhkupectvom organizovala projekt Daruj knihu deťom. Vďaka tomuto projektu si pod stromčekom našlo vytúženú knihu 165 detí z ťažkých sociálnych podmienok, informuje Tlačová agentúra Slovenskej republiky.

Od sviatku sv. Mikuláša, teda od 6. decembra, bol na pulte kníhkupectva zoznam knižných prianí týchto detí, ktoré im mohli kúpiť zákazníci obchodu. Dohromady na tento účel zákazníci minuli 1 838 eur.

„V spolupráci s mimovládnymi neziskovými organizáciami Nádej deťom, Spoločnosť na pomoc osobám s autizmom Banská Bystrica, Klubom Prieskumník Pathfinder, občianskym združením Aktívne rodiny, centrom Mamina a Centrom dobrovoľníctva sme zozbierali informácie o deťoch, ktoré túžia po knižke, ale z rôznych dôvodov im ju nemá kto kúpiť. Ide o deti zo sociálne odkázaných a mnohopočetných rodín,“ povedala koordinátorka projektu Ida Adolfová.

Koordinátorka takisto uviedla, že ľudia sa na projekt pýtali už v novembri a posledná z darovaných kníh bola kúpená 20. decembra.

Od roku 2004, keď sa tento projekt konal po prvý raz, sa takto ku deťom vyrastajúcim v ťažkých podmienkach dostalo už 1 725 kníh.

Za posledných päť rokov sa príslušníci Policajného zboru rozprávali o drogách s vyše 100-tisíc deťmi
Foto: Pexels

Blíži sa koniec roka 2022 a s jeho príchodom sa objavuje aj množstvo rekapitulácií úspechov dosiahnutých jednotlivcami alebo inštitúciami. Zhodnotenie svojej činnosti v priebehu posledných piatich rokov v oblasti vzdelávania verejnosti o škodlivosti drog poskytlo Tlačovej agentúre Slovenskej republiky aj Prezídium Policajného zboru.

Policajný zbor od roku 2016 uskutočnil vyše 3 800 aktivít najmä vo forme prednášok a besied, v rámci ktorých informoval o škodlivosti drog a iných návykových látok viac ako 103-tisíc detí. Išlo najmä o žiakov druhého stupňa základných škôl a študentov stredných škôl.

„Takmer 200 aktivít sme pripravili pre verejnosť, rodičov, centrá pre deti a rodiny, pedagógov, centrá pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie, diagnostické ústavy, komunitné centrá, koordinátorov prevencie, reedukačné centrá, školských psychológov, spoločensky vylúčené skupiny,“ povedala hovorkyňa Prezídia Karolína Barinková.

Pri organizovaní podujatí, ktorých cieľom je zvýšiť povedomie o škodlivosti omamných látok, sa polícia sústreďuje najmä na deti a mládež, tvrdí Prezídium Policajného zboru. Tieto skupiny obyvateľstva polícia napríklad informuje o trestnej činnosti súvisiacej s drogami a psychotropnými látkami.

Podľa slov Karolíny Barinkovej „príslušníci PZ vykonávajú prednášky, besedy zamerané na informovanie o škodlivosti užívania drog a návykových látok vrátane alkoholu. Poskytujú informácie o drogách, drogovej závislosti a pomoci drogovo závislým.“

Policajti deťom a mládeži rozprávali aj o škodlivom vplyve užívania takýchto látok na organizmus nedospelého človeka a o možnom vzniku závislosti. „Upozorňujú na negatívne dôsledky konania človeka pod vplyvom alkoholu,“ dodala ešte o tematickom zábere policajných prednášok hovorkyňa Karolína Barinková.

Autor
Články autora
Odporúčané
Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Newsletter

Teší nás, že ste tu. Ak chcete dostávať pravidelné informácie o nových článkoch, knihách alebo o inom obsahu z nášho portálu, prihláste sa na odber našich newsletterov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Podobné články